Ocskay Gyula, az Ister–Granum Eurorégió Eurohíd Alapítványának igazgatója,
Esztergom:
Nos, az Ipoly-hidak ügye eddig sem kapott kellő támogatást. Még azok a hidak sem épülnek, amelyekről a két kormány már megállapodott. E tekintetben pozitív változásra – megítélésem szerint – az új kabinet részéről sem számíthatunk.
Mit tesz az új kormány az Ipoly-hidak újraépítéséért?
Esztergom:
Nos, az Ipoly-hidak ügye eddig sem kapott kellő támogatást. Még azok a hidak sem épülnek, amelyekről a két kormány már megállapodott. E tekintetben pozitív változásra – megítélésem szerint – az új kabinet részéről sem számíthatunk. A szlovák regionális fejlesztési politika eddig is komolyan sújtotta a déli járásokat, de a mindenkori magyar kormányok sem szorgalmazták ezen hidak újjáépítését. Azt meg külön nonszensznek tartom, hogy minden egyes hídról külön kormányszintű megegyezés szükséges. Miért nem születhet meg egy keretmegállapodás, mely rögzítené, hogy az öszszes Ipoly-hidat újjá kell építeni, a sorrend pedig a pénzügyi és mérnöki kondíciók függvénye. Nem hiszem, hogy bármelyik nyugati demokráciában ilyen óriási probléma volna egy hasonló ügy megoldása. Közös szégyene ez a magyar és a szlovák regionális politikának.
Kovács Tibor magánvállalkozó, Kalonda:
Szerintem itt, délen nagyjából mindenki sejti, mi várható ettől a kormánytól. Azt mondanám, látszólag semleges maradt, marad a hozzáállás, egyfajta kontinuitást fog mutatni, pontosabban színlelni a leköszönt kormány ilyen jellegű tevékenységével. Mégis azt gondolom, valahol a háttérben más erők és elképzelések vannak. Ennek a kormánynak az Unió felé aktivizálnia kellene magát – még ha csak látszólag is. Erre alkalmas lenne az Ipoly-hidak felújításának programja. Hogy mi fog itt történni hídügyben, ma megmondhatatlan. Nem látom tisztán, nem tudom, milyen koncepcióval indult, indul neki ennek a kérdésnek a kormány. Azt sem tudom, milyen nyitás lesz, lesz-e egyáltalán nyitás e téren. Remélhetőleg azért folytatni fogják, de hogy milyen tempóban, milyen pénzeszközök felhasználásával, ez számomra nem eléggé tisztázott.
Cseri Tihamér, a községi vállalat igazgatója, Lukanénye:
Azt hiszem, a kormány legszívesebben semmit sem akarna tenni ebben az ügyben. Egy bizonyos idő után azonban a közvélemény és a politikai hangulat fogja meghatározni ennek a problémának a kezelését. Erre már lépnie kell a kormánynak. Véleményem szerint a minimálisat fogja megtenni. Itt élek, az Ipoly mentén, és az elmúlt években figyeltem, mi mindent sikerült megtenni a hidakért. Most úgy érzem, legszívesebben hátráltatnák ezt a hídépítési programot. Nagyon lassan halad előre az ügy, információim szerint ez azért van, mert az itteni pályázatok nem minden esetben az érintett községek megkérdezésével készültek. Példa erre – tudomásom szerint – Kóvár esete, ahol a tervezett híd kettéválasztotta volna a falut, ami a település számára nem lett volna előnyös. A magyarországi oldalon is készítettek pályázatokat, meg itt is. Szerintem az is hátráltatja az Ipoly-hidak újraépítésének ügyét, hogy az uniós forrásokból néha ugyanarra a dologra kétszer is akarnak pályázni. A pályázatok elkészítése időbe kerül, és mindig akad valaki, akinek nem tetszik a kész pályázat, így tolódik a dolog. Az is benne van ebben talán, hogy bizonyos körök juthassanak csak az uniós támogatáshoz, meg talán az is, hogy minél később kezdődjön el a tényleges munka. (buch, szasz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.