Oda megy az ombudsman, ahova hívják őt

Az érdeklődést tekintve sikeresnek nevezhető Pavel Kandráč ombudsman első nagymegyeri fogadónapja. Csupán május 30-án látott napvilágot a hír, miszerint hivatalának egy-egy munkatársa minden hónap második keddjén ebben a csallóközi kisvárosban fogadja az ügyfeleket, és rögtön az első alkalommal „teltházas” fogadónapot tarthatott az emberjogi biztos.

Pavol Kandráč azonnal igent mondott Samuel Lojkovič hívó szaváraVas Gyula felvételeTrencsén, Zsolna, Besztercebánya és Dohnán után Nagymegyer az ötödik város, ahol személyesen is találkozhatnak a panaszosok az ombudsmani hivatal dolgozóival.

MIÉRT ÉPPEN NAGYMEGYEREN?

A válasz egyszerű: mert ide hívták őket. A város polgármestere, Samuel Lojkovič vetette fel az iroda nyitásának ötletét, és az ombudsman – saját bevallása szerint – percnyi habozás nélkül elfogadta az ajánlatot. „Hivatalunk nem erőszakolhatja rá magát egyik városra sem, arra pedig nincs lehetőségünk, hogy saját költségvetésből nyissunk kihelyezett irodákat – mondta Kandráč. – Ha viszont alulról jövő kezdeményezésként szólítanak meg minket, szívesen eleget teszünk a kérésnek. A polgármestereknek maguknak kell eldönteniük, hogy a lakosokon ilyen módon is hajlandóak-e segíteni, hiszen sokaknak anyagi, egészségügyi vagy más okok miatt gondot okozhat a fővárosba utazni. Lényegében csak egy megfelelő termet kell biztosítaniuk arra az egy napra, amikor fogadjuk az ügyfeleket.” A hivatal kapacitása azonban véges – az eredetileg tervezett 22 szakemberrel szemben ugyanis egyelőre 12 jogásszal működik –, ezért a korán ébredőknek nagyobb az esélyük arra, hogy létrejöhet az együttműködés.

SZLOVÁKIA JOGÁLLAM

„Szlovákia jogállam, még ha ezt sokan kétségbe is vonják. Baj a törvények betartásával van – mutatott rá az emberjogi biztos. – Fontos viszont, hogy ezekről a jogsértésekről tudomást is szerezzünk, mert csak akkor tudunk segítséget nyújtani a polgároknak.” Sok esetben már az is elegendőnek bizonyul, ha az ombudsmani iroda a lakossági panasz alapján elküldi első figyelmeztetését az adott hivatalnak. „Még mielőtt megállapíthatnánk, hogy valóban csorbultak a panaszos emberi jogai, már ki is küszöbölik a hiányosságot. Ezt hivatalunk tekintélyének, növekvő társadalmi súlyának tulajdonítom. Arra biztatnék tehát mindenkit, hogy ne törődjön bele abba, ha igazságtalanság történik vele, igen is keressen jogorvoslatot” – mondta Kandráč.

Az ombudsmani hivatalhoz eddig beérkezett mintegy 3000 beadvány kétharmadának felülvizsgálata azonban nem ezen intézmény kompetenciájába tartozik. „Mi nem helyettesíthetjük a kereskedelmi ügyvédi irodák, a bíróságok, az építésügyi hivatalok munkáját. Ám ezekben az esetekben is útbaigazítjuk a panaszost, tanácsot adunk neki, merre induljon, milyen illetékes fórumhoz forduljon ügyével.” Számtalan panasz érkezik a bíróságokon tapasztalható huzavonákra, időhúzásra. Az ombudsmani hivatal figyelmeztetésére szinte azonnal kiírják a tárgyalás időpontját. Sajnos, ez viszont még nem azt jelenti, hogy megoldódott az ügy, hiszen a tárgyalás elnapolását mindkét peres fél, sőt maga a bíró is kérheti. Előfordult már, hogy egy község belső előírásainak megváltoztatását rendelte el a hivatal, de gyermektartási ügyekben is eljártak már. Sok a tulajdonjogi vita is. Persze akadnak üldözési mániában szenvedő, notórius panaszosok is, de nem ez a jellemző. Az ombudsman szerint faji, nemzetiségi megkülönböztetés miatt eddig még egyetlen panaszuk sem volt, és a roma nők állítólagos erőszakos sterilizálásával kapcsolatban sem érkezett hozzájuk beadvány.

