A „világ közepe”, vagyis Péterfala, a vulkanikus eredetű Cseres-hegység déli részén, a szlovák–magyar államhatár közvetlen közelében terül el.
Péterfala a határnyitás után – áldások és átkok
Van a falu mellett egy hatalmas horgásztó, majdnem 60 hektárnyi területen, s a község központjától nem messze, délkeleti irányban a Fenek nevű mocsaras völgy található, amely specifikus, védett állat- és növényvilággal rendelkezik.
Van már a szomszédos magyarországi Domaháza és Péterfala közt turisztikai kishatárátkelőhely is, ami egyszer áldás másszor átok. Áldás, mert végül is a természetes kapcsolódási útvonalak ezen a vidéken is északnyugat-délkeleti irányúak. Átok, mert bizony szokni kell a szabadságot is, meg az együttélést, tisztelve a másságot. Az átkelőhelyen elméletileg gyalogosan és kerékpárral lehetne átlépni az államhatárt, ám egyre több magyarországi fiatal motorkerékpáron, robogón jön át vagy az átkelőn vagy a máig használt erdei utak valamelyikén. Az erdei utak mellett a péterfaliak által tavaly bekészített tűzifahalmokat is megdézsmálták ismeretlenek, a helyiek szerint valószínűleg éppen a határon túlról traktoroztak át a fáért.
Adva van hát a határokon átnyúló kapcsolatok lehetősége, meg természetesen jelentkeznek a hétköznapi fékező tényezők is. Péterfala polgármestere, Köböl Gyula szerint még csak apró nézeteltérések, problémák voltak, s nagyon reméli, nem is lesznek súlyosabb gondok. „Amikor először nagyobb csoportban jöttek át motorosok a falunkba, akkor megbeszéltük a játékszabályokat, azóta különösebb gond Péterfalán nincs.
Hétvégeken átrobognak
a falun, vagy a tó felé, vagy a szomszéd településekre mennek, aztán nyugalom van. Más falvakból azonban érkeztek már panaszok kisebb randalírozásról, nézeteltérésekről. Azt tudom, néhány magyarországi fiatal ide udvarolgat, a mieink meg a túloldalra, de ez természetes, évszázadok óta ez volt a nomrális. Ami máris előny, az egyik motoros – miután körbenézett Péterfalán – máris vásárolt egy régebbi házat, így egy ház már megmenekült a fenyegető pusztulástól. Kevés a gyerek a faluban, egyre jobban növekszik az idősebbek száma, s bár mi is úgy tartjuk – félig komolyan, félig tréfásan –, hogy Péterfala a világ közepe, most nem igazán jó idők járnak” – mondta a polgármester.
A faluban mégis van élet és erő, a csupa férfiúból álló képviselő-testület egy irányba húz, szeretnék Péterfalát a lehetőségekhez képest fejleszteni. A közeljövőben nagyszabású fejlesztési terv megvalósítását tervezik, egy üdülőközpont kiépítését szeretnék elkezdeni a víztározóként is szolgáló tónál. A horgásztó és környéke már ma is ismert nyaralóhely, lelkes horgászok a szezon kezdetén kiköltöznek ide sátraikba, lakókocsiaikba, és csak szeptemberben költöznek haza. Járnak ide az ország sok részéről, sőt, a határátkelőhely jóvoltából most már Magyarországról is egyre többen.
A falu
messzi múltba nyúló története a Sáros nevezetű községhez fűződik. Innen származtak a Kissárost és Péterfalvát megalapító nemesek. Egy 1244-ből származó adománylevél Péterfalvát Petriként említi. Később Sáros lakosai Petribe költöztek. Minden bizonnyal ekkor épülhetett az a román stílusú templom, amelyet sajnos a múlt század harmincas éveiben lebontottak, torzóit azonban még fél évszázada is látni lehetett. A helyén ma a ravatalozó található és az értékes műemlékre már csak egy a ravatalozó falán lévő tábla emlékeztet. A községben van óvoda, kultúrház, könyvtár, vegyesbolt, vendéglő és futballpálya. A környék erdői jó lehetőséget kínálnak a turisztikát, gombázást és vadászatot kedvelők számára, bár ha az erdőkről szóló, az azokba való belépést korlátozó tervezett új törvény életbe lép, ez a lehetőség veszni látszik. Péterfalára sokan járnak ki, az innen elszármazottak és jelenleg a járási székhelyen, Rimaszombatban lakók szitne kivétel nélkül hazajárnak a hétvégeken. A házak, udvarok rendben vannak; eladó ház ugyan akad a faluban, de a többség ragaszkodik ősi portájához. Ha sikerül a horgásztó melletti üdülőtelep megépítése, Péterfala a járás legforgalmasabb falujává is válhat. Akkor pedig lehetőség lesz a régi portákon a falusi turizmus beindítására, még több rendezvény megszervezésére. A péterfali szorgos és tisztességes lakosok pedig falujuk újabb felvirágzását tapasztalhatják meg. Amit nem csak remélnek, hanem dolgoznak is érte.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.