<p>Hidegzuhanyként érte a hír a nyári szemeszter kezdetén a szociológia szakos hallgatókat: a Selye János Egyetemen a következő tanévben minden valószínűség szerint megszűnik ez a szak. A hallgatók így kénytelenek lesznek más felsőoktatási intézményben vagy a Selye Egyetem más szakán folytatni tanulmányaikat.</p>
Megszűnik a szociológia szak a Selye Egyetemen
A szociológia tanszék 2011 szeptemberétől működik Komáromban, jelenleg a két évfolyamában 26 hallgatója van.
A megszűnés okáról Erdélyi Margitot, a Tanárképző Kar dékánját kérdeztük. „Nemcsak a hallgatókat, a kar vezetését is váratlanul érte az akkreditációs bizottság döntése, miszerint nem fogadja el a tanszék új szakfelelősét – magyarázta a dékán asszony. – A szakfelelős cseréjére azért volt szükség, mert az előző tanév végén távozott az egyetemről Hadas József professzor, aki elindítója és szakfelelőse volt a szociológiaképzésnek egyetemünkön. Nyáron lázasan kerestük, ki léphetne a helyébe, több, a megfelelő tudományos fokozattal rendelkező szakembert is megszólítottunk, lebonyolítottuk a pályázatot, és szeptembertől egy magyarországi habilitált docens lett az új szakfelelős. Az előírásoknak megfelelően az akkreditációs bizottságnál kértük a szakfelelős cseréjét, amire idén január végén elutasító választ kaptunk.” A dékán asszony tájékoztatása szerint az elutasítás mögött a tudományterületek eltérő értelmezése áll a magyarországi és szlovákiai gyakorlat szerint. Az akkreditációs bizottság alig két hetet adott az egyetemnek a hiányosság kiküszöbölésére, azaz egy új szakfelelős megnevezésére. „Ilyen rövid idő alatt ezt a feltételt képtelenség teljesíteni. Most mindent megteszünk, hogy legalább a tanévet megfelelően le tudjuk zárni. A protokoll szerint újból benyújtottam a meglévő akkreditációs anyagot, a bizottság ismételten elbírálja és hozza meg végleges döntését, de nem lehetnek illúzióink az eredményt illetően. Ezt a félévet arra használhatjuk ki, hogy a hallgatók befejezzék az elkezdett évfolyamot. Azzal pedig, hogy már most vázoltuk a helyzetet, fel tudnak készülni a váltásra, a teendőkre” – mondta Erdélyi Margit. A hallgatókat a kar vezetése tájékoztatta a lehetőségekről, arról, hogy Szlovákia mely egyetemein lehet szociológiát tanulni, esetleg mely rokon szakokra léphetnek át, és mik az átlépés feltételei. A dékán asszony több magyarországi egyetemmel is tárgyalt a diákok átvételéről és a Selyén oktatott tárgyak elismerésének, beszámításának lehetőségeiről.
Megdöbbenés, elkeseredettség, felháborodás – főleg ezeket az érzéseket váltotta ki az érintett hallgatók körében a szak megszűnésének bejelentése – árulta el lapunknak egy másodéves diáklány. „Most kezdhetjük elölről egyetemi tanulmányainkat, pedig jövőre már a diplomamunkánkat írhatnánk – mondta. – Néhány nap alatt kellett a továbbiakról döntenünk, hiszen nyakunkon az egyetemi jelentkezések határideje. Több csoporttársammal együtt Magyarországon szeretnénk újrakezdeni a tanulmányainkat, ehhez viszont legalább egy tárgyból emelt szintű érettségit, és a pluszpontok érdekében nyelvvizsgát kell tenni.” Mint megtudtuk, diáktársai között vannak olyanok is, akik ebben a szemeszterben már be se akarnak járni az órákra, nem látják értelmét. Néhányan viszont még reménykednek benne, hogy szeptemberben mégis folytatódik a szociológusképzés a Selyén. Erre azonban nagyon kicsi az esély.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.