Nyíregyházi megemlékezés a kitelepítés áldozatairól

A nyíregyházi székhelyű Felvidék 1947 Egyesület már több ízben megszervezte a Szlovákiából a második világháború után a kollektív bűnösség vádja értelmében Magyarországra, Nyíregyházára és környékére kitelepítettek találkozóját.

A nyíregyházi székhelyű Felvidék 1947 Egyesület már több ízben megszervezte a Szlovákiából a második világháború után a kollektív bűnösség vádja értelmében Magyarországra, Nyíregyházára és környékére kitelepítettek találkozóját. Ezekre a találkozókra azoknak a szlovákiai városoknak és falvaknak a képviselői is meghívást kapnak, amelyekből a kitelepítettek származnak. Az idén május 21. és 23. között Királyhelmec, Gömörpanyit, Rozsnyó, Gömörhosszúszó, Orsi, Ipolyság, Bátorkeszi, Perbete, Andód polgármesterei, alpolgármesterei és képviselő-testületi tagjai vettek részt a találkozón. Kiss Vendel andódi származású kitelepített, egyesületi titkár fogadta a vendégeket, akik a délután folyamán megismerkedtek a város történetével, nevezetes egyházi és középületeivel. Szombaton a városháza falán elhelyezett emléktáblát koszorúzták meg a helyi önkormányzati szervezetek képviselői, valamint a szlovákiai vendégek, majd a temetőben álló emlékmű megkoszorúzása következett. Mivel a városra zúduló zápor miatt az emlékműnél nem hangozhattak el az emlékező beszédek, erre a kollégium társalgójában került sor a délutáni órákban. Vinnai Győző nyíregyházi főiskolai tanár áttekintő képet rajzolt a kitelepítésről; a többiek beszédéből rengeteg tragikus mozzanat villant fel a kitelepítés borzalmairól. Egyértelmű volt az egyik szónok megállapítása: az Európai Unióba csak úgy léphetnek tiszta lelkiismerettel a kitelepítést végrehajtó országok, ha semmissé nyilvánítják a beneši dekrétumokat, a kitelepítések egyik politikai hátterét.

A szervezők részéről elhangzott egy kívánság: a szlovákiai települések, ahonnan a kitelepítettek származnak, támogassák – anyagilag is – a községek teljes névsorának rávésését a temetőbeli emlékműre. Eddig Andód, Diószeg, Imely, Losonc, Nagyfödémes, Naszvad, Réte, Szenc és Taksonyfalva neve szerepel az emlékművön. Az egyesületi titkár eddigi feltérképezése szerint még Pozsony, Dunaszerdahely, Somorja, Nemeskosút, Ipolynyitra, Rimaszombat, Gömörpanyit, Harmac, Runya, Tornalja, Várgede, Pojánfalu, Rozsnyó, Gömörhosszúszó, Kassa, Torna, Jánok, Jászó, Kassa-vidék, Otrokócs, Késmárk, Bátorkeszi, Eperjes, Radvány, Érsekújvár, Királyhelmec, Battyán, Borsi, Deregnyő, Lelesz, Nagygéres, Nagykapos, Őrös, Rad, Szinyér, Réte, Zétény, Alsómihályi, Jenke, Kistárkány, Izsa, Kamocsa, Nyitra, Perbete, Kicsind, Garamrög, Pozba, Ipolyság, Tardoskedd, Sárosizsép kitelepítettjei élnek még a megyében. A polgármesterek, önkormányzati képviselők a következő címen vehetik fel a kapcsolatot: Felvidék 1947 Egyesület, 4400 Nyíregyháza, Ősök tere 12–3/15.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?