Kilakoltatások Királyhelmecen

Igazán népszerűtlen intézkedésre szánta rá magát a helyi önkormányzat akkor, amikor eldöntötte, hogy megpróbálja kilakoltatni a városi bérlakásokból azokat, akik már vagy 10–12 éve nem fizetnek az ingatlanok használatáért.

Királyhelmecen a városi lakásgazdálkodási vállalat kintlévőségei jelenleg meghaladják a 6,5 millió koronát. Becslések szerint a településen mintegy 200–230 olyan család él, amelyiknek van valamilyen lakbértartozása. Pandi Géza, a vállalat igazgatója elmondta, természetesen nem akarnak minden adóst az utcára tenni, ám azokkal a családokkal szemben, akiknek a tartozása meghaladta a 60 ezer koronát, kezdeményezték a bírósági eljárás megindítását. Mostanra több ügy is lezárult, így a nyár folyamán összesen 23 lakást ürítenek ki. Ezek bérlői összesen mintegy 1,2 millió korona adósságot halmoztak fel az évek során. Nem ritka a 60–70 ezer koronás tartozás, ám van olyan is, aki majd 200 ezer koronát „felejtett el” befizetni a városnak.

A kilakoltatások már a múlt évben megkezdődtek, akkor két lakást ürítettek ki hatóságilag, heten pedig önként kiköltöztek. Igazi médianyilvánosságot akkor kaptak a királyhelmeci események, amikor az egyik kereskedelmi tévében egy kilakoltatott arról számolt be, hogy gyermekeivel és unokáival már hetek óta kénytelen a helyi sportpályán meghúzni magát. A nyilatkozó mindössze azt felejtette el megemlíteni, hogy neki is komoly tartozásai vannak, és hogy sem gyermekeinek, sem unokáinak nem kellett volna az ő lakásában tartózkodnia, ugyanis oda nem voltak hivatalosan bejelentve. A város vezetése, annak ellenére, hogy ez nem lett volna kötelessége, az utcára került leányanyákról és azok gyermekeiről gondoskodott, számukra szükséglakásokat utalt ki. Királyhelmecen gyakorlatilag nincsenek olyan szükséglakások, amelyeket ilyen esetekben a rászorulók igénybe vehetnének. A helyi önkormányzat már többször kezdeményezte ezek építését, ám a munkálatok megkezdését eddig a helyiek különböző petíciókkal mindig megakadályozták. A város most a probléma megoldására egy újabb tervezetet dolgozott ki, ám ennek megvalósítása jó néhány hónapot vesz majd igénybe, és természetesen komoly kiadásokkal is jár. Királyhelmecen a helyzet akkor vált aggasztóvá, amikor a városban szárnyra kaptak olyan híresztelések, miszerint egyesek erőszakkal akarják megvédeni az ingatlanaikat. Ezt akár komolyan is lehetett venni, ugyanis a nyár elején a településen egy összetűzés során városi és állami rendőrök sérültek meg. Akkor a tömeg szétoszlatásához a hatóság határozott fellépésére volt szükség. Az eset után Tipcsák Géza rendőrparancsnok úgy nyilatkozott, hogy szükség esetén minden rendelkezésre álló törvényes eszközt bevetnek majd. Ezek után nem meglepő, hogy a kilakoltatások idejére több tévéstáb is a városba érkezett. Az újságíróknak azonban szerencsére nem kellett tragikus kimenetelű összetűzésekről tudósítaniuk, hisz a kilakoltatottak még a végrehajtó megérkezése előtt önként elhagyták a lakásukat, a kulcsokat pedig leadták a városi hivatalban. Természetesen az eset kapcsán több érintett személyt megszólaltattunk, ám voltak olyanok is, akik csak nevük elhallgatását kérve vállalták a beszélgetést. Egyikük elmondta, nem tartja jogosnak a lakásgazdálkodási vállalat követeléseit, ám azt elismerte, hogy az adóssága meghaladja a 100 ezer koronát. Voltak olyanok is, akik a város jelenlegi vezetését okolták a kialakult helyzet miatt, és az előző vezetést dicsérték, amely nem folyamodott ilyen radikális módszerekhez.

Kállai Malvina és férje, András sajátos helyzetbe került. A végrehajtó ugyanis nem az ő nevükre szóló kilakoltatási végzéssel érkezett. A lakás, amelyben élnek, a nő édesapjának a nevén van. A férfi annak ellenére, hogy mind a mai napig dolgozik, mintegy 100 ezer korona adósságot halmozott fel. A jelenlegi lakók az ingatlan felújítására az elmúlt években mintegy 40–50 ezer koronát költöttek, ám lakbért – a tulajdonjogi helyzet rendezetlensége miatt – nem fizettek. Elmondták, ennek ellenére ők is önként kiköltöztek. Nagy Dezső polgármester tájékoztatása szerint a kilakoltatások folytatódni fognak. A városnak a tartozások rendezésére már eddig is banki hitelt kellett fölvennie, így az nem megengedhető, hogy a rendszeresen fizető polgárok szenvedjenek hátrányt a nem fizetőkkel szemben. A királyhelmeci események margójára megjegyzendő, hogy a szomszédos Tiszacsernyőben is komoly gondokat okoznak a lakbértartozások. A több tízmillió korona adósságot néhány család halmozta fel, ám a következményeket az egész városnak viselnie kell.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?