Nem a tiltják teljesen a mobil használatát a szenci és a galántai alapiskolában

Shutterstock-mobiltelefon
SZENC/GALÁNTA |

Január 1-től érvényes az oktatásügyi minisztérium által kiadott törvény a mobiltelefonok használatáról, illetve betiltásáról az alapiskolákban. Megkérdeztünk két iskolát, hogyan működnek az új szabályok a gyakorlatban.

Az aktuális törvény értelmében az alapiskolák első három évfolyamában tilos a mobiltelefonok használata az iskola egész területén, a szünetekben és a tanórákon egyaránt. A negyedik-ötödik évfolyamban abban az esetben lehet használni telefont az órákon, ha ezt az állami oktatási program előírja, a hatodik évfolyamtól pedig a pedagógus döntése alapján lehet oktatási célokra használni a mobiltelefonokat. A minisztérium célja nem a digitális technológiák eltávolítása az alapiskolákból, hanem azok tudatos használata.

A szenci Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatója, Matus Mónika az Új Szónak ezzel kapcsolatban elmondta, az iskola pedagóguskarát meglepte, hogy a szaktárca ilyen törvényt hozott, és hogy ennek milyen létjogosultsága volt. Úgy véli, mivel az összes iskola évek óta foglalkozik azzal, hogyan szabályozza a mobiltelefonok használatát a tanulók körében, ezért a szabályzat arra jó, hogy törvényi megerősítést kapjon az iskola rendtartása. Azzal egyetért, hogy az első három évfolyamban teljes tiltást vezettek be, a negyedik évfolyamtól kezdődően pedig a tanító engedélyével lehetséges használni a mobilokat. 

Az iskolában nincsenek táblagépek, ha az órán valamilyen alkalmazást használnának a kollégák a tanítás során, akkor engedélyezni kell a mobiltelefon használatát. A mi iskolánk talán annyiban tér el a többitől, hogy a gyerekek legalább fele vagy többsége autóbusszal jár. Sokan már a fél nyolcas ügyelet előtt megérkeznek és az előcsarnokban várják a becsöngetést, illetve a tanítás végeztével ugyancsak itt várják meg a busz indulását, olyankor szokták használni a mobilokat, januártól ez már tilos, de eddig nem volt vele probléma

– fejtette ki. Egyúttal kijelentette, hogy az is fejtörést okozott a tanári karnak, hogy a tanítás ideje alatt hol tárolják a mobilokat. A minisztérium ugyanis többféle megoldást javasolt, például, hogy a gyerekek a portán vagy az osztályfőnöknek adják le a készüléket. Ezek egyike sem járható út szerinte, mert vagy a portásnak kellene anyagi felelősséget vállalnia a több száz telefonért, vagy az osztályfőnöknek és a tanulóknak okozhatnának komoly bonyodalmakat, ha például az osztályokban lévő zárható szekrényekben helyeznék el a telefonokat. 

Ez abban az esetben lenne az igazgató szerint problémás, ha mondjuk az osztályfőnök versenyre megy, beteg, vagy a tanulónak napközben el kell mennie. Matus Mónika megjegyezte, ügyes vállalkozók már tavaly kínáltak az iskolának közel 300 euróért szekrényeket osztályonként, kimondottan a telefonok biztonságos tárolására. A szenci alapiskolában 13 ilyen szekrényre lenne szükség, ezért maradtak az eddig is bevált gyakorlatnál, tehát hogy a gyerekek reggel kikapcsolják a mobiltelefont és bezárják a folyosón vagy az osztályban található szekrényükbe, amikor hazaindulnak, akkor beteszik a táskájukba. 

Bárcsak olyan felszerelt iskolánk lenne, hogy azt mondhatnánk a gyerekeknek, hogy nyissák ki a tabletet és nézzék meg például egy szó helyesírását a Magyar Tudományos Akadémia honlapján, de sajnos, amíg a minisztérium nem biztosítja számunkra az okoseszközöket, addig csak a tanulók mobiltelefonját használhatjuk ilyen célokra

– egészítette ki az iskolaigazgató.

A galántai Kodály Zoltán Alapiskolában ugyancsak arra számítanak a pedagógusok, hogy a gyerekek már megtanulták, mikor és mire használhatják a telefonokat, visszaélés nem történt, ezért nincs szigorú tiltás. 

Négy éve egészítettük ki az iskolai rendtartást a mobiltelefonok használatáról szóló résszel, amiben ezt a problémát abszolút megoldottuk, most ez a törvény egyáltalán nem érintett bennünket. Nincs rossz tapasztalatunk a mobilhasználattal kapcsolatban az órák alatt és a szünetekben, a gyerekek tudják, hogy reggel, érkezés után kikapcsolva a táskájukba kell tenniük. Nem is tapasztaljuk, hogy elővennék és szerencsére lopások sincsenek, emiatt sem kell aggódnunk. Van két informatikai szaktantermünk, minden osztályban van kivetítő internet hozzáféréssel, így nincs is szükségük a telefonokra az órákon

– fejtette ki Oláh Hajnalka, az intézmény igazgató. Mint mondta, vannak gyerekek, akik a tanítás után, a 13:30 és 14:30 közötti időben az előcsarnokban várják a szüleikre, így egyúttal a hívásukat is. Emiatt nem látják teljesen indokoltnak a teljes tiltást, hiszen nem zavarnak senkit a mobilozással.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?