Az idén első írásos emlékének 760. évfordulóját ünneplő nógrádi településen, Ragyolcon járva már az első pillanatban azt tapasztalja a látogató, hogy vendégszerető, kedves, dolgos emberek lakják a falut.
Ragyolci jövőkép
Éppen erre a több évezredes múltra szeretne építeni a jelen a jövőben. György Péter polgármester elmondta, egy archeológiai emlékhely és park kialakításával szándékoznak még több turistát Ragyolcra csábítani. A terveket már elkészíttették, jelenleg a pályázati kiírásokra várnak, hogy anyagi támogatást nyerjenek a rendhagyó elképzelés megvalósítására.
Még a 20. század első harmadában, Vojtech Budinský-Krička régész hamvasztásos urnasírokat talált a falu kataszterében lévő Monosza pusztán. Akkor csak leletmentő ásatás zajlott, az igazi feltárás 1969 és 1974 közt folyt, amikor Václav Furmánek archeológus a Szlovák Tudományos Akadémia megbízásából 1334 sírt tárt fel Ragyolc határában. Ezt a kutatást egy nagyon míves kivitelű kötetben dokumentálta a tudós, aki e tevékenységéért idén, a falu első írásos említésének 760. évfordulójára rendezett ünnepségen díszpolgári címet kapott.
A falu azonban nemcsak a múltból és a múltnak él, hanem közép- és hosszú távú területfejlesztési és -rendezési elképzeléseit is igyekszik megvalósítani. Mivel a település elég forgalmas nemzetközi főút mentén fekszik, a lakosság biztonságos közlekedésének érdekében idén már a falu déli végétől a központ felé újabb háromszáz méternyi gyalogjáró áll rendelkezésre. A község jelenlegi vezetése azt szeretné elérni, hogy két éven az egész településen megépüljön a gyalogjáró. „Másfél ezernél többen laknak Ragyolcon. Iskolánk, óvodánk van, a település közepén üzletek, ezért is szerepel a falufejlesztési programban kiemelt helyen a járdák építésének terve, hiszen a lakosok biztonságos közlekdését hivatott szolgálni. Amikor a tervezett beruházásokat kezdtem vázolni, mindenképpen a község polgárainak kényelmét, biztonságát szolgáló beruházások megvalósítását tartottam és tartom szem előtt a leghamarabb megoldandó feladatokként. A falu a magyar–szlovák határtól néhány kilométernyire fekszik, Fülek mellett a szűkebb régió egyik legnagyobb települése. Ez részben előny, részben hátrány, hiszen hozzánk ipar nem fog települni, inkább Füleket veszi célba egy-egy esetleges beruházás. Ha azonban a határon itt átkelő turisták számára a határtól alig néhány kilométernyire képesek vagyunk vonzó, egyedi látványossággal szolgálni magas színvonalon és elérhető áron, akkor előny a falu helyzete. A ragyolciak kitartó, dolgos emberek, van bennük vállalkozó szellem. Ez, azt hiszem, meg is látszik a faluban nyújtott szolgáltatások színvonalán is” – véli György Péter polgármester.
A szinte teljes egészében római katolikusok lakta faluban idén november közepén már megcsodálhatták és használhatják azt a díszkaput, amelyet a községi költségvetés megtakarításaiból építettek a templom bejárata elé. Az új díszbejárat nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem közlekedésbiztonsági szempontból is hasznos.
György Pétertől megtudtuk, a falu lakosságának nemzetiségű valamivel több mint a húsz százaléka szlovák, és körülbelül ugyanilyen arányban élnek a községben romák. „Nálunk soha nem volt sem nemzetiségi, sem etnikai ellentét. Békés, egymást tisztelő emberek élnek itt, megbecsülik azt, aki dolgozik, de nem szeretik a hangoskodó, semmihez magát hozzá nem tevő embert. A falu kulturális élete is gazdag, évek óta Ragyolc biztosítja a fellépési lehetőséget a Nógrádi Nemzetközi Folklórfesztivál szereplőinek, akik így természetesen jó hírét viszik a világba Ragyolcnak. A Nógrád elnevezésű tánccsoportunk, a Jázmin női kar, a futballcsapat, az iskola tehetséges diákjainak támogatása, a kulturális és társadalmi élet minden feltételének biztosítása szinte természetes számunkra. Regionális jellegű gulyásfőző fesztiválunknak is jó híre van, a Csemadok éves rendezvényeinek is szívesen teret adunk, támogatjuk azokat. Ami még mindig gond: a lakosság számarányához képest nagy a munkanélküliség. Tudjuk, Ragyolcon a helyi szolgáltatások bővítésével, a turizmus fellendítésével, a Nógrádi Geopark program beindulásával, az archeológiai emlékhely és park üzemeltetésével és az infrasturktúra folyamatos fejlesztésével újabb munkahelyeket tudunk majd biztosítani. A képviselő-testület tagjaival eddig is ezen dolgoztunk, ezután is folytatni szeretnénk ezt a munkát” – tette hozzá György Péter polgármester.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.