A Duna szlovákiai szakaszán az alacsony vízállás miatt több helyen korlátozták a hajóforgalmat. A kritikusan alacsony vízszint Magyarországon, Ausztriában és Németországban is fennakadásokat okoz.
Korlátozták a dunai hajóforgalmat az alacsony vízállás miatt
Korlátozások a folyó szlovákiai szakaszán
Szlovákiában a Dévény-Helemba szakaszon augusztus 14-én 22 helyen volt korlátozás. „Az erről szóló értesítést minden hajó kapitánya megkapja” – tájékoztatta lapunkat Dúcz József, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat pozsonyi telephelyének igazgatója. Ha a hajó merülési mélysége meghaladja a biztonsági szintet, akkor ki kell kötnie vagy könnyítenie kell rakományán. Dúcz József lapunknak korábban elmondta, hogy a pozsonyi kikötőben – amely 15 nagy hajó befogadására képes – már több napja egy tucat teher- és kirándulóhajó vesztegel. „Pozsony-Dévény között és Kolozsnémától számítva a legkritikusabb a helyzet. A vízállás az elkövetkező egy-két napban várhatóan javulni fog, de ezt követően ismét csökkenéssel kell számolni” – tette hozzá az igazgató.
Hatalmas veszteség a teherszállítóknak
A Duna extrém alacsony vízállása gondot jelent Magyarországon is. Bencsik Attila, a Magyar Belvízi Fuvarozók Szövetségének elnöke a Duna vízszintjét katasztrofálisnak nevezte. Az MTI-nek elmondta, hogy Németországban vannak olyan részek, ahol a hajók már üresen sem tudnak közlekedni, de a magyar szakaszon is vannak olyan gázlók, ahol nehezen lehet hajózni. Itt a hajók csak szállítási kapacitásuk egyharmadát tudják kihasználni, ami a gazdaságosság határa alatt van. A társaságok egy része azon a szakaszon, ahol a vízállás még lehetővé teszi, azzal könnyít a hajókon, hogy a rakomány egy részét kisebb hajókra pakolják át. „Ahol az alacsony vízállás miatt már nem lehet hajózni, és a rakományt el kell juttatni a rendelkezési helyre, ott az árut közútra terelik“ - tette hozzá a szövetség elnöke. Komoly veszteséggel jár, ha a hajótulajdonos úgy dönt, hogy megvárja a magasabb vízszintet.
Komáromnál délebbre nem tudnak jönni
Spányik Gábor, a Mahart PassNave Kft. ügyvezetője az MTI-nek adott nyilatkozatában közölte, hogy az extrém alacsony vízállás miatt ők is korlátozták a hajóforgalmat. Jelenleg csak a Nagy-Duna-ágban lehet eljutni Visegrádra és Esztergomba. A Szárnyashajók közül csak a legkisebb, a Bíbic típusú hajó tud biztonságosan közlekedni Azok a szállodahajók, amelyek merülése 16 deciméternél nagyobb, Komáromnál délebbre nem tudnak jönni. A menetrendi nehézségeket a hajójáratok átszervezésével próbálják áthidalni. A társaság az alacsony vízállás miatti kiesést 100 milliós nagyságrendűre prognosztizálja.
Kilátszik az Ínség-szikla
Budapesten a Dunából már kilátszik az Ínség-szikla teteje. Ez a szikla általában víz alatt van, csak tartós aszály idején bukkan ki a vízből – a nevét is erről kapta. A Dunán Budapestnél augusztus 13-án reggel 93 centimétert mértek, ami 42 centiméterrel több a 2003-as legalacsonyabb értéknél. A Duna magyarországi szakaszán egyelőre nem rendeltek el teljes hajózási tilalmat. A hajósokat a kritikus szakaszokon a hajózható utat jelölő kisvizes bóják kihelyezésével segítik. A párkányi teherkompnak – mivel alacsony a merülése – az alacsony vízállás nem jelent problémát, így gond nélkül közlekedik.
Óvatosan a strandokon!
Az infoesztergom.hu értesülései szerint az alacsony vízállás miatt a Dunából folyamatosan kerülnek elő második világháborús töltetek. A hétvégén Pilismaróton és Szobon is második világháború bombát találtak a szokatlanul alacsony vízállású folyóban. Mindkét helyszínről tűzszerészek szállították el a lövedékeket. A vízszint Esztergomnál és Párkánynál is megközelíti a valaha mért legalacsonyabb vízállást, de az előrejelzések szerint nem éri el, mert a jövő héttől kismértékű emelkedés várható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.