Régiófejlesztés helyi ötletek alapján

Kassa. A fenntartható regionális fejlesztés feltételeinek kialakítására indít közös programot az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) és a Kassa-megyei önkormányzat.

Kassa. A fenntartható regionális fejlesztés feltételeinek kialakítására indít közös programot az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) és a Kassa-megyei önkormányzat. A két éves időtartamra tervezett projekt során három hátrányos helyzetű mikrorégiót választanak ki, amelyekben ösztönözni igyekeznek az önkormányzatok, a civil szervezetek és a magánszektor közötti partnerkapcsolatokat, és közös fejlesztési stratégiákat. A cél, hogy a kistérségek jobban ki tudják használni az Európai Unió strukturális alapjai által nyújtott lehetőségeket, azaz sikeresebben pályázzanak támogatásokra.

Ben Slay, az UNDP pozsonyi regionális központjának igazgatója elmondta, a két évre tervezett projekt költségvetése 300 ezer dollár, ez a pénzalap fedezi a partnerségek létrehozásáról és irányításáról szóló útmutatók, kézikönyvek kidolgozását, valamint a helyi stratégiákon alapuló fejlesztési tervek költségeit. „Emberi és anyagi erőforrásokat szeretnénk juttatni Kelet-Szlovákia közösségeinek, amelyek még nem osztoznak az ország gazdasági fellendülésében. Mivel az itteni problémák egy része a szomszédos magyarországi mikrorégiókban is mutatkozik, az ottani tapasztalatokat is szeretnénk felhasználni. Helyi szinten sok remek ötlet születik, hiszen az egyes régiókban élők tudják leginkább, mire van szükségük a jobb boldogulás érdekében” – mondta lapunknak Ben Slay, hozzátéve, hogy az UNDP szorosan együttműködik az uniós intézményekkel, kölcsönösen figyelembe veszik egymás tapasztalatait és elképzeléseit.

A magyarországi pozitív példa a Cserehát Program, amely két év alatt látványos eredményeket produkált, épp ezért a magyar kormány is modellértékűnek tekinti, olyannyira, hogy hamarosan a 28 legszegényebb mikrorégióban alkalmazzák az ottani tapasztalatokat. A Hernád és a Bódva folyó völgyében fekvő 110 ezres lakosú térségben száz település található, többnyire apró falvak. A tíz külső segítő vezetésével három hónap alatt mintegy kétszáz helyi projekt született a lakosság negyven százalékának aktív részvételével, úgy, hogy a pályázók fele először találkozott a pénzszerzés ezen módjával.

Kassa megye részéről Imrich Fülöp, a projekt vezetője és a nemzeti fejlesztési terv helyi koordinátora hivatott közvetíteni a résztvevők között. „A leszakadás megállításának eredményeit nehéz számokba foglalni, mert bár a statisztika szerint a megyéből érkező pályázatok negyven százaléka sikeres volt, az egyes régiók közötti szakadék nem szűkült. A szociális egyenlőtlenség inkább lelki, mint gazdasági probléma, hiszen tudjuk, hogy a szegénységérzés erősebb a tartósan munkanélkülieknél, mint az alacsony keresetűeknél. Az is tény, hogy a Földön négypercenként éhen hal egy ember, és kétmilliárdan élnek napi két dollárból, miközben az EU egy tehénre napi három dolláros támogatást ad” – mondta Fülöp. Kassán most kezdődik az érdemi munka, a tanácsadás, a mentorálás, a konzultáció, valamint a pénzügyi támogatás módszertanának kifejlesztése. A projektben részt vevő három mikrorégiót még nem választották ki, ez is a megyei illetékesek feladata lesz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?