Modla Zsuzsanna (balra) Pokoli főnökök című könyve sok más mellett arra hívja fel a figyelmet, hogy egy mérgező munkahelyi környezet hogyan tudja megkeseríteni az életünket és mennyire kihat a mentális egészségünkre (A szerző felvételei)
A Galántai Könyvtár és Récsei Noémi közös szervezésében Modla Zsuzsanna mutatta be Pokoli főnökök című könyvét a galántai Esterházy-kastélyban. A résztvevők képet kaptak a rossz, de a jó főnökökről, a bántalmazó és a támogató munkahelyi közegről is.
A Galántai Könyvtár és Récsei Noémi újságíró, televíziós műsorvezető rendszeresen tart beszélgetőesteket a galántai neogótikus Esterházy-kastélyban különféle szakemberekkel, írókkal, színészekkel.
Ez alkalommal Modla Zsuzsanna kulturális antropológus, az ELTE adjunktusa volt a vendég, aki szociálpszichológiával is foglalkozik. Tavaly ősszel jelent meg Pokoli főnökök című könyve, amelyet saját és mások tapasztalatai alapján írt meg.
Valós történeteket gyűjtött olyan emberektől, akik munkahelyi traumákat éltek át. Ötven interjút rögzített és nyolc szakértő segítségével dolgozta fel a hallottakat. Egyikük Orvos Tóth Noémi pszichológus volt, akinek egyik megállapításával indult a beszélgetés, miszerint:
Alapvetően egy bántalmazó társadalomban élünk, amely kevésbé toleráns, nagyon elfogadó a hierarchiával szemben és jellemző rá, hogy a gyengébbet elnyomja.
Mielőtt Modla Zsuzsanna rátért volna az egyes pokoli főnöktípusok felsorolására, a műsorvezető, Récsei Noémi arról faggatta őt, hogy milyen a jó főnök, az ideális munkahely. Az író hosszan fejtegette ezt a kérdést, hiszen nem lehet rá egyértelmű választ adni, de szerinte három fontos tényezőnek kell egyszerre jelen lenni abban, aki jó vezető szeretne lenni egy munkahelyen.
- Az egyik a szakmai tudás és a jó menedzseri tulajdonságok.
- A másik, hogy a vezetőben magas legyen az empátia az általa vezetett emberek iránt, képes legyen a perspektívaváltásra.
- A harmadik, hogy a főnöknek sok átváltható készsége legyen, vagyis mindegy, hogy hol dolgozik, ezeket mindig vinnie kell magával. Ilyen például a kritikus gondolkodás, az érvelés, a változások kezelése, a kommunikáció.
A főnöknek nem kell a legjobbnak lenni mindenben, de az elképzelhetetlen, hogy nem érti, mit csinálnak a kollégái. Ha ugyanis nem érti, akkor nem tud feladatokat kiadni és értékelni azokat vagy motiválni a kollégákat
– fogalmazott Modla Zsuzsanna.
A továbbiakban a hallgatók megtudhatták, hogyan és milyen kategóriákba sorolta be a könyv szerzője a rossz főnököket.
Megkülönböztetett inkompetens, inkorrekt, kellemetlen, mániás és veszélyes főnöktípust, de hangsúlyozta, hogy ezek a kategóriák nem különülnek el élesen egymástól, gyakran sok az átfedés közöttük.
A beszélgetés során szó volt még egyebek mellett arról, mikor és mi mindentől következhet be kiégés, hogyan lehet felismerni a jeleit és mit tud tenni a főnök, ha ezeket tapasztalja a beosztottjain. Modla Zsuzsanna Bánki György pszichológussal is együtt dolgozott a könyve megírásakor, aki a nárcisztikus személyiségzavarral foglalkozik.
Nagyon sok interjúalanytól elhangzott, állandóan visszatért az a téma, hogy a bántalmazó főnökök mennyire jól le tudják tapogatni az alkalmazottak gyenge pontjait.
– mondta, majd kifejtette:
„Bánki György megerősített abban, hogy a pszichopátiában érintett egyéneknek valóban van érzékük ahhoz, hogy felismerjék a traumatizált embereket, tehát a pszichopátia jeleit mutató emberek nagyon érzékenyek, de sajnos az érzékenységüket nem jóra használják. Az állásinterjún megjelenő személyek között így tudják a pokoli főnökök azonnal kiválasztani azokat, akiket később arra használhatnak, hogy kiszolgálják az ő, vagyis a felettes igényeit.“
Azt is elmondta, hogy az alacsony önbecsülésű túlteljesítő, kizsákmányolható alkalmazottak nem a munkahelyen válnak ilyenné, hanem ezek otthonról, a gyerekkorból hozott minták.
A gyerek megtanulja, hogy úgy fog szeretetet kapni, ha jól tanul, ha kimagasló teljesítményt nyújt és ezt felnőttként beviszi a munkába. A nagyvállalatokban kifejezetten keresik ezeket a típusokat, mert tudják, hogy az ilyen alkalmazottak jól teljesítenek.
A másfél órás beszélgetés utolsó harmadában azt a kérdést is körüljárták a beszélgetőtársak, hogy hogyan tud váltani az, aki felismeri, hogy rossz főnöke van. Ezzel kapcsolatban Modla Zsuzsanna kiemelte a szerencse szerepét az életben, ugyanakkor elismerte, hogy fontos a tudás, a szakképzettség és rengeteg más tényező ahhoz, hogy valaki jó munkát találjon.
Modla Zsuzsanna Pokoli főnökök című kötete megtalálható a Galántai Könyvtár kínálatában.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.