Lőkösházán gyógynövényt termesztettek, virágkötészetet oktattak

Lőkösháza. Hétfőn ünnepélyes keretek között zárták le és értékelték ki azt a projektet, melynek keretén belül a magas munkanélküliséggel sújtott gömöri faluban megalapozták a gyógynövénytermesztés és a virágkötészet alapjait.

Lőkösháza. Hétfőn ünnepélyes keretek között zárták le és értékelték ki azt a projektet, melynek keretén belül a magas munkanélküliséggel sújtott gömöri faluban megalapozták a gyógynövénytermesztés és a virágkötészet alapjait. A programot az Európai Szociális Alap és az Építésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium támogatta, a lebonyolítást pedig a járási munka-, szociális- és családügyi hivatal koordinálta. A pályázat megvalósítása során sok nehézséget kellett leküzdeni, különösen kellemetlenül érintette a községet a hivatalnokok hozzáállása. A megítélt támogatást csak tavaszszal utalták át, holott a mezőgazdasági termelésben az év gyakorlatilag már ősszel elkezdődik. A késlekedés az őszi talaj-előkészítési munkálatok során fennakadást okozott, de végül sikerült áthidalni a nehézségeket – mondta értékelő beszámolójában Ján Boroš, a projekt menedzsere.

A programba bekapcsolódó harminc helybeli polgár a gyakorlati tudnivalók, illetve a munkavégzés mellett elméleti képzésben is részesült. Az elméleti ismeretekkel Miroslav Habán, a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem Fenntartható Mezőgazdaság és Herbológia Tanszékének tanára látta el a program résztvevőit. Mint rámutatott, az lenne a legelőnyösebb, ha nemcsak a gyógynövények termesztése, de a feldolgozása is itt, helyben valósulhatna meg.

A pályázat keretén belül 250 ezer koronáért kisgépeket is vásároltak. „A projektum további hozadéka, hogy tudtunk venni egy új számítógépet, s végre az Internetre is rá tudtunk csatlakozni” – mondta Csolti Lajos polgármester. Elmondta azt is, a virágkötészetnek a kezdeti bizalmatlanság után olyan sikere lett, hogy azok a helybeliek is eljártak a foglalkozásokra, akik eredetileg nem is vettek részt a programban. Akik elvégezték ezt a tanfolyamot, igazolást kaptak, melyet a munkahivatal is elismer. Ha pedig úgy döntenek, hogy ezután e téren kezdenek vállalkozni, számukra a hivatal támogatást is nyújt. Bár a program most véget ért, de mint arról Lőkösháza polgármestere tájékoztatott, a gyógynövénytermesztést tovább kívánják folytatni. „Ebben az esztendőben két hektáron próbálkozunk meg a gyógynövény termesztésével, a maradék három hektáron pedig valószínűleg napraforgót fogunk vetni. Bízom benne, hogy ebből a vállalkozásból egy-két éven belül szolid bevétele is származik majd a falunak” – mondta végezetül Csolti Lajos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?