Kassa. Kivételesen gazdag és értékes kiállítás látható a kelet-szlovákiai Galéria frissen felújított és nemrég megnyitott emeleti termeiben. A Körmendi-Csák Kortárs Magyar Képzőművészeti Gyűjtemény Magyarország legjelentősebb magángyűjteményeinek egyike.
Rendhagyó tárlat Kassán
Manapság művészkörökben illik panaszkodni a mecenatúra hiányára, a galériák sanyarú anyagi helyzetére, a kereslet megcsappanására, az állami intézmények nemtörődöm hozzáállására. Azok a magánszemélyek, akik mégis megengedhetik maguknak, hogy festményeket, szobrokat vásároljanak, általában a nappalijukat pakolják tele velük, azaz rajtuk és vendégeiken kívül senki más nem láthatja az alkotásokat. Körmendi Anna és Csák Máté szakított ezzel a „hagyománnyal”. Az évek alatt két galériát is nyitottak Sopronban, illetve Budapesten, amelyekben a látogató átfogó képet kaphat az elmúlt hatvan év stílusirányzatairól és trendjeiről. A házaspár neves művészettörténészek szakmai tanácsaira támaszkodik a vásárlásnál, és a művek zömét még azelőtt vásárolták meg, mielőtt alkotóik országos hírnévre tettek szert. Aktív szerepet vállalnak a magyar kortárs képző- és iparművészet menedzselésében, ezenkívül könyvkiadói tevékenységet is végeznek, évente három-négy igényes művészeti könyvvel vagy albummal gazdagítják a kínálatot. Csaknem harminc könyvet adtak már ki, többet, mint bármelyik szlovákiai múzeum.
A gazdag gyűjteményt külföldön is számos helyen bemutatták már, Bécsben Kofi Annan ENSZ-főtitkár, Genfben Göncz Árpád magyar államfő nyitotta meg a tárlatot, de Szabados Árpád, Sváby Lajos, Hegyi György, Gyarmathy Tihamér, Gyémánt László, Papp Oszkár, Kokas Ignác vagy a Kassáról elszármazott Hajnal Mihály alkotásai vendégeskedtek már Hannoverben, Bonnban, Csíkszeredán és Tallinnban is.
A Kassán látható anyag összeállítására a házaspár nem kisebb szakmai tekintélyt kért fel, mint Dévényi Istvánt, a Magyar Nemzeti Galéria főosztályvezetőjét, aki szerint ezek a képek mindenütt másképp érvényesülnek, a környezet nagyban meghatározza, „működnek-e”, vagy sem. A Kelet-szlovákiai Galériában tágas terek, ideális körülmények és tettre kész munkatársak várták a kiállítás rendezőjét, aki boldogan keresgélte a lehető megfelelőbb helyet az egyes munkáknak.
Dévényi az itt látható alkotások közül bármelyiket azonnal el tudná helyezni a Nemzeti Galéria gyűjteményében, és volt is rá példa, hogy a galéria ajándékba kapott egy-egy képet a Körmendi-Csák házaspártól. „Egyetlen múzeum sem létezhet magángyűjtemények nélkül. A gyűjtők más eszközökkel segíthetik a képek eljutását a közönséghez, mások a lehetőségeik, mint egy intézménynek, a saját ízlésükre hagyatkozhatnak, specializálódhatnak konkrét alkotókra vagy irányzatokra. Örülök, hogy alkalmam volt játszani ezekkel a művekkel, újabb rétegeket felfejteni azokból a jelentésekből, amelyeket tartalmaznak” – mondta lapunknak Dévényi István.
A Kelet-szlovákiai Galéria hazánk második legrégebbi galériája, idén ünnepli alapításának 55. évfordulóját. Néhány hónapos bizonytalanság után a kulturális minisztériumtól megyei fennhatóság alá került, az önkormányzat részben azért ragaszkodott ehhez a megoldáshoz, mert valaha Abaúj–Torna megyeháza székelt az épületben.
„Ez a tárlat azért is időszerű, mert tulajdonosai megmutatták, másképpen is lehet közelíteni a galériaszervezéshez, hogy az állam segítsége nélkül is lehet boldogulni” – jegyezte meg Peter Markovič, a Kelet-szlovákiai Galéria igazgatója. Végezetül áruljuk el Csák Mátéról, hogy gyermekkorát Kassán töltötte, sok szép emlék fűzi a városhoz, és a családnak hosszú ideig voltak különböző érdekeltségei Kassán és környékén. Erről a meghatározó érzelmi kötődésről így ír a kiállítás katalógusában: „Kassa az európai kultúra folyamatosságának, és nem csupán az építészet kontinuitásának kiemelkedő városa valami olyan csoda, amely Turun, Krakkó, Riga, Tallinn, Munkács és Sárospatak szellemi örökségének ötvöző kohója. Regionális központ történelmi háttérrel, minden gondolati újra fogékony, legyen az akkor a kereszténység vagy később éppen a reformáció. A művelődés gyökerei, a kultúrtörténet hagyományai, a tudomány és a művészetek visszaadják Közép-Kelet Európának azt, ami Kassán már létező, az élhető környezetet. Azt reméljük, hogy az a kortárs művészet, aminek mi egy kis szeletét hoztuk ide, megörvendezteti a város és környékének lakóit, fiatalságát és szeniorjait”.
A tárlat május 21-ig látható a Kelet-szlovákiai Galériában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.