Öt év az igazság útján

V. KRASZNICA MELITTABúcs.

V. KRASZNICA MELITTA

Búcs. Öt év az igazság útján – Egy kiállítás létrejötte és utóélete címmel jelent meg a napokban az a kötet, amely a 2004 és 2008 közti időszak Beneš-dekrétumokkal kapcsolatos politikai-társadalmi történéseit eleveníti fel a Magyar kálvária 1945–1948 tárlat komáromi bemutatójától kezdve az ötvenezer aláírást tartalmazó petíció benyújtásáig az Európai Parlamentben.

A gazdag képanyaggal illusztrált és korabeli dokumentumokkal kiegészített könyvet nyolc szerző jegyzi: Fehér Csaba, Hahn-Seidl Alida, Juhász Imre, Kiss Boldizsár János, Krivánszky Miklós, Olajos Péter, Sárközi János és Szabó Pál Csaba. „A kötetben, amellett, hogy időrendbe szedtük az eseményeket, arra is rámutatunk, kik voltak azok a politikusok, közéleti személyiségek itthon, Magyarországon, illetve az Európai Parlamentben, akik segítették a kiállítás létrejöttét, brüsszeli bemutatóját, kik vállaltak szerepet a petíció eljuttatásában a megfelelő fórumokhoz. Ugyanakkor megnevezzük azokat is, akik mindebben akadályokat gördítettek elénk, vagy éppen a politikai helyzet változásával ők is változtatták hozzáállásukat” – mondta a búcsi könyvbemutatón Fehér Csaba történész. Az ő igazgatói működése idején született az akkor még Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeumának nevezett (ma Duna Menti Múzeum) intézményben a Magyar Kálvária és a Never Again – Soha többé 1945–1948 vándorkiállítás, amelyet 2006-ban, nem kis viszontagságok árán, sikerült Brüsszelbe is kijuttatni.

A könyv egy további fejezete a 2005. április 5-i komáromi nyilatkozattal foglalkozik, amelyet akkor az MKP, a Csemadok, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége és a Szüllő Géza Polgári Társulás elnöke írt alá. Sárközi János úgy véli, a nyilatkozat erős alapot kínált az egységes fellépéshez, de a 2006-os kormányváltás, majd az itteni magyarság szétforgácsolódása miatt gyakorlatilag semmi nem teljesült az akkori célkitűzésekből. Juhász Imre, a Civil Jogász Bizottság alapítója, alkotmánybíró szerint a témát ébren kell tartani, annak ellenére, hogy az Európai Parlament petíciós bizottsága – arra hivatkozva, hogy Csehország uniós csatlakozásakor már vizsgálta a Beneš-dekrétumok kérdését – nem volt hajlandó érdemben foglalkozni petíciójukkal. „Továbbra is az a célunk, hogy azok a Beneš-derétumok, amelyek összeegyeztethetetlenek az EU értékrendjével, ne maradhassanak hatályban” – mondta a jogász.

A könyv nem kerül a könyvesboltokba, azok juthatnak hozzá – ingyenesen –, akik részt vesznek a nemzetközi bemutatók valamelyikén. Szlovákián és Magyarországon kívül Svájcban, Belgiumban és Németországban is terveznek író–olvasó találkozókat a szerzők. Fehér Csaba azt is elárulta, a 2008 utáni időszak témával kapcsolatos történéseit is papírra vetik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?