Nagyszombat megye idei büdzséje

Az államigazgatás decentralizációja és az adóreform számos kérdést vetett fel, melyek ma főként a megyék költségvetésének alakulására vannak hatással. Keszegh Pál, a Nagyszombati Kerületi Hivatal elöljárója, a megyei képviselő-testület tagja szerint az önkormányzatok helyzete ezért korántsem irigylésre méltó.

Ha jól tudom, a törvény számos statisztikai mutatót vesz figyelembe a pontos nagyságrend meghatározása során.

ĺgy van. Hat olyan statisztikai adat létezik, melyek meghatározzák, hogy a személyi jövedelemadó mekkora része illeti meg a megyét. A megye lakosságának számán kívül figyelembe veszi a 15 és 18 év közötti, illetve a 62 évesnél idősebb lakosok számát, a megye területének nagyságát és a népsűrűséget, valamint a másod- és harmadosztályú utak hosszát.

Melyik a költségvetés legbizonytalanabb tétele?

A megye bevételeinek meghatározása során bizonyos kockázatot jelent a gépjárművek használatára kivetett adóból származó tétel, mivel az útadóról szóló törvény 2004. december 31-éig volt érvényben, ám a helyi adókról és illetékekről szóló törvény nem tartalmazza a bejelentési kötelezettségre vonatkozó kitételt. Nehezíti a helyzetünket, hogy nem látunk tisztán a vállalkozói célokra használt gépjárművek nyilvántartása terén sem, mivel ezeknek a motor űrtartalma és a gépjármű súlya szerinti osztályozása a megye hatáskörén kívül esett.

Lehet így kiegyensúlyozott költségvetést alkotni?

Minden nehézség ellenére is azt hiszem, hogy a 2005-re szóló költségvetésünk kiegyensúlyozott. A közgyűlés úgymond nagy számokban elfogadta a bevételi és kiadási oldalt, de a beruházási kiadások tárgyalását a következő ülésre hagyta. Ezt a részt előbb minden bizottságnak meg kell vitatnia.

Mennyi pénzből gazdálkodik tehát idén Nagyszombat megye?

Kétféle költségvetésről beszélhetünk: az egyik az általános, a másik pedig a tőkealapú. Ezeken belül pedig el kell különítenünk a bevételi és kiadási oldalt, melyek kialakítása során arra törekszünk, hogy egyensúlyban legyenek. Mindent egybevetve: a folyó bevételek 2005-ben mintegy 2,021 milliárd koronát, a kiadások pedig 1,923 milliárd koronát fognak kitenni.

Melyek a bevételi oldal legfontosabb tételei?

A folyó bevételek három tételből állnak össze: az adókból, az egyéb bevételekből és az állami költségvetésből befolyó pénzből. Ezek közül a legfontosabb az adókból befolyó tétel, melynek 2005-ben meg kellene haladnia a 965 millió koronát. Ha ezt is le akarjuk bontani, két részletet kapunk: a természetes személyek adójából befolyó 687 milliós, valamint a gépjárművek utáni adóból előreláthatólag befolyó 278 milliós tételt.

Magasabb ez a 2004-es tételnél?

Igen, hiszen a 2004-es költségvetésben az adókból befolyt összeg még csupán 954, 264 millió korona volt. E téren tehát közel tizenkétmillió koronás növekedés tapasztalható.

Mivel magyarázza ezt? Megnövekedett netán az adózási fegyelem?

Mindenképpen. Azt is mondhatnám, hogy lassan véget ér az az „aranykor”, amikor még könnyedén ki lehetett játszani az adóhivatalt, és az ekképp megtakarított összegeket máshol lehetett hasznosítani. Ma – a nyilvántartási, ellenőrzési rendszer jóvoltából is – az ügyeskedőket könnyebb lefülelni, ezért kevesebben is próbálkoznak.

Nézzük az egyéb bevételeket...