VÉGSŐ ELKESEREDÉS

A nagymegyeri városi hivatal előcsarnokában várakozók zöme végső elkeseredésében fordult az emberjogi biztoshoz. Volt, aki a bíróságokkal, volt, aki különböző hivatalokkal szerzett rossz tapasztalatai miatt nem látott más megoldást, mint hozzá fordulni. „Helyi, járási szinten akkora összefonódások vannak, hogy esélyünk sincs a jogorvoslatra” – nyilatkozta egy magát megnevezni nem kívánó idősebb férfi. Többen elmondták: megfordult már a fejükben, hogy Pozsonyban keressék fel az ombudsmani hivatalt, de jó ideig még azt sem lehetett tudni, hol székel, és az utazással járó kellemetlenségek is elriasztották őket. Megjegyezzük: szinte valamennyi panaszos az idősebb korosztályhoz tartozott. Ezért is örültek a lehetőségnek, hogy lakóhelyükhöz közelebb kereshetik fel panaszukkal az emberjogi biztost. „Rémálmaimban sem gondoltam volna, hogy békés nyugdíjas évek helyett a hivatalokat kell majd járnom, és sehol nem találok megértésre – kesergett a Lévai járás egyik kisközségéből érkezett Foltán Lajos. – Már lassan tíz éve, hogy házunk tőszomszédságában, a volt dohányszárító épületében öreg villanyégőket és fénycsöveket likvidáló üzem működik. Azóta nincs nyugalmunk, amellett, hogy kora hajnaltól estig el kell viselnünk a nehéz tehergépkocsik zaját, egészségünkre is káros hatással van a higanytartalmú hulladék feldolgozása. Hiába fordultam már a higiéniai állomáshoz, a járási és kerületi hivatal környezetvédelmi osztályához, sehonnan nem kaptam megfelelő segítséget. A faluban is ellenem fordultak azok, akiknek munkát biztosít az üzem, de még a község vezetője is. Az ombudsman úr arra kért, juttassam el hozzá az eddigi levelezéseimet, okiratokat, és akkor tud foglalkozni az üggyel. Hát, ez is több a semminél. Legalább megnyugtattam a lelkiismeretemet, hogy minden lehetséges fórumon megpróbáltam érvényesíteni jogaimat.”

A nagymegyeri Dobis László mintegy 30 kiskerttulajdonos nevében kért meghallgatást az ombudsmantól. „A szlovák földalappal szerződést kötöttünk a város határában lévő kiskertek megvételéről – mesélte. – Az alap azonban a 64/1997-es, a kerttelepek tulajdonviszonyát rendező törvényre hivatkozva 100 százalékos felárat számolt az ingatlanokért. Erre csak akkor lett volna joga, ha a kertek a város határán belül, vagy rekreációs övezetben lennének. De esetünkben egyik sem igaz. A hivatal ennek ellenére kétszer magasabb árat állapított meg, mint az a talajminőség szerinti besorolás alapján indokolt lett volna. Mi kifizettük ugyan a teljes vételárat, hiszen ellenkező esetben a telekkönyvi hivatal nem ruházta volna át ránk a tulajdonjogot, de nem hagytuk annyiban az ügyet. Ám hiába hívtuk fel a földalap figyelmét a tévedésre, nem hajlandóak viszszatéríteni az összeget. Szerencse, hogy a szerződésben a 64/97-es törvényre hivatkozva megszabott ár szerepel, mert éppen ezt a jogszabályt nem tartották be. Bíróságra azonban nem szeretnénk adni az ügyet, hiszen az évekig elhúzódhat. Az esetet vázolva az emberjogi biztos is nekünk adott igazat, véleménye szerint is csalás történt, és lát lehetőséget a jogorvoslatra. Első lépésként azt tanácsolta, hogy csalás gyanújával tegyek feljelentést ismeretlen tettes ellen. Elégedett vagyok tehát, és örülök, hogy ezentúl havonta fogadónapot tart városunkban az ombudsmani hivatal munkatársa. Jó lenne, ha ez arra ösztönözné a polgárokat, hogy felrázódjanak a most tapasztalható letargiából, ne törődjenek bele a hivatalok packázásaiba, és ha egy kis utánajárást igényel is a dolog, vegyék a fáradságot, és éljenek a panasz jogával.”

MINDEN HÓNAP MÁSODIK KEDDJE

Nagymegyeren tehát ezentúl minden hónap második keddjén tart fogadóórákat az ombudsmani hivatal. A tumultusok elkerülése érdekében az ügyfeleket előzetes bejelentkezés alapján fogadják, az érdeklődők a 031/555 23 02 vagy a 031/555 22 01-es telefonszámon, illetve személyesen a nagymegyeri városi hivatalban kérhetnek időpontot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?