Nem várható radikális emelés

Kassa. Az eddig állami vállalatként működő Kelet-szlovákiai Víz- és Csatornaművek májustól két külön részvénytársasággá alakult át. A vállalat 7,348 milliárd koronás vagyona átszáll az Nemzeti Vagyonalapra (FNM), amely az összeget elosztja a részvénytársaságok között.

Kassa. Az eddig állami vállalatként működő Kelet-szlovákiai Víz- és Csatornaművek májustól két külön részvénytársasággá alakult át. A vállalat 7,348 milliárd koronás vagyona átszáll az Nemzeti Vagyonalapra (FNM), amely az összeget elosztja a részvénytársaságok között. A kassai székhelyű új vízügyi társaság (VVS) a jövőben kilenc alegységet működtet, a poprádi székhelyű Podtatranská részvénytársaságnak pedig három járási székhelyen lesznek kirendeltségei, és összesen 1,626 milliárdot kap a vagyonból. A 3000 alkalmazottból 600-an lépnek át a poprádi vállalatba.

A községek és városok ezután részvényesek lesznek; az egyenként 1000 koronás értékben kibocsátott részvényeket a lakosság számának függvényében rájuk ruházzák át. A működtetésben ezután akár külföldi beruházók is részt vehetnek, érdeklődőkben állítólag már most sincs hiány. A kassai székhelyű társaság újdonsült elnöke, Stanislav Hreha elmondta, hogy ha minden a tervek szerint történik, a fogyasztók mindebből nem sokat vesznek észre. „Munkánk lényege nem változik, továbbra is az ivóvíz-szolgáltatás és a csatornázás marad a fő tevékenységünk. Jelenleg a régió községeinek 71 százalékában van vezetékes ivóvíz, a csatornarendszert pedig 50,5 százalékban sikerült kiépíteni. Kinnlevőségeink is vannak, összesen 610 millió korona értékben. A legtöbbel, mintegy 161 millióval az egészségügy tartozik, már tárgyalunk az illetékes minisztériummal. Az ipari vállalatoktól az eddiginél határozottabban, ha kell, végrehajtók segítségével igyekszünk behajtani tartozásaikat” – mondta az igazgató. Vladimír Pastorek, a poprádi részvénytársaság vezérigazgatója szerint a lakosságnak nem kell a vízdíj radikális emelkedésétől tartania, mivel az éves áremelés maximális mértékét törvény szabályozza. A közületek és a magánszemélyek által fizetett víz- és csatornadíjak közti különbség azonban 2008-ig várhatóan eltűnik, mivel igazságtalannak tartják, hogy a magánszemélyek ugyanazért a szolgáltatásért háromszor kevesebbet fizetnek, mint a vállalkozók. Ez utóbbiak részére egyébként országos viszonylatban a keleti régiókban a legdrágább a víz, köbméterenként 10 koronával többet kénytelenek fizetni érte, mint Pozsonyban. Az elkövetkező évek árai a tervezett beruházások mértékétől függnek, ezért különbözőek lesznek a két vízügyi részvénytársaságnál. Jelenleg összesen 136 kisebb-nagyobb építkezés vár befejezésre 7 milliárd korona értékben. Az illetékesek szerint legfontosabb a szennyvíztisztító-állomások felépítése és korszerűsítése, tizenhárom tervezet megvalósításánál számítanak az uniós kohéziós alapok kínálta támogatásokra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?