Rajnai rizling kapta az idei champion-díjat

ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉSMuzsla. Miroslav Petrech és Révész Gábor vezetésével 93 bormintát értékelt a szakmai zsűri a muzslai borversenyen. A községben 25. alkalommal rendezték meg a helyi borok versenyét. A megmérettetésre negyvenkét gazda jelentkezett.A versenyen a fehérborok (67 minta) voltak túlsúlyban.

ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS

Muzsla. Miroslav Petrech és Révész Gábor vezetésével 93 bormintát értékelt a szakmai zsűri a muzslai borversenyen. A községben 25. alkalommal rendezték meg a helyi borok versenyét. A megmérettetésre negyvenkét gazda jelentkezett.

A versenyen a fehérborok (67 minta) voltak túlsúlyban. A vörösborokból 19 mintát, a rosé fajtából 7 mintát értékelt a bizottság. Aranysávos minősítést 13 bor kapott. Az idei champion-díjat 2013-as Rajnai rizlingjével Kovács Gyula kapta.

A verseny főszervezője a muzslai kertbarátok köre volt. A szervezet 1960-ban Kertszövetség néven alakult. 1961-ben 28 tagja volt. „Ahol a bor, ott a jókedv, amivel párosul az ének és a tánc is. Ennek alapján döntöttek úgy a kertbarátok, hogy kertbállal összekötött borversenyt szerveznek. A hatvanas-hetvenes években ezekre a bálokra öt tag hozott bort, és a bálozók szavazatai döntöttek arról, melyik a legjobb. Ezek a bálok nagyon népszerűek voltak. A feljegyzések szerint 1980-ig rendszeresen megtartották őket” – mondta a kezdetekről Kovács Gyula, a Muzslai Kertbarátkör elnöke. Később az egyesület vezetői úgy döntöttek, olyan borversenyt szerveznek, ahol szakemberekre bízzák a borok bírálatát. Az első szakmai borversenyt 1990-ben rendezték meg. „A muzslai szőlőhegy a dél-szlovákiai borövezet párkányi borkörzetéhez tartozik. Közel 200 hektáron terem szőlő. A pinceközösségnek több száz tagja van. A borászokat a kertbarátok köre fogja össze” – vázolta a jelenlegi helyzetet a szövetség elnöke.

A szakemberek állítják: a muzslai bor minősége, cukortartalma, zamata és illata is kiváló. Határozott tájjelleggel bír, amit számtalan országos és nemzetközi versenyen is bizonyított. „A legelterjedtebb fajta az Olaszrizling, a Zöld Veltelíni, a Peszeki Leányka és a Chardonnay. Sok a Szentlőrinci, a Kékfrankos és a Cabernet Sauvignon, amelyekből kellemes, csersavdús borok készíthetők” – foglalta össze a muzslai jellegzetességeket Kovács Gyula. (guzsu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?