Palást. Északkeleti csücske volt a majd 1700 lakosú település a történelmi Hont vármegyének, és a Lévai járásnak is az utolsó községei közé tartozik ebben az irányban. Palócia végvára első írásos említésének 850. évfordulóját ünnepelte a falunapokon.
Múltjában rejlik az ereje
Palást. Északkeleti csücske volt a majd 1700 lakosú település a történelmi Hont vármegyének, és a Lévai járásnak is az utolsó községei közé tartozik ebben az irányban. Palócia végvára első írásos említésének 850. évfordulóját ünnepelte a falunapokon. Palást egészen biztosan idősebb 850 évesnél, hiszen az 1152-es okirat a király rendeletére készült első összeírása az adózó polgároknak, tehát egy már létező, működő település dokumentuma. A jubileum alkalmából Palást egy történelmi olvasókönyvvel ajándékozta meg magát, s mindenkit, aki érdeklődik a története iránt. A falunapon három díszpolgárt is avattak. Szigeti László volt oktatásügyi államtitkár, majd miniszter, jelenleg az MKP parlamenti képviselője, Alojz Pašš, aki több mint negyven éve gyermekorvosa a községnek, és Sťahula Zoltán palásti születésű Pozsonyban élő ügyvéd kapta ezt a kitüntető címet. A község díját négy helyi szervezet képviselői vehették át az egyesületek évtizedes munkájáért. Elismerésben részesült a nagy múltú helyi sportegyesület, a Družstevník, a 9. Számú Szent György Cserkészcsapat, az 1928-ban megalakult és zászlóval rendelkező önkéntes tűzoltó szervezet és a Csemadok helyi alapszervezete, melynek magját a Búzavirág hagyományőrző együttes alkotja. A polgármesteri díjat is négyen kapták meg. Korčok Péter gyalogló, szlovákiai válogatott, a táv hazai bajnoka és csúcstartója, Gál Miklós rimaszombati magánvállalkozó, aki propagandaanyagok készítésével támogatta a községet, Péter József, aki tagja a Csemadok helyi vezetőségének, a Palásti Honismereti Társaság alapító tagja, Kiss László, Palást díszpolgára, aki összeállította a történelmi olvasókönyvet, a Palócia végvárát. A falu jubileuma a Mária evangéliuma című rockoperával kezdődött és a helyi, az ócsai, a kóspallagi, a szalkai és a lévai művészeti és folklórcsoportok fellépésével fejeződött be. A három napba belefért rockkoncert, kézműves-foglalkozás, indián- és lovagi tábor, gulyásfőző verseny, utcabál, ügyességi versenyek és íjászbemutató is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.