A drónok hivatalos használata falakba ütközik, egy sor engedély, mire repülhetünk

1
Szlovákia |

A hobbi célra gyártott drónok ára folyamatosan csökken, egyre elérhetőbb a hétköznapi ember számára, de ez még nem jelenti azt, hogy azonnal repkedhetünk vele. Kivételt csak azok a drónok képeznek, amelyeket a gyártók játéknak minősítenek, és nem haladják meg a 250 grammot, illetve nincs rajtuk kamera.

A drónrepülés egyre népszerűbb az emberek körében. A legtöbben videók és fotók készítésére használják a magasból, de sokan nem is gondolnak arra, hogy ehhez számos engedély szükséges. 

Mário Malatinec – aki a Szlovák Köztársaság Fegyveres Erőinek Légierő Parancsnokságának Repülésbiztonsági Osztályánál tevékenykedik – szerint a drónok tulajdonosai a törvény szerint objektív felelősséggel tartoznak, és a szabálysértés bizonyítékául szolgálhat egy távolról rögzített felvétel is. Az illetékes hatóságok tehát akár anélkül is eljárást indíthatnak, hogy bárkit a helyszínen szembesítenének.

2024. január 1-jétől minden drónt (kivéve a játékokat) el kell látni távoli azonosítórendszerrel. A drón üzemeltetése közben az azonosítószámát, pozícióját és kezelőjének adatait valós időben kell sugároznia.

Hogyan válhat valakiből drónpilóta?

A 250 grammnál nehezebb drón már nem játéknak számít. Használata meghatározott szabályokhoz kötött, hogy biztosítsák a légtér, a vagyontárgyak, az emberek és a magánélet védelmét. Ha drónt használunk, automatikusan a légtér résztvevői leszünk..

„Speciális repülési engedélyek nélküli szabad repülés legfeljebb 120 méter magasságig lehetséges, a repterektől és más kijelölt területektől távol, legfeljebb 25 kg-os súlyig. Minden drónüzemeltetőnek (UAS) regisztrálnia kell magát a Közlekedési Hivatalnál, és 250 g-nál nehezebb drón esetén a pilótának sikeresen le kell tennie egy távpilóta vizsgát” 

– erősítette meg René Molnár, a Közlekedési Hivatal igazgatója. 

Ha nincs regisztrált drónja és „drón-jogosítványa”, azaz drónvezetői engedélye, komoly problémákkal nézhetünk szembe. Az engedély nélküli felszállások száma Mário Malatinec szerint folyamatosan növekszik. 

„A drónok ára drámaian csökkent, és egyre szélesebb kör számára elérhető. Azonban hiányzik a civil hatóságok részéről az ismeretterjesztés a drónhasználat terén” 

– mondta még tavaly decemberben az állami hírügynökségnek.

Minden drónhasználónak regisztrálnia kell magát a Közlekedési Hivatalnál, kivéve a 250 gramm alatti, kamera nélküli játékdrónokat. Előtte azonban felelősségbiztosítást is kell kötnie az esetleges károk fedezésére. A Közlekedési Hivatal által kiadott számot ezután látható helyen fel kell tüntetni a drónon.

A drónrepülés megkezdéséhez „drónjogsit” is szerezni kell, amelyet a Közlekedési Hivatal elméleti vizsgáin lehet megszerezni. A vizsga díja 30 euró, de elektronikus benyújtás esetén csak 15 euró. A teszt nyolc tantárgyból áll, és a 100 kérdés legalább 75%-ára helyesen kell válaszolni. 

A drónok használatának szabályait minden ország különböző módon határozza meg. Szlovákiában és Magyarországon is más-más szabályok vannak érvényben, azonban létezik ún. EU-s drónjogosítvány is, ami ingyenes. Bár nyelvtudás szükséges hozzá, de pl. Ausztrában (online formátumban is) megszerezhető a drónpilóta engedély, ehhez biztosítják az elméleti tananyagot, amely EU-s szinten vonatkozik mindenkire. 

Repülni és felvételeket készíteni nem lehet bárhol

A drónkezelőnek mindig ellenőriznie kell, hogy az adott helyszínen szükséges-e engedély a repüléshez. Emellett drónnal csak nappal, jó látási viszonyok között lehet repülni. A drónt nem szabad közvetlenül emberek, épületek vagy közutak közelében használni. 

Engedély nélkül nem lehet repülni katonai objektumok vagy repterek közelében sem. Szélsőséges esetben a katonaság akár le is lőheti a drónt, ha nem tudja azonosítani annak üzemeltetőjét. A legegyszerűbb ezt a „Mám drón” civil szervezet ingyenes alkalmazásával ellenőrizni, ahol 2024 végére már több mint 8200 felhasználót regisztráltak.

Szlovákiában a legnagyobb probléma az, hogy ha nem védett légtér, vagy város és falu, akkor ún. természetvédelmi területként van feltütve szinte minden régió. Így elkerülhetetlen a folyamatos engedélykérés minden egyes repülésnél.

Figyeljünk a magánéletre

„A légi közlekedési törvény nem szabályozza a drónokkal készült videók és hangfelvételek készítését. A magánfelhasználókra azonban az általános adatvédelmi szabályok vonatkoznak”

 – erősítette meg René Molnár.

„Közterületen készíthetnek felvételeket, de ha embereket vagy magánterületeket rögzítenek, az adatvédelmi szabályokat be kell tartaniuk”

 – tette hozzá.

Hogyan védekezhetünk ez ellen?

Ha egy drón magánterület felett repül, és embereket is rögzít, lehetőség van védekezni ellene.

„Amennyiben a drónkezelő tevékenységével aránytalanul beavatkozik a magánéletbe, az érintettek polgári bíróságon kérhetik személyiségi jogaik védelmét”

 – magyarázta Ivana Draškovič, a Szlovák Adatvédelmi Hivatal szóvivője.

„Ha az érintett személy jogosulatlan adatkezelésre gyanakszik, kezdeményezhet eljárást az adatvédelmi törvény megsértésének megállapítására”

 – tette hozzá.

Drónok különféle felhasználási területeken

Drónokat ma már nemcsak háborús célokra, hanem számos más területen is használnak, például:

  • Egészségügyi transzport – nehezen megközelíthető helyekre gyógyszerek és egészségügyi eszközök szállítása.
  • Permetezés – az önkormányzatok szúnyogirtásra is használják, külföldön a mezőgazdaságban nagyon hasznos segítség
  • Földmérés és térképezés – topográfiai térképek készítése
  • Eltűnt személyek keresése – hőkamerákkal
  • Áru szállítása – élelmiszer és kisebb tárgyak kiszállítása.
  • Időjárás-előrejelzés – meteorológiai drónok segítik az előrejelzések pontosítását.
  • Fényképezés és filmkészítés

 

Drónokkal már ablakot, napelemeket, homlokzatokat is tisztítanak, előnyük, hogy nehezen elérhető helyeken is használhatók.

Mindemellett ne feledjük, hogy ún. fényjátékokra is beprogramozhatók, vannak olyan városok, ahol ünnepségeken ezeket használják tűzijáték helyett.

(pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?