Lukács János amatőr szobrász első látásra csöndes, zárkózott embernek tűnik. Ám ha fáról, kőről, faragásról kezd beszélni, teljesen megváltozik. Sorra nyitogatja titokszobáit, hogy megmutassa nem mindennapi belső világát.
„Még annyi mindent ki kell faragnom”
Édesapám is faragott. Van egy szép Krisztus-szobra a restei templomban. Löffler Bélával együtt voltak hadifogságban, nagy tervekkel jöttek haza, közös kerámiagyárat szerettek volna alapítani. Persze ebből semmi sem lett a háború utáni rendszerben, a saját örömére faragott szobrainak egy része is elkallódott. Édesanyám pedig festett, szentképeket megrendelésre, az alakok megrajzolásában én is segítettem. De inkább a térbeli megfoghatóság érdekelt. Apám halála után, 1991-ben megcsináltam a mellszobrát, ott van a sírján. Aztán már egyre többet foglalkoztam kőfaragással, a fafaragás pedig az utóbbi néhány évben vált számomra egyre kedvesebbé.
Ezek szerint már gyermekkorában is a képzőművészet vette körül. Már akkor ellesett néhány fortélyt.
Gyerekkoromban is faragcsáltam az apám műhelyében, kifaragtam magamnak például egy kétcsövű puskát. Leszerelt katonaként aztán elvitt apám a szobrászművész Löfflerhez, hogy nézze meg, lesz-e belőlem valami... Á, dehogy, mondta Löffler, és ez bizony évekre visszarántott. De később mégis elkezdtem szobrászkodni, előbb modelleket csináltam agyagból, aztán kisebb-nagyobb szobrokat. Apám mellszobra után már éreztem, tudom ezt csinálni, és az első felkérés, a kassai magyar gimnázium falán lévő Rácz Olivér-mellszobor is megerősített ebben a tudatban. Azóta több háborús emlékművet is készítettem felkérésre.
Melyek a legismertebb köztéri munkái?
Hídvégardóban van egy trianoni emlékmű, részben az én munkám. Horvátiban, Tornán, Somodiban, Jászón, Péderben, Komarócon is van háborús emléktábla, melyet én csináltam. A szepsi Csemadok falán a Fábry-emléktábla szintén az én művem.
Néhány éve fafaragással is foglalkozik.
Mindig csodáltam Ferencz Györgyöt, a fafaragóművészt, aki egyébként jó barátom. Gondoltam, kipróbálom én is a fafaragást. Először csak egy fejet akartam kifaragni, aztán sajnáltam abbahagyni, továbbmentem, egész alakos szobor lett. Azért lett egy kicsit aránytalan, túl nagy a feje. Mire az aljára értem, akkora volt a különbség a szobron belül a stílusban és a részletek finomságában, mintha hárman faragták volna. A durvábbra faragott fejét ki kellett javítanom, de legalább egy szobron belül láttam a saját fejlődésemet.
Hogyan kezd munkához? Eltervezi, mit szeretne megfaragni, és keres hozzá megfelelő fát?
Meg kell nézni, mit ad ki a fa, milyen a mintázata. A fafajtától függ, mennyire hagyja magát „idomítani”. A hársfát lehet faragni keresztül-kasul, mert szinte egyszínű. Homogén, könnyen faragható. De a dió például sokkal szebb, és tervezésnél figyelembe kell venni a fa erezetét is, amely szépen kiemeli a domborulatokat. Ha van egy rönk fám, a közepét kifúrom, hogy ne repedjen meg, és száradni hagyom. Fajtától függően néhány évig is szárad, úgy mondják, a keményfa egy év alatt egy centimétert szárad ki. Ha megfelelően száraz a fa, neki lehet fogni a faragásnak, megrajzolom a körvonalakat ceruzával, először megkeresem az alak fejét, aztán megyek tovább. Vigyázni kell, mert könnyen megszalad a véső, és akkor az egész szobrot karcsúsítani kell, mert amit egyszer lefaragtam, nem lehet már visszatenni. Eleinte nem könnyű, szétfaragom a fát, úgy néz ki, nem lesz belőle semmi, aztán elkezdem látni, tudom, hol lesz a feje, az arca, és attól fogva már könnyebb a dolgom. Az arcot csak akkor szabad faragnom, ha teljesen nyugodt vagyok, mert arra nagyon oda kell figyelni, ha egy milliméterrel odébb megy a véső a kelleténél, például kancsal lehet a szobor. A kifaragott felületeket aztán le kell csiszolni, hogy ne legyen érdes, a szobrot lehet pácolni, hogy más színárnyalata legyen, és végül méhviasszal fényesíteni. De egy szobor voltaképp sosincs kész, viszszanézve mindig találok rajta faragni-, javítanivalót.
Főleg a népi témák érdekelnek, pásztor, betyár, ló, ilyesmi. A portrék is vonzanak. Nagyon megnézem a velem szemben ülő emberek arcát, milyenek a vonások a szem körül, az orrnál, milyen formájú a fül, a száj, a szem. Idén valószínűleg lesz kiállításom is, itt Szepsiben, de bővebbet nem mondhatok. Tény, hogy egyre nehezebben tudok meglenni a faragás nélkül. Ötvennégy éves vagyok, és még annyi mindent ki kell magamból faragnom.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.