A hámor kassai és mecenzéfi változata nyitvatartás szerint megtekinthető, de egyéni bemutatókat is terveznek, hogy mindenki megcsodálhassa egy patkó vagy egy hajtott vas készítésének a folyamatát
Már forog a Fazekas utcai hámor vízkereke
Egy újabb projekttel bővült a kassai Fazekas utca kínálata – az ökoturizmusra összpontosító mecenzéfi fél hámorral. A Szlovákiai Díszműkovácsok és Kovácsmesterek Céhének tagjai Vladimír Eperješi kovácsmester vezetésével nemrég rekonstruálták az eredetileg Mecenzéfen található kovácsműhely miniatűrjét, hogy közelebb hozzák a mesterséget a következő generációhoz. A projektet Kassa megye a Terra Incognita program keretében 12 ezer euróval támogatta.
A mesterségek utcája Kassa történelmi városközpontjának egyik látványossága, amely nemcsak összetéveszthetetlen hangulatával vonzza a turistákat és a helyieket, hanem helyet kínál a nem szokványos élményeknek és az oktatásnak is. Ebben a szűk utcában jelenleg egy gyógynövényszakértő, egy kőműves, egy fazekas, egy kovács és egy fafaragó műhelye is megtalálható. Az itt működő mesterek 1998 óta bizonyítják az érdeklődőknek, hogy a kézművességnek aranyat érő jelentősége van. Ezt a tényt Rudolf Schuster, Mecenzéf szülötte, Szlovákia korábbi köztársasági elnöke is jól tudja, és igazából neki köszönhető az is, hogy a nagy mecenzéfi hámor másolatát a Fazekas utcai kovácsműhely mögött építették fel.
Régi technológia
„Hogyan kerekítették a vasat a régi időkben, amikor még nem volt áram? Pontosan ez az, amit a hozzám betérők megkérdeznek, megtapasztalhatnak. Itt láthatják őseink zseniális konstrukcióját, akik tudták, hogyan használják ki a természet erejét a maguk javára. A hagyományos kovácsműhely, a kalapács szíve a vízikerék. Ez a kovácsműhely kalapácsainak, fúvóinak vagy fúvókáinak működtetésére szolgáló vízenergiát hasznosítja. Nélkülük egyetlen kemence sem lenne elég forró a vas megmunkálásához és az acél feldolgozásához. Pontosan így működik ma is az eredeti, hatalmas lapátjairól ismert meceznféi hámor, melynek méltó mása itt, a kassai mesterségek utcájában is megtekinthető” – nyilatkozta az ünnepélyes megnyitón Vladimír Eperješi kovács, aki 7. éve üti a forró vasat a kassai kovácsműhely tűzhelye mellett.
Városi bemutató
A kovácsműhely hátsó részében, fából épült hámor a szomszédos, nemrég még lepusztult állapotbna lévő ház melléképüéletét képezi. Azért nevezik fél-hámornak, mert igazából annak a Mecenzéfben található eredeti berendezésnek a kicsinyített mása, amely a mai napig létezik és műemlékként van nyilvántartva. A kassai épület átépítésének köszönhetően a kovácsmesterséget a város szívében kialakított térben is képesek bemutatni. „Ez az első rekonstrukció a mecenzéfi kalapácsvető malom miniatűrjének megépítése óta. A fából készült bővítmény gyakorlatilag működésképtelen volt, a felső és az alsó víztartályokat le kellett csupaszítani és meg kellett védeni a vízszivárgástól, a vízkereket pedig teljesen rendbe kellett hozni. A kassai régióban a kézművességnek értékes helye van. Ez egy ősi örökség és inspiráció a jövő nemzedékek számára. Ezért örülök annak, hogy a felhívásainkban olyan pályázók vesznek részt, amelyek készítői szoros összeköttetésben vannak a történelemmel, becsületes munkát végeznek, és érdekeltek abban, hogy megosszák másokkal a képességeiket. A kassai hámor rekonstrukciója minden feltételnek megfelel az ökoturizmus fellendítéséhez és a látogatók vonzásához. Külön öröm számomra, hogy a műhely vízkereke ismét forog” – mondta Rastislav Trnka megyeelnök. A Kassa szívében felújított hámor újabb ponttal bővíti a keleti nagyváros kínálatát, ami azért is jó, mert a látogatók egyre inkább igénylik az interaktív tárlatvezetéseket vagy a kézművességgel való közvetlen kapcsolatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.