Az egyéb forrásokból származó bevételek a költségvetésben 130,278 millió koronát tesznek ki. Itt három forrást említenék: a szociális intézményeket, a tanintézményeket és kollégiumokat, valamint az útgazdálkodást. A működtetésükből, bérbeadásukból befolyó összeg 130, 278 millió korona.

Mennyivel járul hozzá az állam az átruházott jogkörökkel járó tevékenység anyagi hátterének biztosításához?

Az állami dotáció Nagyszombat megye esetében 2005-ben 925,452 millió koronát tesz ki. Az oktatási minisztérium idén 889, 091 millió, a pénzügyi tárca pedig 36,361 millió koronával járul hozzá a megye intézményeinek működtetéséhez.

Elképzelhető-e, hogy más tárcáktól is kapnak dotációt?

Természetesen, hiszen számos olyan program megvalósítását tervezzük a jövő évben, melyekben például a területfejlesztési, a munka-, szociális és családügyi, illetve a belügyi tárca is érdekeltek. Mivel azonban előre nem tudjuk, mekkora összeggel számolhatunk, ez nem jelenik meg költségvetésünkben.

A bevételi részben számolnak egy ötmilliós tétellel is, mely szintén a területfejlesztést szolgálná.

Igen; ez az a rész, amelyet a regionális fejlesztési ügynökségek fognak megkapni, hogy fel tudják mutatni az önrészt a pályázatok írása és megvalósítása során.

Milyen tételekből áll össze a költségvetés kiadási része?

E téren két fontos kategóriát kell megkülönböztetni: az eredeti jogkörök és az átruházott jogkörök gyakorlásához szükséges tételt. A kettőre összesen 1,923 665 milliárd koronát szándékozunk fordítani idén.

Ez az a része a költségvetésnek, mely a megye polgárainak az életkörülményeit is legjobban befolyásolhatja, hiszen olyan intézmények működtetéséről van szó, mint a kórházak, illetve az iskolák.

ĺgy van. Kiadásaink egy részét – pontosan 106, 945 millió koronát – a hivatal működtetése, illetve az önkormányzati teendők ellátása emészt fel. Ebben az összegben benne foglaltatik a hivatal alkalmazottainak a bére, a társadalombiztosítási illeték, valamint a hivatali épületek fenntartásának díja is. Sajnos, az előző évekkel összehasonlítva e téren negatív változás állt be, mivel idén mintegy tízszer annyit leszünk kénytelenek kifizetni a hivatal épületének bérletéért, mint korábban. Vállalkozók egy csoportjának lobbijáról van szó.

Várható-e javulás az egészségügyi ellátás terén?

Nem hiszem. Amikor az egészségügyi intézmények a megye hatáskörébe kerültek, mintegy 649 millió koronás adósság terhelte őket. Ezek ma az állam adósságát gyarapítják, ám az átvétel óta 2004. szeptember 30-ig eltelt időszakban az egészségügyi intézmények újabb 311 milliós adósságot termeltek, és ezt bizony már a megyének kellene megtérítenie. Ez azonban nem áll módunkban...

Melyek a legproblémásabb megyei közegészségügyi intézmények?

Hármat kell megemlítenem: a dunaszerdahelyi, a galántai, illetve a szakolcai kórházat. Gondok adódtak például a galántai rendelőintézet eladásával, mivel nem történt meg beérkező pályázatok kiértékelése. Az MKP frakciója tiltakozott is ez ellen, ám az eladás mégis végbement.

Jobban áll a megye a szociális szolgáltatások terén?

Valamivel jobban. Idén 363,349 millió koronában határoztuk meg a szociális jellegű kiadások nagyságát. Ebből 73,537 millió koronát leszünk képesek fedezni az étkeztetésből, valamint a szociális intézmények szolgáltatásainak igénybe vételéből befolyó összegből, a 289,812 millió koronát kitevő különbözetet saját forrásainkból fedezzük.

Mennyit tudnak kultúrára, közművelődésre fordítani idén?

