Múzeumi tárlat nyílt Szeredben

Galánta/Szered. A múlt év decemberétől új kiállítóhelyiségekkel bővült a Galántai Honismereti Múzeum. A galántai Fő utcai épület és a reneszánsz kastélyban használt kiállítóhelyiségek mellett eddig is több tájház, vízimalom tartozott az intézmény hatáskörébe, tavaly december 15. óta azonban Szeredben is van kiállítás.

Galánta/Szered. A múlt év decemberétől új kiállítóhelyiségekkel bővült a Galántai Honismereti Múzeum. A galántai Fő utcai épület és a reneszánsz kastélyban használt kiállítóhelyiségek mellett eddig is több tájház, vízimalom tartozott az intézmény hatáskörébe, tavaly december 15. óta azonban Szeredben is van kiállítás.

„Amikor elkezdődtek a semptei vízivárral kapcsolatos régészeti ásatások, a múzeum összeállított egy kiállítást az ottani kastélyban – tudtuk meg Keppert Józseftől, a Galántai Honismereti Múzeum igazgatójától. – Ám miután oda kilencszer betörtek, az expozíciót meg kellett szüntetni. Szeredben van egy aktívan működő Vízivári Társaság, amely előadásokat szervez, kiadványokat jelentet meg. Amikor a múzeum élére kerültem, felvettük a kapcsolatot a társasággal, és elkezdtünk azon dolgozni, hogy a városban legyen kiállítás. A Vízivári Társasággal azon voltunk, hogy a városházának abban a részében létesüljön múzeum, amely Fándly paplakja volt. Ő megérdemel annyit, hogy az egykori lakásában ne irodák legyenek, hanem múzeum” – véli az igazgató.

A Vízivári Társaság a galántai múzeummal együtt 2002 óta „bombázta” a szeredi önkormányzatot: bocsássa rendelkezésre a helyiségeket, ahol elsősorban a vízivár történetét és a régészeti feltárásokat szerették volna bemutatni. Tavaly a város felmondta a járási hivatallal kötött bérleti szerződést (a hivatalnak egy kihelyezett részlege működött Fándly egykori szobáiban), és májusban megkezdődhetett a felújítás.

Az igazgató nagy örömére nagyon sok helyi vállalkozó és más adakozó segítette a munkát, s tavaly decemberben ünnepélyesen is megnyithatták a kiállítást. Az épület a Szeredi Városi Művelődési Központ kezelésében van, és vele együttműködve használja azt a múzeum. A felújítás során az épület falán szecessziós falfestményeket tártak fel, amelyeket restauráltak is. A folyosón történelmi képeslapok láthatók, amelyek alá magyar nyelvű felirat is került. Keppert elárulta: van egy olyan elképzelése, hogy a régió minden városában legyen valamilyen helytörténeti kiállítás. Legközelebb Diószegen szeretnének hasonló tárlatot létrehozni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?