Mennyit szemetelnek a keleti nagyvárosban hat év múlva?

Kassa. Úgy tűnik, ez kardinális kérdés egy komoly, feltehetően több mint egymilliárdos befektetés kapcsán, amelyet a hulladékmegsemmisítésért felelős KOSIT részvénytársaság szándékozik végrehajtani a városi képviselők áldásával.

Ha nem jönnek be a számítások, a lakossággal fizettetik meg a fiaskót, azaz a hulladékelszállítási díj emelkedni fog KassánTASR-felvételAz úttörő jellegű, meglehetősen merész projekt végösszegét jelenleg senki sem ismeri, mivel az olasz többségi tulajdonos csupán egy A4-es papírlapon tájékoztatta a városi képviselőket terveiről. A testület tegnapi ülésén ennek ellenére tudomásul vette a javaslatot, ám mivel az erre vonatkozó szavazás 58. programpontként szerepelt a programban, lapzártáig viszont csak a 14. pontig jutottak a képviselők, egyelőre nem tudni, mikor születik határozat e kérdésben. A javaslatot beterjesztő Filipko József alpolgármester kérdésünkre bevallotta, nem ellenőrizték a KOSIT által prezentált, hulladéktermelésre vonatkozó adatokat, viszont elmondása szerint több közép-európai nagyvárosban alkalmaznak hasonló stratégiát, mint amilyen a kassai javaslatban szerepel, ráadásul a városnak mindössze 12 millió koronával kellene beszállnia a projektbe. A három legismertebb kelet-szlovákiai környezetvédő egyesület közös nyilatkozata szerint azonban ez a vállalkozás rendkívül kockázatos. Az olaszok jelentős összegű bankhitelt szándékoznak felvenni, és ha nem jönnek be a számításaik, a lakossággal fizettetik meg a fiaskót, azaz a hulladékelszállítási díj emelkedni fog Kassán. Azon a bizonyos egyetlen gépelt oldalon egyebek mellett az áll, hogy egy kassai lakos jelenleg évente 215 kg hulladékot termel, 2014-ben, azaz hat év múlva viszont már 560 kg-ot fog termelni. A Föld Barátai környezetvédő szervezet elnöke, Ladislav Hegyi szerint ezek légből kapott adatok, az utóbbi évben ugyanis lakosonként 5 kilóval csökkent a hulladéktermelés éves mennyisége, ami megfelel az európai átlagnak. Ráadásul a KOSIT vállalat annak idején célként deklarálta a hulladék mennyiségének csökkentését Kassán és környékén, ehhez képest most épp ennek ellenkezőjére számítanak, hangsúlyozva, hogy a hulladékégetés során keletkezett energiát hasznosítani kívánják, azaz megvételre kínálják. Azt azonban elfelejtették jelezni, hogy kinek és mennyiért. A bioenergia Ladislav Hegyi szerint tudvalévően drágább a hagyományos energiaforrásoknál, ezért kétséges, hogy Szlovákiában lenne rá vevő.

A KOSIT vállalat olasz vezérigazgatója cáfolta azt a feltételezést, miszerint a hiányzó hulladékmenynyiséget Nyugat-Európából szándékoznának importálni. Szerinte a városi képviselők, akik nem hulladékgazdálkodási szakemberek, elegendő információt kaptak a projektről ahhoz, hogy állást foglaljanak a kérdésben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?