Megjelent az Iskoláink – jövőnk a Zoboralján című kötet

<p>Gímes. Január 6-án, vasárnap mutatták be a helyi kultúrházban azt a Zilizi Zoltán által szerkesztett kötetet, amely valamennyi zoboralji magyar iskolát bemutatja</p>

VRABEC MÁRIA

A kiadványban a pedagógusok mellett korábbi diákok, ma sikeres és köztiszteletnek örvendő személyiségek vallanak iskolájukról, magyarságukról, a régióhoz való kötődésükről, valamint arról, szerintük miként járult hozzá az érvényesülésükhöz az, hogy magyar tannyelvű iskolába jártak.

Az Iskoláink – jövőnk a Zoboralján című könyv ötletgazdája, a Gímesi Alapiskola fiatal történelem–szlovák szakos pedagógusa, Zilizi Zoltán elmondása szerint a cél az volt, hogy felhívják a figyelmet: még vannak magyar iskolák a Zoboralján, még van honnan talpra állni. „Tavaly jelentettünk meg egy, az intézmény eredményeit, sikereit összegző kiadványt a Gímesi Alapiskola magyar tagozatáról az Élő Zoboralja Polgári Társulás kiadásában. Mivel a Nyitra és Vidéke Célalap elsődleges törekvése a régió magyar tannyelvű iskoláinak erősítése, támogatása, úgy gondoltuk, jó lenne Zoboralja valamennyi magyar iskoláját egy közös kötetben bemutatni. Igyekeztünk ezt hitelesen tenni, oly módon, hogy magyar iskolát végzett, ma sikeres személyeket – vállalkozókat, polgármestereket, mérnököket, orvosokat, egyházi elöljárókat – szólaltattunk meg. Élményeiken, visszaemlékezéseiken keresztül ismertetjük az egyes iskolák sikereit, eredményeit, emlékezetes pillanatait és jeles pedagógusait. A megszólalók más-más formában hangsúlyozzák az alapigazságot: sokat nyertek és gazdagodtak azáltal, hogy szüleik magyar iskolába íratták őket, és hogy az alapvető ismereteket anyanyelvükön sajátították el. A kiadvány célja a zoboralji magyar szórványközösség szempontjából jó és hasznos irányban befolyásolni azokat, akik iskolaválasztás előtt állnak. A szerzők vallomásai és egész életpályájuk a bizonyítéka, hogy a gyermeke érdekét szem előtt tartó magyar szülő számára a magyar iskola a természetes választás; vegyes házasságban pedig a többnyelvűség az az előny, amit a magyar iskola szintén színvonalasan biztosít” – mondta a kötet szerkesztője.

A Nyitra és Vidéke Célalap és az Élő Zoboralja Polgári Társulás kiadásában megjelent könyvben a nagycétényi, a pogrányi, a gímesi és a nagykéri kilencosztályos alapiskola, a nyitracsehi, a zsérei, a koloni és az alsóbodoki kisiskola, valamint az Alsóbodoki Vállalkozói Szakközépiskola szerepel. Továbbá azok a települések is megjelennek a kötetben, ahol megszűnt a magyar iskola, így a kálazi, a nagyhindi, a lédeci, a gerencséri és a berencsi iskolára, valamint a nyitrai magyar gimnáziumra emlékeznek vissza azok, akik még ott tanultak. A kötethez bevezetőt Répás Zsuzsanna, a magyarországi közigazgatási minisztérium nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára, Ďurčo Zoltán nyitrai püspöki helynök, Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Halzl József, a Rákóczi Szövetség elnöke és Polyák Imre, az Élő Zoboralja Polgári Társulás elnöke írt.

A vasárnapi bemutatón Sándor Anna, a Nyitrai Konstantin Egyetem magyar tanszékének vezetője méltatta a kiadványt, köszöntőt mondott Harmati Zsolt, a pozsonyi magyar nagykövetség első beosztottja. Az Iskoláink – jövőnk a Zoboralján című kiadványt bemutató körúton terjesztik a régióban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?