Magyar útikalauz Léváról

SZÁZ ILDIKÓLéva. Történelmi városnézésre, Lévára jellemző épületek újrafelfedezésére, hangulatos utcai barangolásra invitálja az olvasót Novák Mezőlaky Margaréta régész.

SZÁZ ILDIKÓ

Léva. Történelmi városnézésre, Lévára jellemző épületek újrafelfedezésére, hangulatos utcai barangolásra invitálja az olvasót Novák Mezőlaky Margaréta régész. A Reviczky Házban mutatták be az egyedülálló útikalauzt, magyar nyelven eddig csak monográfia jelent meg Léváról.

„A Kassát bemutató útikalauz megjelenése után Tőzsér Árpád felkérésére, 2009-ben láttam hozzá a lévai útikalauz megírásához. 2012-ben készült el az anyag, és tavaly év végén jelent meg a könyv. A Barsi Múzeumba látogatók eddig is keresték, igényelték a magyar nyelvű prospektusokat. A könyv borítójának a terveit Eszter lányom készítette” – mondta Novák Mezőlaky Margaréta. A történelmi visszapillantóban Léva múltjának, a város jeles építészeinek, pedagógusainak, egyletvezetőinek állít emléket a szerző, és külön fejezetet szentel a vár történetének. Az újkori történelmet évszámokra, jelentős eseményekre lebontva taglalja. A Sétáljunk együtt című fejezetben a város mai központjából indítja útjára az olvasót, kedvcsinálóként számos eddig nem publikált érdekességet szőtt az útikalauzba. A városnézés a Barsi Múzeumban ér véget. Az én Lévám címszó alatt találhatók a város jelentős személyiségeinek vallomásai. Alt Ernő nyugalmazott járási gyógyszerésszel a szerző a patikamúzeum létrehozásakor kötött szoros barátságot. Braun Péter egykori lapkiadó visszaemlékezései azért is értékesek, mert családja 1864-ben telepedett le a Léván. Tolnai Csaba városi képviselő a fiatalabb generáció nevében emlékezik, három szlovák kiadvány szerzőjeként, melyekben gazdag lévai képeslapgyűjteményét mutatja be. Novák Mezőlaky Margaréta tőle kapott anyagot az útikalauz képmellékletéhez. Csákyné Kleiszner Erzsébet lévai születésű pedagógus jól emlékszik azokra az időkre, amikor a hetvenes években, a bontások idején a város csaknem teljesen elvesztette arculatát. Az emlékezők között van Precechtel György gimnáziumi tanár. A város volt krónikása egy ideig a várban lakott, jól emlékszik a második világháborús eseményekre és vallja: mindegy, hová vet a nagyvilág, de szülővárosod csak egy van.

Grébnerné Kucsera Margit a lévai zeneiskola volt igazgatója a város zenei és kulturális életének lelkes szervezője volt, sajnos már nem élhette meg a könyv megjelenését. A szerző Ürge László Barangolás Léván című versével zárja az útikalauzt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?