Megújuló energiaforrásaink kihasználatlanok

Kiváltságos helyzetben vagyunk, mivel a dél-szlovákiai régióban a nyolc természetes energiaforrás többsége megvan, mégsem élünk megfelelőképpen ezzel az adottsággal.

A napfényből, a szélből és a vízből, valamint biomasszából nyerhető energia eleinte ugyan költségesnek bizonyulhat, de környezetkímélő és hosszú távon kifizetődő is. Elsősorban erre szerettek volna rámutatni annak az udvardi szakmai konferenciának a részvevői, akik felvázolták a megújuló energiaforrások jövőbeni felhasználásának lehetőségeit.

Kutatások az iskolában

„Tudjuk, hogy egy iskola hírnevét a tanáregyéniségeken kívül a hagyományok öregbítik. Ezért igyekszünk ápolni a hagyományainkat, és azokat újakkal is bővíteni. Iskolánk 1971 szeptemberében hatvan nappali tagozatos diákkal kezdte meg működését, ma csaknem kilencszázan tanulnak itt. Intézményünk megalakulásának 30. évfordulóján úgy döntöttük, hagyományteremtő céllal évente találkozót szervezünk olyan szakemberek számára, akik pedagógusainknak, diákjainknak és a nyilvánosságnak adják át tapasztalataikat ” – nyitotta meg az idei szakmai napokat Bábi László, a Jedlik Ányos Elektrotechnikai Ipari Középiskola igazgatója. A megújuló energiaforrások felhasználásáról, az ezzel kapcsolatos tervezetek támogatásáról szóló konferencián megyei önkormányzati képviselők, régióbeli polgármesterek, vállalkozók és diákok vettek részt.

Štefan Švarc igazgatóhelyettes, a Socrates S.T.O.R.E. programjának koordinátora EU-s támogatással, német, portugál, norvég, olasz, francia és belga középiskolákkal közösen ismerteti diákjaival az energiafelhasználás lehetséges módjait. A szél, a nap, a bio- és geotermikus energia felhasználásának lehetőségeit 2001 óta kutatják az iskolában, angol nyelven internetes konferenciákon osztják meg tapasztalataikat más országok diákjaival.

A konferencián az ipari volt diákja, Dionýz Gašparovský, a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem előadója a megújuló energiaforrások kihasználatlanságára, jövőbeni nélkülözhetetlen szerepére mutatott rá. „A klasszikus energiaforrások kimerülnek, és gazdasági, ökológiai szempontok figyelembevételével elsősorban a természetes, megújuló energiaforrások kerülnek előtérbe. Az Európai Unióban rendkívül nagy a támogatottságuk, érdemes lesz pályáznunk. A mezőgazdasági területeken elsősorban a biomaszsza felhasználására, sokoldalú hasznosítására hívnám fel a figyelmet” – mondta az előadó.

Mellőzött energiaforrások

Ausztrián áthaladva szélturbinák sokaságával találkozhatunk, és ma már számos más európai országban is természetesnek tartják a napenergia felhasználását lakóházak fűtésére. Alexander Gažo, a lévai Energetická výstavba cég képviseletében az ezzel kapcsolatos hazai tapasztalatait osztotta meg a jelenlévőkkel. Míg Ausztria energiafelhasználásának 23 százalékát megújuló energiaforrásokból fedezi, Szlovákiában ma még az ilyen források gyakorlati hasznosítása csak két százalék körüli. Milan Oravec, az Erdészeti Kutatóintézet munkatársa a fahulladék felhasználásával kapcsolatos észrevételeit osztotta meg hallgatóságával. „Az 1950-es évek problémájával szembesülünk, amikor elsősorban a szén, a földgáz és az atomenergia felhasználására törekedtünk, és a vízenergián kívül más forrásoknak nem szenteltünk nagyobb figyelmet” – jegyezte meg Oravec. Štefan Hatala, a Cseh-szlovák Kereskedelmi Bank érsekújvári kirendeltségének képviselője elmondta, kíváncsiak a vállalkozók és az önkormányzatok elképzeléseire. Ha a jól átgondolt tervezetek kidolgozói rámutatnak az újrahasznosítás gazdasági előnyeire, a hitelezés ügyében sikerrel járhatnak a pénzintézetnél. Megtudtuk, hogy a települések önkormányzatai, a jelenlegi földgáz helyett a fűtésre felhasznált biomassza hasznosításával kilojoule-egységenként 50-70 koronával olcsóbb energiát állíthatnának elő. A lévai cég szakemberei készek tanácsadással szolgálni mindazoknak, akik ilyen jellegű beruházást fontolgatnak. Bara Mihálytól, Tardoskedd polgármesterétől megtudtuk, településükön is elsősorban a biomassza fűtési célokra történő felhasználását fontolgatják.

Az intézmény diákjai is remekeltek: a konferencia szünetében bemutatták a szél- és napenergia hasznosításával kapcsolatos kutatói munkájuk kézzelfogható eredményeit. Ľuboš Bôrik, Marek Kľučka és Pavol Kovačik, a 2. AE osztály tanulói összeforrasztott merőkanalak és egy ventilátor segítségével bemutatták a szélmalmok kicsinyített változatát, majd számítógépek segítségével szemléltették a felfogható energiát. Az iskola udvarán a kis makett komolyabb változatát is láthatjuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?