Kórházi belviszály az ötmilliós ultrahang miatt

Jó hír: a komáromi kórház 5 millió korona értékű ultrahangkészüléket vásárolt, mert jobb, korszerűbb, színvonalasabb ellátást kíván biztosítani a rászorulóknak.Rossz hír: a háromhetes próbaüzemelés után a műszerrel dolgozó szakorvosok megállapították, hogy a csúcsminőségűnek nevezett ultrahang semmivel sem jobb, mint a régebbi, amelyet már csaknem három éve használnak.

Somogyi Tibor felvételeA nőgyógyászok, röntgenológusok és a kardiológus az intézet anyagi helyzetét figyelembe véve felesleges kiadásnak, luxusnak tartják az egész test kivizsgálására alkalmas újabb ultrahang megvásárlását. A régebbit reggeltől 13 óráig a röntgenológusok használják, egytől háromig pedig a nőgyógyászok, s a szakorvosok úgy vélték, célszerűbb volna két kisebb műszer vétele. Mivel azt hitték, az új készülék csak próbaüzemel a kórházban, gyakorlati észrevételeiket közölni akarták Kráľ Katalinnal, a kórház igazgatónőjével. Próbálkozásuk nem járt sikerrel, nem az igazgatónő, hanem helyettese fogadta a szakorvosokból álló csoportot.

Nem felelt meg

– Mivel a múltban tudtunk a versenypályázatokról, sőt véleményeztük a tervezett beruházásokat, azt gondoltuk, a hat hete érkezett műszert csak kipróbálásra kapta a kórház. A röntgenosztályon helyezték el, holott nekik nincs is rá szükségük, hiszen a csaknem hároméves ultrahanggal fölöttébb elégedettek. Miután ezt közölték, az új nagy műszer a nőgyógyászatra került. Ismerkedtünk vele, ám nem felelt meg elképzeléseinknek. Semmivel sem jobb, nem is tud többet az eddig használtnál, egy hordozható ultrahangnak jobban hasznát tudnánk venni. Konstruktív párbeszédet akartunk folyatatni a vezetéssel, fel akartuk hívni a figyelmet arra is, hogy ez az ultrahang nem szerepel azon a listán, amelyet kidolgoztattak a nyereséges osztályokkal. Segítő szándék vezérelt bennünket, s mivel az igazgatóhelyettes sem tudta, hogy az ultrahangot a kórház már megvásárolta, eleget tettünk kérésének, és észrevételeinket papírra vetettük, összehasonlítottuk a hároméves Hitachi ultrahangot az új Philips műszerrel – ismertették indítékaikat az érintett szakorvosok.

Miután átadták az két műszerről írt véleményüket, az igazgatónő telefonon üzente nekik: meghívta a kórházba a forgalmazó cég szerelőit, s akkor lesznek bajban, ha bebizonyosodik, hogy a műszer jó. Azzal is megvádolták az orvosokat, hogy azért támadták meg a Philips terméket, mert a Hitachit preferálják.

Mint a kórházban minden, az ultrahangvásárlás „ügye” is kiszivároghatott, mert az orvosokat felkeresték a Korrupcióellenes Hivatal tagjai, akik a műszer iránt érdeklődtek. Alapos vizsgálatnak vetették alá, majd közölték az orvosokkal, egyelőre ne használják.

