Minőség pedig létezik – még ha nem is mérhető. Legalábbis nem fizikai eszközökkel. De hogy létezik, azt általában nem tagadják. Ha valaki mégis tagadná, hadd érveljek Robert M. Pirsig gondolataival.
Minőség pedig létezik
akár telik tőlünk meghatározásra, akár nem.” A minőség ilyetén kivonása a világ dolgai közül nagy fejetlenséghez vezetne. Hogy tovább, szabadon idézzek Pirsigtől: a minőségtelen világ első áldozatai a művészetek lennének. Eltűnnének egy csapásra. Minek vajon a kép, ha a fal látványától nem különb, minek a zene, ha a zaj is kellemes fülünknek. De ugyanígy járnánk az ízekkel, illatokkal. Csak az maradna meg, ami eddig is minőség nélkül teremtődött... Minőség tehát létezik. És a minőség nem jószándék, igyekezet, direktíva, magyarázat vagy érdemek elismerése. Legalábbis ezek egyike sem helyettesítheti. Nevetséges, ha valaki azt mondja, ez szép, mert sokat dolgozott rajta, vagy tartalmas, mert a főnök megparancsolta... Ilyen egyszerű volna ez? Tényleg nem befolyásolja semmi az érzékelésünket, értékelésünket? Rábízhatjuk-e magunkat a megfoghatatlan, mégis létező minőségre a dolgok megítélésénél? Mennyire vagyunk befolyásolhatók felsőbb érdekekkel vagy érdemekkel? Csak mások befolyásolnak minket? Vagy mi is befolyásolunk másokat? Az értékrend másokra való rákényszerítésének nálunk komoly tradíciói vannak. Hogy hogyan reagál az „értékdömping” tárgya, az ember a minőségirányításnak erre a formájára? Rögtön kiderül, ha anonimitást biztosítunk számára, mondjuk a választásokon. Vagy ha mondandónkat inkább leírjuk, és rábízzuk, elolvassa-e mondjuk otthon, ahol nem látjuk. Egy folyóirat ezt az anonimitást biztosítja. Az olvasó az újságosbódé névtelenségében dönt. A folyóirat mellett, vagy nem mellette. Ha mindenki – vagy a vásárlók nagy része – nem dönt az újság mellett, az azt bizonyítja: az híján van a minőségnek. Annak a minőségnek, amit nem helyettesíthet sem régióhűség, sem nemzetiségi összetartozás, sem szimpátia, ahogy makulátlan múlt és kristálytiszta jelen sem. Minőség nélkül az az újság akár el is tűnhet – nem volna érte kár. A világ nélküle is rendje szerint forog majd tovább.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.