Mennyire elégedett a bíróságok munkájával?

Előre be nem jelentett, szúrópróbaszerű látogatásokat tesz a kerületi és járásbíróságokon Štefan Harabin igazságügyi miniszter. Múlt szerdán a Rimaszombati Járásbíróságot kereste fel, hogy ott ismerkedjen az intézmény felszereltségével, valamint azzal, hogy mennyire felkészülten mennek a bírák egy-egy tárgyalásra.

Előre be nem jelentett, szúrópróbaszerű látogatásokat tesz a kerületi és járásbíróságokon Štefan Harabin igazságügyi miniszter. Múlt szerdán a Rimaszombati Járásbíróságot kereste fel, hogy ott ismerkedjen az intézmény felszereltségével, valamint azzal, hogy mennyire felkészülten mennek a bírák egy-egy tárgyalásra. Harabin elégedett volt a látottakkal és hallottakkal, egyedül a munkakörülmények nem tetszettek neki. Rimaszombatban ugyanis – miután a városba költöztették a megszüntetett nagyrőcei bíróságot is – az intézmény három épületben kénytelen működni.

Eva Schwardyová, biológus, Kassa:

Úgy érzem, nálunk kisebb az emberek jogtudata, jogi műveltsége, ezért kevesebben fordulnak a bírósághoz, kevésbé harcolnak jogaikért. Ez a tradíciókból, neveltetésből, kultúrából adódik. Másrészt a rendőrségtől a bíróságig sok korrupcióval találkozunk mindenütt. Egyes jogi ügyek megítélésénél akár az is szerepet játszhat a döntésben, hogy a bíró a saját vagy családja életét félti. Valójában minden emberi tevékenységet törvényekkel szabályozunk, de elég megtalálni a kiskapukat. Ami nem tiltott, az szabad, az emberek gyakran gátlástalanok. Kantnak van egy gyönyörű mondása: „Két dolog létezik, ami csodálattal tölt el, a csillagos ég fölöttem és az erkölcsi törvény bennem.” Éppen ennek jelenlétét nem érzem én az emberekben.

Bartko Zoltán, mérnök, Kassa:

A bíróság jobban is dolgozhatna, ha valahogy ki lehetne szűrni, mi tyúkper és mi fontos ügy, és az utóbbiakra több időt lehetne fordítani. Az is nehezíti az intézmény munkáját, ha a felek nem jelennek meg a tárgyaláson, és a pert többször is elnapolják, mielőtt döntés születik. Több esetben hasznos lenne a peren kívüli megegyezést szorgalmazni, főként olyan összeférhetetlen emberek esetében, akik csak az alkalmat lesik, hogy valakivel pereskedhessenek, és ez tölti ki az életüket.

Matus Tamás hivatalnok, Kassa:

Két éve az egyik rokonomnak kezeskedtem 120 ezer korona kölcsönnél. Miután ő tönkrement és nem törlesztette a részleteket, a bíróság engem kötelezett fizetésre, persze kamatostól, perköltségekkel együtt. Az adósság így 200 ezer korona körül mozog. A bíróság hozzáállásával kapcsolatban nagyon negatív tapasztalataim vannak, ugyanis csak akkor szereztem tudomást az egészről, amikor a munkaadómtól hivatalos értesítést kaptam, hogy havonta egy bizonyos összeget le fognak vonni a fizetésemből mindaddig, amíg nem törlesztem az egész adósságot. Fellebbeztem, de a bíróságot egyáltalán nem érdekelte, hogy 12 ezer koronát keresek tisztán, a feleségem pedig munkanélküli. Nem kétlem, hogy törvényes módon született a döntés, a körülményeket viszont szerintem egyáltalán nem vizsgálták meg, ráadásul nem is értesítettek arról, hogy kitűzték az ügyem tárgyalását. Jelenleg havi hétezer korona körüli összeget kapok kézhez a fizetésemből. Kíváncsi vagyok, melyik bíró tudna megélni ennyiből. (kozs, juk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?