Konferencia értékekről, hagyományokról

A vándorrendezvényt első alkalommal 2003-ban rendezték meg, Pozsonyban.GalántaJúlius elején tizennegyedik alkalommal rendezték meg a Hagyományok és értékek szemináriumot a Galántai Honismereti Múzeumban.Adriana Lančaričová, a Galántai Honismereti Múzeum megbízott igazgatója és Danter Izabella, a bol

A vándorrendezvényt első alkalommal 2003-ban rendezték meg, Pozsonyban.

Galánta

Július elején tizennegyedik alkalommal rendezték meg a Hagyományok és értékek szemináriumot a Galántai Honismereti Múzeumban.

Adriana Lančaričová, a Galántai Honismereti Múzeum megbízott igazgatója és Danter Izabella, a boldogfai Mátyusföldi Muzeológiai Társaság elnöke üdvözölte a jelenlévőket. Danter Izabella elmondta, a vándorrendezvényt első alkalommal 2003-ban rendezték meg Pozsonyban. Találkoztak már Rozsnyón, Szlabonyán, Alsósztregován, Szőgyénben és Taksonyon is. A rendezvény célja, hogy tanácsot adjanak a felvidéki magyar régiókban működő tájházak értékeinek, néprajzi gyűjteményeinek megőrzésére. A rendezvény főszervezője a Mátyusföldi Muzeológiai Társaság, amely 1999-ben alakult. „A társaság a módszertani tevékenységek bemutatását vette célba” – mondta Danter Izabella, aki beszélt a múzeum működéséről: elmondta, hogy a Galántai Honismereti Múzeum 1999-ben költözött jelenlegi épületébe, előtte a neogótikus kastélyban székelt. A múzeum a 2014-es év múzeuma címet viseli. Az első előadó Keppert József lett volna, aki az előadáson nem tudott részt venni, így két filmben vetítették le előadásának mondanivalóját. A filmben bemutatták milyen volt a múzeum udvara és épülete a felújítás előtt. Bemutatták az állandó kiállítások képeit, a reneszánsz kastélyt, a taksonyi tájházat, és a tallósi vízimalmot. A honismereti múzeum könyvtárában 5500 könyv található. A második filmből megtudtuk, Galántán mozgalom indult a neogótikus kastély megmentésére. Eddig négyszázan vettek részt a munkálatokban, és 93 tonna törmeléket szállítottak el a kastélyból. A programba bekapcsolódókat minden szombaton várják a neogótikus kastély udvarára. A konferencián a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum négy restaurátora adott elő. Szabó Balázs a tájházakban levő műtárgyak védeleméről beszélt, bemutatta a műtárgyak megőrzésének gyakorlatát. Elmondta, milyen hatással vannak a tárgyakra a rágcsálók, a bogarak, és az időjárás. Kovács Levente a tájházakban levő fából készült tárgyak, Nagy Hajnalka a textilből készült tárgyak védelmére hívta fel a figyelmet. Rózsa Lőrinc A műtárgyvédelem mozgóképeken – fém, fa, bőr, textil, papír, kerámia című előadását mutatta be. Délután Danter Izabella a Galántai Honismereti Múzeum kiállításait mutatta be. A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum négy restaurátora konzultációt tartott és bemutatta a restaurátorok munkáját. A konferencián bemutatták a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Tájházak megőrzésének gyakorlata című időszaki kiállítását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?