A költségvetés értelmében idén 87,824 millió koronát fordítunk kultúrára, ami a 2004-es évvel öszszehasonlítva mintegy másfél millió koronával kevesebb. Ennek egy jelentős részét a nagyszombati színház fenntartása emészti fel; a maradék csupán arra elég, hogy a jelenleg is működő intézményeket fenntartsuk. Nem gondolkodhatunk sem jelentősebb befektetésekben, sem pedig fejlesztésben. Hasonló a helyzet az oktatásügy területén is. Az 597/2003. számú törvény értelmében a regionális oktatásügy finanszírozása során az egy diákra eső normatíva, vagy ha úgy tetszik, fejpénz elvéből kell kiindulnunk. Az oktatásügyi tárcától 889,091 millió koronás támogatásra számíthatunk, az oktatásüggyel kapcsolatos kiadásaink nagyságát pedig 90,5 millió koronában határoztuk meg. Az iskolák számára a járható út az volna, ha minél több helyiséget, illetve területet bérbe tudnának adni, ám ez elsősorban az elhelyezkedéstől és az infrastruktúrától függ.

A megye oktatásügyi intézményeire is jellemző az eladósodás?

Sajnos igen, bár ez nagyságrendben nem közelíti meg az egészségügy által felhalmozott hátralékot. Decemberi ülésünkön elhangzott, hogy 2004 végén az iskolák adóssága eléri a 3,7 millió koronát.

Várható-e 2005-ben javulás a közlekedés finanszírozása terén?

A költségvetés kiadási részében 371,432 millió koronát különítettünk el a közlekedés finanszírozására. Ebből 132,270 milliót kívánunk fordítani a közlekedési vállalatnál a kedvezmények nyújtása miatt keletkező bevételkiesés pótlására, illetve a tömegközlekedés biztosítása kapcsán jelentkező egyéb többletkiadások kompenzálására. A költségvetés már nem számol a városi tömegközlekedés hiányaival, mivel ezeket a helyi önkormányzatokra ruházza át.

Míg a közlekedés egyre drágul, a közutak állapota siralmas. Tudnak-e ezen javítani idén?

Az útfelügyeletre és karbantartásra elkülönített 239,162 millió koronát elsősorban a másod- és harmadosztályú utakra fordítjuk majd. Az említett összeg azonban arra sem elég, hogy közútjainkat tovább foltozzuk, hogy betömjük a kátyúkat. Ez annál is sajnálatosabb, mert sok közlekedési baleset éppen az út rossz minőségének számlájára írható. Nagyobb minőségi változást idén sem ígérhetünk.

A költségvetés tőkealapú részében nem számolnak bevétellel, a kiadási oldalt viszont 202,623 millió korona terheli. Nem billenhet fel az egyensúly?

A törvény lehetővé teszi az önkormányzatok számára, hogy akkor is számoljanak tőkealapú kiadásokkal, ha a bevételi oldal nullás. Ilyen esetekben az általános költségvetésben keletkező többletbevétel a fedezet. Arra fogunk törekedni, hogy a megkezdett építkezéseket befejezzük, és a veszélyes állapotú épületeken a legszükségesebb felújítási munkákat elvégezzük. Egyfajta kompromisszumot tükröz ez a megoldás, hosszú távon nem vezet eredményre.

Van-e kézzelfogható eredménye annak, hogy az ország az Európai Unió tagja lett? Érezhető az érdeklődés a térség iránt?

Mindenképp. Beindul a nagyszombati autógyár, ami javítani fogja a kerület foglalkoztatási statisztikáit is, mert hozza magával a kisebb beruházókat. Említhetném a Samsung cég megtelepedését Galántán, vagy az olasz vállalkozók megjelenését a somorjai ipari parkban. Véleményem szerint rövidesen beköszönt az az időszak, amikor a szlovákiai munkaerő tényleg vetélytársa lesz bármely más európainak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?