Milyen az egészségügyi ellátás Horvátországban?

Idén is Horvátországban nyaral a család. Arra lennék kiváncsi, milyen változásra számíthatunk annak kapcsán, hogy Horvátország is uniós tagállam. Elsősorban az egészségügyi ellátás körüli változások érdekelnek.Horvátország 2013.

Idén is Horvátországban nyaral a család. Arra lennék kiváncsi, milyen változásra számíthatunk annak kapcsán, hogy Horvátország is uniós tagállam. Elsősorban az egészségügyi ellátás körüli változások érdekelnek.

Horvátország 2013. július elsején csatlakozott az Európai Unióhoz, így már Horvátország területén is használható az EHIC-kártya. Az elnevezés az Európai Egészségügyi Kártya angol megfelelőjének, a „European Health Insurance Card” kezdőbetűinek összevonásából származik. A kártyát a biztosított kérésére ingyen állítja ki egészségügyi biztosítója. Arra szolgál, hogy más uniós tagállamban, de Svájcban, Liechtensteinben, Norvégiában vagy Izlandon is az uniós polgár igénybe vehesse a helyi állami egészségügyi szolgáltatásokat (baleset vagy az ottlét során keletkezett vagy súlyosbodó betegségnél). Az ellátás azonos a helyi biztosítottakéval: ha az nekik ingyenes, az EU-s látogatóknak is. Viszont ha a horvát beteg hozzáfizet az orvosi ellátáshoz, a turistának is ugyanúgy hozzá kell járulnia. Az állami biztosítási rendszerben részt nem vevő magánorvosok, magánklinikák szolgáltatásaiért az általuk meghatározott árlista szerint kell fizetni. Ezek a költségek egy erre is kiterjedő magánutazási biztosítás megvásárlásával kiküszöbölhetők. Ha olvasónk már most indul nyaralni és nem tudja megvárni, míg az egészségbiztosító kiállítja a család összes tagjának a névre szóló EHIC-kártyát, ideiglenesen felhasználható a biztosító átmeneti igazolása arról, hogy az illető Szlovákiában van biztosítva.

Előfordulhat, hogy egyes horvát egészségügyi intézmények még nem tudatosítják az EHIC-kártyával rendelkező látogatók jogait, és nem hajlandók az egészségügyi szolgáltatást elvégezni, míg az illető ki nem fizeti az árát (hasonló hozzáállással találkozhatunk egyes görögországi és spanyolországi kórházakban is). Ilyenkor fel kell hívni az intézmény nevében eljáró személyzet figyelmét a 883/2004-es koordinációs rendeletre (mely minden tagállamban közvetlen alkalmazandó) vagy az EHIC-kártyát népszerűsítő weboldalakra, de ha ez sem segítene, ki kell fizetni a kezelés díját, ám érdemes elkérni a számlát és meggyőződni róla, hogy az tartalmaz minden szükséges adatot (az intézmény teljes nevét, regisztrációs számát, az ellátás meghatározását, dátumát és a teljes összeget). A számlát hazatértünkkor a saját egészségbiztosítónkhoz kell benyújtani, az téríti meg a kifizetett összeget (annak a horvát biztosítási rendszer által fedezett részét). Érdemes tudni, hogy az otthoni kezelőorvos által kiírt recept is kiváltható más tagállamban, a költségeket a hazai térítési szabályok szerint térítik.

Veszelei Viktória jogász

(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?