<p>Petíciót indítottak a község polgárai, azt követelve, hogy a rézhuzalokat gyártó Vicente Torns Slovakia Részvénytársaság azonnali hatállyal állítsa le működését.</p>
Petícióban követelik a gyár leállítását a nagykesziek
A petíciós íveket a községi hivatalba és a környezetvédelmi minisztériumhoz juttatják el – tudtuk meg Paluška Melindától, a kezdeményezés koordinátorától. A beruházó Euro Slovakia Kft. – amelynek egyedüli részvényese a Vicente Torns Slovakia Részvénytársaság – 2007-ben telepedett le a községben, az egykori panelgyár helyén kezdett rézhuzalok előállításába. Csóka Lajos polgármester szerint két-három évig rendben is mentek a dolgok, de később – a fokozódó termelés és valószínűleg a nem megfelelő magasságú kémények miatt – kellemetlen szagok terjengtek, és növekedett a zajszint is, megkeserítve elsősorban a közelben lakók életét. Több panasz érkezett a cégre, amelyre már több büntetést is kiróttak.
Szenvednek a zajtól, bűztől, légszennyezéstől
Tavaly tovább terjeszkedett a cég, két új üzemcsarnokot épített, mégpedig építkezési engedély nélkül, ennek ellenére folyik a termelés. „Amikor 2007-ben ide költözött a gyár, akkor sem kérdezett minket senki. Ezúttal pedig arra akartak rávenni, hogy adjuk beleegyezésünket egy feketén felépített gyártócsarnokhoz – panaszolta az üzem tőszomszédságában lakó Farkas Lajos és felesége, Margit. – Amint 2014 tavaszán megkezdődött a pótlólagos építkezési engedély kiadatási folyamata, többedmagunkkal rögtön jeleztük, hogy nem egyezünk bele semmilyen bővítésbe. Épp eleget szenvedtünk már a zaj, a bűz, a légszennyezés miatt. Meg lehet nézni az ablakpárkányt, minden reggel finom porréteg borítja, azt se tudjuk, mennyire káros ez a szennyeződés a szervezetre. Folyamatos, monoton zúgás hallatszik a gyár felől, egész nyáron csukott ablaknál kell aludnunk. Papíron persze minden rendben van, a különböző hatóságok által végzett mérések alapján nem lépnek túl semmilyen egészségügyi határértéket. De mi tapasztaljuk, hogy amint elmennek az ellenőrök, felerősödik a zaj. Arról nem is beszélve, hogy a cég térfigyelő kamerái a mi és a szomszédaink udvarát, kertjét is folyamatosan pásztázza. Ez sérti a magánélethez való jogunkat.” Az érintettek úgy érzik, a község vezetése is magukra hagyja őket problémájukkal, nem lép fel erélyesen a társasággal szemben.
A kerületi építési hivatalhoz kerül az ügy
„Két folyamat zajlik párhuzamosan az Euro Slovakia Kft.-vel kapcsolatosan, és még egyik sincs lezárva – magyarázta Csóka Lajos. – Az egyik a pótlólagos építkezési engedély jóváhagyása. Az ehhez szükséges dokumentumok beszerzése során a szakhatóságok több módosításra kötelezték a kivitelezőt, például a közegészségügyi hivatal nagyobb szellőztetőket írt elő, a tűzoltóság lebontatott egy régi épületet, ami tűz esetén akadályozta volna mozgásukat stb. A szomszédok aggályait figyelembe vége több mérést is végeztettünk, már ami a zajszintet és a károsanyag-kibocsátást illeti. Valamennyi értéket normán belül mértek az erre szakosodott szervek, ám a zajszint 42,5 decibel, ami már súrolja a 45 decibeles határértéket. A község idén áprilisban adta ki a pótlólagos építkezési engedélyt, amely ellen a telekszomszédok fellebbezést nyújtottak be, továbbítjuk az ügyet a kerületi építési hivatalhoz.”
Folyik a környezeti hatásvizsgálat
A másik folyamatban lévő dolog a környezetvédelmi minisztérium által előírt EIA környezeti hatásvizsgálat; egy bizonyos volumenű vegyianyag-felhasználás felett ugyanis – amit a termelésbővítés következtében már túllép a társaság – kötelező ilyen hatástanulmányt készíteni. A község, mint érintett fél, még 2014 decemberében elküldte a bővítéssel kapcsolatos észrevételeit a szaktárcának. Ebben egyebek mellett arra hívták fel a figyelmet, hogy a beruházó szinte egyáltalán nem foglalkozik a kellemetlen szagok megszüntetésével, miközben erre irányul a legtöbb panasz. Nyugtalanítja a lakosokat a technikai hulladékvíz elvezetése is, ezt a vizet ugyanis a Duna töltése mellé engedik ki; a Duna magas vízállásánál viszont veszélyt jelenthet az átázott töltés. A zajártalom mérséklésére zajfogó fal kiépítését is javasolja a község. „A kidolgozott hatástanulmány alapján a környezetvédelmi minisztérium dönt arról, engedélyezi-e, és ha igen, milyen feltételekkel a termelés bővítését. Reméljük, figyelembe veszik a mi észrevételeinket is – mutatott rá a polgármester. – Megértem, hogy a lakosok, főleg a gyár szomszédságában élők elkeseredettek, de a termelés teljes leállítása se lehet megoldás, hiszen az üzem több mint száz embernek ad munkát. Hangfogó felállítása, illetve magasabb kémények kiépítése jelentős előrelépés lenne.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.