Nyáron már fürödhetünk a komáromi Holt-Vágban

Komárom. A Holt-Vág megújításának kérdése már huzamosabb ideje foglalkoztatja a szakembereket. Az évtizedekkel ezelőtt kedvelt fürdőhelynek számító tó ugyanis az utóbbi 8–10 évben a nyári hónapokban annyira elalgásodik, hínárosodik, bezöldül, hogy fürdőzésre szinte teljesen alkalmatlan.

Büfék, étkezdék, szociális helyiségek építését is tervezikVas Gyula felvételeÚgy tűnik azonban, az idei szezonban ismét érdemes lesz kimenni a Holt-Vághoz: elkészült ugyanis a víz revitalizációs tervezete, és a város 2007-es költségvetésében pénz is akad a megvalósítására; a büdzsé kétmillió koronát irányoz elő erre a célra.

A tervezet egyik legkitartóbb szorgalmazója és szószólója Farkas Attila városi képviselő, a környezetvédelmi bizottság elnöke. „A Holt-Vágot az 1965-ös árvizet követően, árvízvédelmi szempontok miatt rekesztették el a Vág folyótól, és így vált állóvízzé. Attól fogva fokozatosan eliszaposodott – magyarázta Farkas Attila. – Főleg a mezőgazdasági termelés következtében az iszapban egyre halmozódik a foszfor, amely a meleg nyári hónapokban az algák, moszatok és más vízi növények túlszaporodását eredményezi. Emiatt zöldül be nyáron a víz. A túlszaporodott növényzet viszont a különböző baktériumok számára nyújt kiváló táptalajt. Ezek a baktériumok aztán az érzékeny, gyengébb ellenálló képességgel rendelkező személyek esetében bőrkiütéseket, hányással, hasmenéssel járó megbetegedéseket okozhatnak. Éppen ezért, bár nem tilos a fürdés a Holt-Vágban, már évek óta a „Fürdés csak saját felelősségre” feliratú táblát helyezünk el a tó mellett.”

Megtalálták a megoldást

A városi hivatal környezetvédelmi bizottsága már nyolc éve foglalkozik a revitalizáció kérdésével: 2000-ben elkészült egy tanulmány, amely a víz növény- és állatvilágát, a vízminőséget, az iszaposodás mértékét, az iszap összetételét térképzte fel. Első megoldási javaslatként a kotrás merült fel, ám ez nagyon pénzigényes metódusnak bizonyult: a képviselő szerint mintegy 20 millió koronát emésztett volna fel, és néhány éven belül meg kellett volna ismételni. Éppen ezért keresték a további módszereket, mígnem az állami közegészségügyi hivatal komáromi részlege munkatársának közbenjárására ráakadtak egy vegyi felújítási formára. Ennek lényege, hogy a vízbe alumíniumsókat – alumínium-szulfátot vagy alumínium-kloridot – adagolnak. Ezek a sók megkötik a foszfort, amely ilyen formában már hozzáférhetetlen a növények számára. „A módszert az 1960-as években svéd tudósok fejlesztették ki, és azóta a világ számos részén, többek között Skandináviában, az USA-ban, Kanadában, Németországban, Lengyelországban alkalmazták már sikerrel – mondta Farkas Attila. – Nálunk egy cseh cég végezné a kezelést, amely a Máchovi-tó revializációját is végezte. A módszer előnyei az aránylag alacsony költség, a szinte napokon belül megmutatkozó hatás, amely az iszaposodás mértékétől függően akár hat-nyolc évig is kitart, valamint a környezetre gyakorolt minimális kockázati hatás.” Az alumíniumsókat speciális motorcsónakokból szórják a vízbe. A 26 hektárnyi kiterjedésű Holt-Vágon két-három nap alatt juttatnák ki a szükséges mennyiséget.

Már a konkrét lépésekről tárgyalnak

A Holt-Vág területe Komárom város tulajdonában van ugyan, de a vízfelület a Vízgazdálkodási vállalaté. Éppen ezért ezt a társaságot is be kellett vonni a tervezésbe. A napokban valamennyi érintett – a városon és a vízgazdálkodási vállalaton kívül a körzeti környezetvédelmi hivatal, a közegészségügyi hivatal és a horgászszövetség – részvételével megbeszélést tartottak a kivitelező, a Kemwater ProChemie kft. képviselőivel a konkrét teendőkről. „Első lépésként a vízminőség és az iszap laboratóriumi bevizsgálására van szükség, és ezen eredmények alapján állapítják majd meg az alumíniumsók szükséges adagját – mondta Farkas Attila. – Valamennyi szükséges engedély beszerzését követően várhatóan június közepén végzik el a vegyszeres kezelést, és nyáron már bátran fürödhetünk a Holt-Vágban.”

A Holtvág revitalizációját követően a város a vízpart felújítását is tervezi. Ez a terület ugyanis a másfél éve jóváhagyott területfejlesztési tervben üdülőövezetként szerepel. Ha a víz ismét alkalmas lesz fürdésre, akkor a szolgáltatások – büfék, étkezdék, szociális helyiségek – kiépítése is időszerűvé válik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?