A nyíregyházi székhelyű Felvidék 1947 Egyesület már több ízben megszervezte a Szlovákiából a második világháború után a kollektív bűnösség vádja értelmében Magyarországra, Nyíregyházára és környékére kitelepítettek találkozóját.
Nyíregyházi megemlékezés a kitelepítés áldozatairól
A szervezők részéről elhangzott egy kívánság: a szlovákiai települések, ahonnan a kitelepítettek származnak, támogassák – anyagilag is – a községek teljes névsorának rávésését a temetőbeli emlékműre. Eddig Andód, Diószeg, Imely, Losonc, Nagyfödémes, Naszvad, Réte, Szenc és Taksonyfalva neve szerepel az emlékművön. Az egyesületi titkár eddigi feltérképezése szerint még Pozsony, Dunaszerdahely, Somorja, Nemeskosút, Ipolynyitra, Rimaszombat, Gömörpanyit, Harmac, Runya, Tornalja, Várgede, Pojánfalu, Rozsnyó, Gömörhosszúszó, Kassa, Torna, Jánok, Jászó, Kassa-vidék, Otrokócs, Késmárk, Bátorkeszi, Eperjes, Radvány, Érsekújvár, Királyhelmec, Battyán, Borsi, Deregnyő, Lelesz, Nagygéres, Nagykapos, Őrös, Rad, Szinyér, Réte, Zétény, Alsómihályi, Jenke, Kistárkány, Izsa, Kamocsa, Nyitra, Perbete, Kicsind, Garamrög, Pozba, Ipolyság, Tardoskedd, Sárosizsép kitelepítettjei élnek még a megyében. A polgármesterek, önkormányzati képviselők a következő címen vehetik fel a kapcsolatot: Felvidék 1947 Egyesület, 4400 Nyíregyháza, Ősök tere 12–3/15.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.