Komárom. Február 14-től 18-ig jubileumi, tizedik alkalommal tartják meg a Komáromi Pedagógiai Napok rendezvénysorozatot, amelyet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) Komáromi Területi Választmánya, Komáromi Regionális Pedagógiai Központja és a Selye János Gimnázium szervez.
Komáromi Pedagógiai Napok
Az idei évfolyam újdonsága a tréningek megjelenése a programban. Ezen foglalkozások elsősorban a nevelési problémákra irányulnak (például a konfliktuskezelés, az osztály és osztályfőnök kapcsolata, az óvoda és az iskola közti átmenet nehézségeinek feloldása). A nevelési kérdéskörnél maradva: Kobusitzky György, a budapesti Rendőrtiszti Főiskola adjunktusa a drogmegelőzés fontosságáról, Bordás Sándor pszichológus a másság elfogadásáról és az intoleranciáról, Szilágyi Vilmos szexuálpszichológus pedig a szexuális problémákról tart előadást.
„Figyelemre méltó rész a programban a történelmi blokk – hívta fel a figyelmet Andruskó Imre, a Selye Gimnázium igazgatója. – Simon Attila történész a csehszlovák–magyar határ kialakulásáról és változásairól, Popély Árpád történész pedig a második világháborút követő hontalanság éveiről beszél. Földesi Margit és Szerencsés Károly budapesti történészek Magyarország 1945–1990 közti történelméről adnak elő.”
A programban kiemelkedő helyet kapott az irodalom is, kerekasztal-beszélgetés lesz napjaink szlovákiai magyar irodalmának üzenetéről, H. Nagy Péter érsekújvári irodalomtörténész a Sci-fi és a fantasy az irodalomban és filmen címmel tart előadást, Balász Géza budapesti nyelvész pedig a magyar nyelvkultúra időszerű kérdéseit veszi górcső alá.
Pék László SZMPSZ-elnök vezetésével február 16-án, 13.30-tól konferenciát tartanak a hazai és nemzetközi oktatási pályázati lehetőségekről. Erre a konferenciára elsősorban az iskolaigazgatókat és a polgármestereket várják a szervezők.
Az új érettségi rendszer egy idegen nyelvből kötelezővé teszi a diákok számára az érettségit. Ez új feladatokat ró nemcsak a középiskolákra, hanem már az alapiskolákra is, amelyekről a Selye Gimnázium főlektora, Heinrich Heinrichsen beszél.
A Selye János Egyetem hallgatóinak felkészítésében nagy szerep jut a gyakorlóiskoláknak. Strédl Teréz tanszékvezető és Keszegh István tanár ezen iskolák vezetőinek szerepét vázolja a pedagógusok gyakorlati képzésében. Ezúttal is lesznek bemutatóórák, és az óvodapedagógusok számára szintén több programot kínálnak. Az Eötvös utcai alapiskolában – amely a számítógépes felszereltség és az oktatóprogramok alkalmazását tekintve élenjárónak számít a régióban – informatikanapot tartanak, a művészeti alapiskolában pedig mesterkurzust zenepedagógusok részére.
„Igyekeztünk úgy összeállítani a programot, hogy valóban mindenki megtalálja a számára hasznos, érdekes előadást – mondta Andruskó. – Ezúttal is szeretném megkérni az iskolaigazgatókat, tegyék lehetővé a pedagógusok számára a részvételt. A tréningek és bemutatóórák kivételével általában a délutáni órákban kezdődnek az előadások, amelyekre egyébként nemcsak pedagógusokat, hanem az adott téma iránt érdeklődő nagyközönséget is várjuk.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.