Szepsi. A városi önkormányzat a legutolsó, 27. képviselő-testületi ülésen jóváhagyta a régi zsinagóga megvásárlását. Az épület a háború utáni években „úttörőházként szolgált”, egyebek között tornaterem is működött benne. A felújításra szoruló zsinagógát később visszakapta a zsidó hitközség.
Megveszi a város a zsinagógát, a szép épület a kultúrát szolgálja majd
Zachariaš István, Szepsi polgármestere szerint a zsinagóga épületét nem szabad átengedni az enyészetnek. Az épületnek a kultúrát, történelmet, emlékezést kell szolgálnia. A jövőben ezért koncerteket, kiállításokat rendeznek majd az épületben, és a zsidó lakosságnak is szeretnének emléket állítani.
Az épület felújítására nem a város költségvetéséből különítenek el pénzt, hanem különböző pályázatokon vesznek részt a 2007–2013-as időszakban. Legfontosabb a tető felújítása és a beázás megszüntetése, valamint a padlózat rendbehozatala.
A városi adatok szerint a szepsi zsidóság 1850 és 1864 között építette fel zsinagógáját. 1939-ben az akkor 2280 lakosú Szepsiben 211 zsidó élt. 1944 nyarán Auschwitzba deportálták őket, ahonnan csupán húszan tértek vissza, ám közülük is többen áttelepültek Izraelbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.