Újszerű optikai hulladékválogató és -feldolgozó központot nyitottak csütörtökön a járási székhelyen, ahol a legkorszerűbb és a leghatékonyabb módon végzik el a kommunális hulladék osztályozási és feldolgozási folyamatát. Elsőként Érsekújvárra esett a beruházó választása, később Turócszentmártonban és Poprádon, valamint a gömöri térségben nyitnak hasonló létesítményt. A biológiai hulladék feldolgozására szakosodott műszaki-energetikai központok (CEBZ -technologické centrá na energetické a biologické zhodnocovanie odpadov) számára is meghatározó lépésről van szó.
Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere: Hulladékgazdálkodásban, tudatos osztályozásban az élvonalban vagyunk
Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere a megnyitón hangsúlyozta, hogy nem egyszerű döntésről volt szó, de az önkormányzat támogatásával és az alkalmazottak támogatásával sikerrel jártak. „A város hulladék gazdálkodásának is köszönhető, hogy itt nyitották meg az első központot. Élen járunk a hulladék osztályozásában, ami az itt élő lakosok környezettudatosságának köszönhető. Évi 25 ezer tonna hulladékot termel a város, a Brantner cég az egész térségben végzi a hulladék osztályozásával, tárolásával járó szolgáltatásokat. A zöld energia előállítása egy újabb hozadéka lesz a központ megnyitásának. Mindez azt jelent, hogy egyre tudatosabban viszonyulunk a környezetünkhöz. Új munkahelyeket is létesítenek a központban mintegy harminc személynek, holott az egész osztályozó folyamat automatikus lesz” – mondta Klein Ottokár. A kommunális hulladék osztályozására alkalmas automatizált rendszer összehasonlíthatatlanul gyorsabb és ugyanakkor pontosabb, mint az emberek által végzett kézi szortírozás. Az új feldolgozóközpont jóvoltából Érsekújvárban és a szélesebb régióban egyre több kommunális hulladék újrahasznosítására lesz lehetőség. Az új feldolgozóközpont a Szlovák Gázművek (SPP) és a BRANTNER cég kezdeményezésére épült, e célból hozták létre a CEBZ közös vállalatot. Az átadáson elhangzott, hogy az érsekújvári optikai válogatósor a legmodernebb és legátfogóbb megoldás a kommunális hulladék feldolgozására Szlovákiában. Az energetikai és biológiai hulladékhasznosító központok (CEBZ) a hulladékkezelés komplex módját képviselik, amely újrahasznosítható anyagokat, szilárd alternatív tüzelőanyagokat, valamint biokomposztot és biometánt állítanak elő. Az új központ technológiai alapja egy 40 tonnás, 16 méter hosszú gépsor, 7 optikai osztályozóval, egy mágneses szeparátorral, egy színesfém-szeparátorral, egy dupla ballisztikus szeparátorral és egy kézi műanyagválogató kabinnal. Az első fázisban a vegyes hulladékból a szerves összetevőket, a nehéz és túlméretes tételeket távolítják el. A folyamat során óránként több mint 30 tonna vegyes kommunális hulladékot válogatnak szét. Csak minimális mennyiségű hulladék kerül hulladéklerakóba, amely nem hasznosítható újra vagy nem nyerhető ki belőle energia.
"Az optikai válogatórendszer az emberi szemmel ellentétben képes a hullámhossz alapján pontosan azonosítani a különböző hulladéktípusokat, még a polietilén és a polipropilén között is különbséget tesz. Az ügyfelek szempontjából pontosan meghatározott hulladékot tudunk azonosítani és elkülöníteni, a kívánt tisztasággal. A vonal például nemcsak a műanyag típusát, hanem a színét is megbízhatóan azonosítja" - mondta Peter Pajerchin, a BRANTNER értékesítési igazgatója és a CEBZ ügyvezető igazgatója. Az új feldolgozóközpont teljes beruházási költsége meghaladta a 15 millió eurót, ebből több mint 4 millió euró uniós támogatás. A központ 2024 júliusától próbaüzemben működik, és 2025 januárjától lesz teljes mértékben működőképes. A projekt építési részét a BAUSKA, a technológiát a reciklációs technológiával foglalkozó VÚMZ SK biztosította a TOMRA SORTING optikai érzékelők globális szállítójával közösen. "Az innovatív hulladékfeldolgozás fejlesztésének következő lépése egy biogázüzem lesz, amelynek beindítását 2027-re tervezzük. A biometán a fosszilis földgáz teljes értékű helyettesítője, jövőjét elsősorban a fűtésben vagy a közlekedésben látjuk. A mai nap fontos mérföldkő a szlovák gazdaság dekarbonizációjában" - tette hozzá Martin Kečkéš, az SPP beruházásfejlesztési csoportvezetője és a CEBZ ügyvezető igazgatója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.