Raktárban várnak a királyok

Nyitra. Tizenöt éve tart és még mindig nem közeledik a végéhez a nyitrai vár alatt található Mária szoborcsoport felújítása. A köztéri alkotást 1750-ben Esterházy Imre hercegprímás emeltette hálából, hogy véget ért a városban 1794-ben pusztító pestisjárvány.

Nyitra. Tizenöt éve tart és még mindig nem közeledik a végéhez a nyitrai vár alatt található Mária szoborcsoport felújítása. A köztéri alkotást 1750-ben Esterházy Imre hercegprímás emeltette hálából, hogy véget ért a városban 1794-ben pusztító pestisjárvány. A szobrok Vogerl Márton mester művei – ő alkotta azt a nyitrai pestis-emlékműhöz hasonló szoborcsoportot is, amely az ausztriai Hainburgban látható.

A nyitrai „pestisoszlopot” – ahogy a helybeliek hívják, először 1850-ben, majd 1933-ban, 1944-ben, 1955-ben és 1956-ban is restaurálták. Azért ilyen gyakran, mert a múltban a várba vezető emelkedőről az esővíz mind a szobor talapzatába folyt és felgyülemlett benne. A 11 méter magas oszlopot eredetileg homokkőből faragták, csakúgy, mint a körülötte álló király- és angyalszobrokat – ezért a nedvesség hatására töredezni kezdtek, sok részük el is porladt. A műemlékvédők már 1974-ben felhívták a figyelmet az alkotás katasztrofális állapotára és arra, hogy az oszlop bármelyik pillanatban kidőlhet, de akkoriban a hivatalok nem tartották fontosnak az egyházi jellegű szobrok megőrzését, ezért a felújítási pályázatot csak 1992-ben hirdette meg a Nyitrai Püspöki Hivatal.

A győztes Marián Hruštinec szobrászművész 7,5 millió koronára becsülte a felújítás költségeit, és 1994-re ígérte a befejezést, de sem az árat, sem az időpontot nem tudta tartani. Mivel a rekonstrukció körül anyagi visszaélésekre is fény derült, 1997-ben a szobrászt kizárták a restaurátorok kamarájából, és három évre rá a püspöki hivatal is szerződést bontott vele. Csak ezután derült ki, hogy a királyszobrok már elkészült másolatai sem pontosak, ezért ezeket is újra kellett önteni. Ezt a munkát Hruštinec elvégezte, de a pénz miatt még mindig pereskedik vele a püspöki hivatal.

Két éve a városi önkormányzat anyagi támogatásával megkezdték a szobor környékének vízelvezetését, a talapzat kiszárítását, és a műemlékvédelmi hivatal javaslatára legalább a felújított Immaculata-szobrot visszahelyezték az oszlop tetejére. A négy király – Szent István, Szent László, Szent Imre és IV. Béla – még a raktárban vár a sorsára, az angyalokkal és a nemesi címerekkel együtt. Csak azután kerülhetnek vissza a helyükre, hogy a szoborcsoportot körülvevő kőlépcsőket és kőkorlátot is felújítják, majd az egészet konzerválják.

A teljes befejezéshez a rekonstrukcióra eddig elköltött több mint nyolcmillión kívül 3 millió koronára lenne szükség, ám ennek csak töredékét vállalja a tulajdonos püspöki hivatal. Mivel a város sem kíván az eddig ráköltött csaknem egymillión túl több pénzt áldozni a szoborra, a püspökségen csak a kulturális minisztérium támogatásában és lakosság adakozó kedvében bíznak – már számlaszámot is nyitottak az adományoknak. Amíg a pénz össze nem gyűlik, a hiányos szobor állványzat alatt fogadja a várba látogató turistákat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?