Nincs már tengelyt akasztó sár

Aki arra kíváncsi, mi van a városokon, az azokat gyűrűként körbevevő falvakon túl Gömörben és Nógrádban, az egy sajátságos világról kaphat képet. Ez a világ ugyan nem teljesen azonos a magyar alföldi tanyavilág képével, sem szerkezete, sem fejlődése, sem jelenlegi helyzete nem mutat ilyen jegyeket.

Míg az alföldi tanyavilág esetében egymástól nagy távolságokra eső, ritkán elszórt tanyákkal találkozhat a szemlélődő, Gömörben és Nógrádban teljesen más a szerkezet. A Gömörben korábban folytatott mezőgazdasági termelés jellegénél fogva, amelyre inkább az állattenyésztés, a pásztorkodás volt jellemző, nem tanyavilág, hanem a szállásterületeket, legelőket felügyelő majorságok, szalasok alakultak ki. Ezek korábban csak időszaki szállást biztosítottak a pásztorkodással, állattenyésztéssel foglalkozó családoknak, majd egy időben – főleg a szövetkezetek működése alatt – állandó lakhellyé váltak.

A két szomszédos megye kistájai szerint is változik a nálunk tanyának tartott létforma megítélése és szerkezete. A Sajó völgyében például annyira sűrű a településhálózat, hogy nem is beszélhetünk igazán tanya vagy tanyák kialakulásáról, ilyenek csak a dombosabb vidékeken, a zsákfalvak kataszterében lévő helyeken vannak, itt is alig egy-két kilométernyi távolságra a falvaktól. A Vály-völgye például még mai is őrzi a honfoglalás kori szeres településszerkezetet. A szer ugyanis kisebb-nagyobb, egymástól jól elhatárolható területeket maga körül összefogó épületcsoportokat jelent, amelyek mára már egy nagyobb, laza szerkezetű és úthálózatú, egymástól jól elhatárolható gyepűk és dűlők összességét jelentő közigazgatási egységgé, faluvá rendeződtek. Nógrád északi részén azonban érdekes példáját láthatja a turista a nadrágszíjparcellákon gazdálkodó kisparasztok által kialakított ún. tanyavilágnak, amit „laz”-nak neveznek az itteniek. Itt a terepviszonyoknak is komolyabb szerepe van, az erősen hegyes-dombos vidéken a viszonylag kis méretű birtokok sajátságos központjaiként sűrűn szórva, mindig a terepviszonyokhoz és a birtokhatárokhoz igazodva épültek a zárt udvaros, gazdasági épületekkel határolt hegyi tanyák.

Kérdés persze, hogy ma megélhetési kényszerből vagy önként vállalt életformaként vállalják a városoktól és falvaktól távolabbi, viszonylag magányos helyeken való létet a tanyalakók. Példa mindkettőre van, sőt: az üdülési célokból fenntartott, hétvégi házként hasznosított tanyák száma újabban emelkedőben van. Aki megélhetési létformaként tanyasi lakos, az általában mezőgazdasági termelésből próbál meg kisebb-nagyobb sikerrel boldogulni. Ezen a téren is vannak kiemelkedően jó példák, fokozatosan, szemmel láthatóan gyarapodó gazdaságok – és lassan lepusztuló, egyre elhagyatottabbnak tűnő, de még az élet, a munka jeleit mutató gazdaságok is.

Érdekes jelenségként tartják számon a környéken a nyugat-európai „bevándorlást”, ami azt jelenti – például a Vály völgyében vagy a Szuha patak vidékén –, hogy hollandiai telepesek vásárolnak meg kisebb-nagyobb birtokokat, majd azok részleges felújítása után kiköltöznek és ott élnek viszonylag zárt közösségként vagy teljesen magányosan a külvilággal szinte alig érintkezve. A tanyák hétvégi házakká való átalakítása főleg a síközpontok környéki települések mellett elszórtan álló hegyi tanyákra jellemző, az ilyen eladó ingatlan iránt például igen komoly az érdeklődés.

Az egykori, az irodalomból is ismert tényleges tanyasi életforma természetesen ma már nem létezik. Nincs már tengelyt akasztó sár, mindenütt van villany, a tanya infrastruktúrája nagyjából a hozzá legközelebb eső faluéval azonos. Hogy itt lakni mennyire jó vagy nem jó? Nos, a megkérdezettek túlnyomó többsége nem igazán tudná már máshol elképzelni az életét, igaz, az ő átlagéletkoruk hatvan év felé közelít. Lehet, alig másfél évtizeden belül szinte teljesen átalakul ismét a tanyák, majorságok, szállások, hegyi tanyák világa, mert a kultúra és az ember változásával ez a létforma is változik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?