58 éves nő vagyok, 9 éve dolgozom egy cégben. Október 30-án 10 kollégámmal együtt megkaptam a felmondást (a Munka törvénykönyve 63/1-es paragrafusa szerint), de nem vettem át. November 2-án megkérdeztem a cégvezetőktől, nem maradhatnék-e júliusig, akkor korkedvezménnyel nyugdíjba mehetnék.
Kinek jár lelépő?
58 éves nő vagyok, 9 éve dolgozom egy cégben. Október 30-án 10 kollégámmal együtt megkaptam a felmondást (a Munka törvénykönyve 63/1-es paragrafusa szerint), de nem vettem át. November 2-án megkérdeztem a cégvezetőktől, nem maradhatnék-e júliusig, akkor korkedvezménnyel nyugdíjba mehetnék. Azt mondták, gondolkoznak rajta, de nem jött válasz. November 15-én átvettem a felmondásomat, a felmondási idő esetemben 3 hónap. Mivel csak november 15-én vettem át a felmondást, mikor jár le a felmondási idő? Jár-e nekem a 3 hónapos lelépő? Új munkahely keresésére jár fizetett szabadnap?
A felmondást akkor is közöltnek, illetve kézbesítettnek kell tekinteni, ha az átvételt a címzett elutasította vagy szándékosan megakadályozta. A munkáltató októberben adott felmondását feltételezhetően olvasónk beleegyezésével visszavonták a Munka törvénykönyve (MT) 61. paragrafusának 4. bekezdése szerint, így a november 15-ei felmondás vehető alapul. Mivel olvasónk munkaviszonya több mint 5 évig tartott, a felmondási idő 3 hónap, mely az írásbeli felmondás közlését/kézbesítését követő naptári hónap első napjával kezdődik és 2013. február 28-án végződik. Olvasónknak akkor járna végkielégítés (odstupné), ha munkaviszonya a MT 63. paragrafusa 1. bekezdésének a) vagy b) pontja szerint (a munkáltató részlegének áthelyezése/megszűnése, létszámcsökkentés) vagy súlyos egészségi okokból, közös megegyezéssel szűnne meg. Ha ugyanezen indokból felmondtak neki, a felmondási idő megkezdése előtt kérheti, hogy munkaviszonya közös megegyezéssel szűnjön meg – a munkáltató e kérésnek köteles eleget tenni. A végkielégítés minimális összege a munkavállaló havi bérének a szorzata annyival, ahány hónap felmondási idő járna neki. Felmondás esetén a felmondási idő alatt végzett munkájáért jár a munkavállalónak a rendes munkabére. Sajnos, mivel olvasónk nem érte el a korkedvezményes nyugdíjkorhatárt, az ún. nyugdíjba vonuló végkielégítése (odchodné) nem jár neki. Bár olvasónk nem részletezi, mi okból kapott felmondást, feltételezhető, hogy ha többedmagával mondtak neki fel, akkor átszervezés miatt – tehát a MT 63. paragrafusa 1. bekezdésének b) pontja szerint. Ha a 63. paragrafus 1. bekezdésének a), b) vagy c) pontja értelmében kap a munkavállaló felmondást vagy ezen okok egyikéből egyezett bele a munkaviszony megszüntetésébe, akkor maximum fél fizetett szabadnap jár neki a felmondási idő minden hetében (a szabadnapokat össze is lehet vonni). Ha más okból mondtak neki fel, ugyanannyi fizetetlen szabad nap jár neki. Ha a munkáltató több mint 20, de maximum 100 munkavállalót foglalkoztat, és ha legalább tíz munkavállalót bocsát el egy harmincnapos intervallumban, már tömeges elbocsátásról beszélünk, ahol a MT 73. paragrafusában részletezett külön kötelezettségeknek kell eleget tennie. Ha ezeket megszegi, az elbocsátott munkavállalókat további, legalább kéthavi munkabér illeti meg.
Veszelei Viktória jogász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.