Már nem gyártják

– Feltételeztük, hogy minderről tud a kórház vezetése is, épp ezért az igazgatónő által szervezett találkozón a szerelők tudtára adtuk, mi nem nyúlhatunk az ultrahanghoz. A bemutatóra október 14-én került sor, de a véleményünk nem változott. A Transkontakt forgalmazó cég szerelői dicsérték ugyan a műszert, de megtudtuk, hogy ezt a fajta ultrahangot a Philips már egy éve nem gyártja. A kérdés adott volt: mi lesz a pótalkatrészekkel? Elmondtuk azt is, hogy szerintünk a vizsgálati eredmények a képernyőn nem elég élesek, a biztonság kedvéért a régi műszeren ellenőriztük azokat. A helyszínen tudtuk meg, hogy a versenytárgyalásra a kórház adta meg a műszaki paramétereket, meg is jegyeztük, hogy erről velünk senki nem konzultált. Egy új műszertől többet várunk. A Korrupcióellenes Hivatal utasítását betartva a műszer kipróbálását visszautasítottuk. A kardiológus kolléga ugyan dolgozott a műszerrel, de véleménye megegyezett a miénkkel: standard minőségről beszélt, s arról, hogy a képernyő megkülönböztető képessége nem a legjobb.

Többet vártak

Az orvosok szerint a műszerbemutatón a hangulat nem volt túl barátságos. Ehhez valószínűleg az is hozzájárult, hogy egy regionális lapban elavult technológiájú, sőt használt ultrahangkészülék megvásárlását kifogásolta szerző. – Mi soha senkinek nem beszéltünk elavult technológiáról, igaz viszont, amikor összehasonlítottuk a majd három éves műszert az új, ám 2003-ban gyártott, 5 millió koronát érővel, sajnálattal állapítottuk meg, hogy nem jobb a réginél – erősítették meg véleményüket a szakorvosok.

Megrökönyödve olvasták a találkozóról készült jegyzőkönyvet, amely féligazságokat, csúsztatásokat és valótlanságokat rögzít. – Nem értjük, miért történik mindez, miért állítja a vezetőség, hogy bebizonyosodott: az ultrahang csúcsminőségű, felhasználása sokrétű stb., noha ezt közülünk senki sem állította, mi mindvégig kizárólag standard minőségről beszéltünk. A jegyzőkönyv elolvasása után írásban igazítottuk ki a leírtakat. Tiltakoztunk amiatt, hogy valótlan állításokat „adtak a szánkba”. A kórház vezetőségének az orvosok véleményét talán azért kellett volna előre kikérni, mert a drága műszer árát nekik kell megtermelni. És mert az 5 milliós ultrahang nem a legmegfelelőbb számukra, kifogásaik akár jogosnak is mondhatók.

Elképzelések a korszerűsítésről

– A nőgyógyászat a meglevő ultrahanggal havi 100–150 ezer koronát keres, tehát évi l-1,5 millió koronát. A forgalmazó hiába állítja, hogy az új műszeren mód nyílik a 3D térhatású kép készítésére, hiszen három metszetből állítja össze és legalább 10 percig tart a művelet. Pénzt a betegtől csak minőségi szolgáltatásért kérhetünk. Ezért hangsúlyoztuk, hogy nekünk egy olcsóbb, akár kevesebbet tudó, de saját hordozható műszerre volna szükségünk. A korszerűsítést másképp képzeljük el. Modern szülőágy kellene, az alternatív szülési lehetőség megteremtése jelentős jövedelmet hozhatna az osztálynak, a kórháznak. Az intézetben önálló gazdasági egységként működnek az egyes osztályok, nagyon kell figyelni, hogy nyereségesek legyünk. S hiába dolgozunk sokat, anyagi vonzatát nem érezzük. Azért sem, mert a nőgyógyászatról elbocsátott 16 kolléga végkielégítését nem a megye fizette, hanem a mi költségvetésünkből vonták le. Ezért hiába ügyelünk havonta nyolcszor, jövedelmünk csak mintegy 2500 koronával emelkedik. S így van ez más osztályokon is. Az RTG-osztály és a kardiológus is úgy tudja, anyagi hasznot hoznak a kórháznak, de tartanak attól, ha nekik is be kell szállni az új ultrahang árának visszatérítésébe, lemondhatnak az esetleges magasabb jövedelemről.

Amikor azt tudakoltuk, tényleg igaz-e, hogy eddig többször is a jelenleg nyertes forgalmazó győzött a versenytárgyalásokon, nem tudtak válaszolni. Igazolták viszont, hogy egy állítólag jutányos áron vásárolt műszerhez a filmeket kizárólag a forgalmazónál kötelesek megrendelni, amely pedig drágábban szállítja, mint mások. Azt sem tagadták, hogy a Transkontakt szerelői miután az ultrahangot az RTG-osztályra vitték, több orvos szeme láttára mintegy 200 német nevű beteg adatát, vizsgálati eredményét törölték ki a memóriából. (Ezért gondolhatták többen is, hogy egy másutt már próbaüzemelt ultrahangot szállítottak Komáromba.) A szerelők – véletlenül vagy szándékosan –mást is elárultak az orvosoknak: a forgalmazó újabb versenytárgyalást nyert, hamarosan egy kb. 25 millió koronás CT-készülék bővíti majd a komáromi kórház műszerezettségét. Mivel a kórházon belüli tájékoztatás hiányos, a szakorvosok attól tartanak, hogy az új CT beszereléséig (új helyre kerül és az átépítés ugyancsak tetemes költséggel jár) a betegeket már a régiókban vizsgálják majd. A járás községeinek közadakozásából vásárolt CT 1,5–2 millió koronás lámpája ugyanis várhatóan hamarosan felmondja a szolgálatot. Természetes, hogy az orvosokat foglalkoztatja az anyagi háttér, érdekli őket, honnan lett a kórháznak hirtelen ennyi milliója.

Akik másképp látják

Az ultrahangvásárlás kapcsán a kórház vezetősége politikai harcot sejtet. Mivel úgy véljük, felesleges politikával takarózni ott, ahol szakmai szempontokról, vélemények ütközéséről, mi több, kommunikációhiányról van szó, a kórház igazgatónőjét kértük fel, írásban válaszoljon kérdéseinkre. Erre nemcsak azért nem volt hajlandó, mert nem kíván szerepelni a sajtóban, hanem azért sem, mert kérdéseinket tendenciózusnak vélte. Felajánlotta viszont találkozzunk helyetteseivel.

Négyből egy

Noha a kórházban kialakult helyzetet, a versenypályázat kiírásának körülményeit érintő kérdéseinkre az igazgatóhelyettesek válaszoltak, s jelen volt a sajtóban szerepelni nem kívánó igazgatónő is, sőt a beszélgetést magnószalag rögzíti, az érintettek írásban kikötötték: nem egyeznek bele a riport közlésébe és nevük feltüntetésébe.

A versenypályázatra négyen jelentkeztek, de végül is csak egyetlen cég nyújtotta be mindazokat az iratokat, bizonylatokat, amelyeket előír a közbeszerzési törvény.

– Az ultrahang műszaki követelményeit a kórház gyógyszerészből és elektromérnökből álló belső bizottsága állította össze (talány, miért nem tagja egyetlen szakorvos – a szerk.megj.), a vásárlás tervéről viszont májusban-júniusban tájékoztattuk a főorvosokat. Nem értem, miért folytatnak egyesek kampányt az ultrahang ellen. Amikor bronchoszkóppal, laparoszkóppal szereltük fel az osztályokat, nem tiltakozott senki – ismertette a vezetőség véleményét a helyettes. Nem értettük ugyan a párhuzamot, inkább az iránt érdeklődtünk: miért zavaró, ha az orvosok véleményt nyilvánítanak arról a műszerről, amellyel a jövőben nekik kell dolgozniuk. Vajon a kórház vezetése biztos abban, hogy mindent megtett az érintettek kielégítő tájékoztatásáért? Miért sejtenek rossz szándékot a műszer kapcsán kialakult párbeszéd indítványozása mögött?

Mindenki zsákbamacskát vesz?

– Egy vásárlásnál nemcsak a minőséget kell figyelembe venni, hanem a szállítás, a térítés időpontja is fontos. Mivel a közbeszerzési törvényt be kell tartani, szóba sem jöhet egy-egy műszer próbaüzemeltetése, előzetes kipróbálása. Tulajdonképpen zsákbamacskát vásárol mindenki, s az sem biztos, hogy a legjobb minőséget kapja – hangzott a magyarázat. A helyettesek állítása szerint nem felel meg a valóságnak az a kifogás, hogy a megvásárolt ultrahang nem felel meg az orvosok követeléseinek. – Az egyes osztályok távlati műszerigényeinek listáját az ultrahang megvétele után kértük, valamikor szeptember folyamán. Biztosíthatok mindenkit, erre a műszerre szükség van, azért is, mert nélküle nem győzzük elvégezni az összes vizsgálatot. A röntgenorvosok felkértek, állítsak össze egy sorrendet, mely osztály mikor dolgozhat rajta. Nem lett volna célszerű anyagilag sem, ha a nőgyógyászok és a kardiológus külön műszert kap, az egész test kivizsgálására alkalmas ultrahang szavatolja a kórház nyújtotta szolgáltatás minőségét – állította az egyik igazgatóhelyettes.

A megye adta az 5 milliót

Az egészségbiztosítókkal tárgyaló másik igazgatóhelyettes szerint fontos szempont, hogy a biztosítók jövőre csak a korszerűen műszerezett intézetekkel kötnek szerződést, rendelik meg a szolgáltatásokat az ügyfeleik számára. Ezért volt szükség az egynapos sebészeti ellátás feltételeinek megteremtésére, ezért elsőrendű kötelesség a betegellátás tárgyi feltételeinek biztosítása – műszerek, higiéné, festés –, s csak ezt követheti az orvosok jobb bérezése.

– Bár szerintünk az augusztusban aláírt kollektív szerződés előrelépést jelent, javult az orvosi ügyeletek bérezése – tudatta az igazgatóhelyettes. Az igazgatónővel együtt hangsúlyozta, sehol nem hangzott el, hogy az ultrahang árával megterhelnék egyes osztályok költségvetését, hiszen a beruházás teljes egészét a megye térítette meg. Az elbocsátott alkalmazottak végkielégítése sem érinti az osztályok alkalmazottait.

Elferdített tények

Nem hagyhattuk figyelmen kívül a műszerbemutatóról készített jegyzőkönyv tartalmát sem, amelyben a kórház vezetősége leszögezi: bebizonyosodott, hogy a műszer csúcsminőségű és kihasználási lehetőségei sokoldalúak, az orvosok nem értenek a műszaki követelmények megszabásához, ezért nem megalapozott az az igényük, hogy jelen legyenek a pályázatok elbírálásánál. A gond „csupán” az – érveltünk ismereteink birtokában, – hogy az orvosok nem értettek egyet a leírtakkal, nem akadt egy sem, aki igazolta volna a csúcsminőséget, s nem mutatott volna rá arra, hogy fontos lenne a szakorvosok véleményének kikérése. A kórház vezetői úgy vélekedtek, ne helyezzünk túl nagy hangsúlyt egyes szavak jelentésére, bár végül elismerték, a csúcsminőség helyett a standard kifejezés megfelelőbb lett volna.

A kérdéses jegyzőkönyv ismételt tanulmányozása közben feltűnt, hogy a vezetőség szerint az 5 milliós ultrahang költsége akkor térül meg, ha az orvosok hajlandók lesznek az üzemelési tudnivalók elsajátítására, illetve, ha kihasználtsága a lehető legteljesebb, legcélszerűbb lesz. De ha az 5 milliót a megye állta, az egészségbiztosítók pedig megfelelő összeget térítenek a vizsgálatokért, milyen költség-visszatérítésről van szó?!

Megoldanák a problémát

A Korrupcióellenes Hivatal tudtukon kívül vizsgálódott a kórházban. Ha az új korszerű spirál CT érkezéséig kiégne a lámpa, megoldanák a problémát. A 25 milliós költség kérdése még nem zárult le, a kórház, mivel a végkielégítésre szánt milliók átutalása nem történt meg, számol a megye anyagi támogatásával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?