Kihez fordulhatunk, ha elviselhetetlen a zaj?

Városban élünk, ahol nyugdíjas házaspárként nincs túl nagy mozgásterünk. A napunk nagy részét otthon töltjük olvasással, tévénézéssel. Az utóbbi időben egyre nagyobb zajártalomnak vagyunk kitéve.

Városban élünk, ahol nyugdíjas házaspárként nincs túl nagy mozgásterünk. A napunk nagy részét otthon töltjük olvasással, tévénézéssel. Az utóbbi időben egyre nagyobb zajártalomnak vagyunk kitéve. A környékünkön három építkezés folyik, a lakóházunk tőszomszédságában most kezdenek bele egy új adminisztratív épület építésébe. Attól tartunk, az állandó zajterhelés káros hatással lesz az egészségünkre. Hova fordulhatunk, ha a zaj elviselhetetlenné válna?

Egy építkezés szükségszerűen porral, zajjal jár, ami a szomszédban élőknek elég bosszúságot tud okozni hosszú hónapokon keresztül. A nem kívánt terhelés ellen azonban nem teljesen védtelenek a környéken lakók. Több jogszabály is tiltja, hogy a környezeti zaj káros hatással legyen az emberek egészségére, és hogy a zajforrás akadályozza a közelben tartózkodók megfelelő körülmények közötti alvását, pihenését vagy munkavégzését.

A közegészség védelméről szóló 355/2007-es törvény 27. paragrafusa szerint a zajforrás üzemeltetőjének/használójának be kell biztosítania, hogy a szomszédos ingatlanokban és a környéken lakók a lehető legalacsonyabb rezgésnek és zajártalomnak legyenek kitéve. A környezetvédelmi minisztérium 532/2002-es rendeletének 13. cikke kifejezetten az építkezésre vonatkozóan rendelkezik úgy, hogy az a környezetét nem veszélyeztetheti és nem terhelheti mértéken felül porral, illetve zajjal.

A bontási és építési munkák során keletkező zajokra, rezgésekre is vonatkoznak a jogszabályban meghatározott maximális határértékek. Ezek napszaktól és az adott épület/terület rendeltetésétől függően 30–60 decibel között mozognak. A megengedett legmagasabb környezeti zajterhelési értékeket részletekbe menően az egészségügyi minisztérium 549/2007-es rendelete határozza meg.

A jogszabálybeli korlátozások mellett általában az építési engedély is tartalmazza az építkezésen megengedett zajszinteket. Ha túllépik ezeket, az illetékes hivatalokhoz lehet fordulni. A Közegészségügyi Hivatal (úrad verejného zdravotníctva) ellenőrző mérést végezhet az építkezés miatt keletkező zajokról, és ha a mért értékek meghaladják a megengedett zajterhelést, betilthatja az adott tevékenységet a kiváltó ok orvoslásáig, illetve bírságot vethet ki a zajforrásért felelős személyre. Ha az megszegte az építési engedélyben foglalt feltételeket, az építési hivatalnál (is) lehet ellene eljárást kezdeményezni.

A vonatkozó értékeket is ki kell adni a zajszint iránt érdeklődő polgároknak. Mérést ők is elvégeztethetnek saját költségre.

Ha nem sikerülne a fenti hatósági eljárások útján elérni a zajártalom csökkentését, olvasónk bírósághoz is fordulhat. Ezt egyébként akkor is megteheti, ha a zajszint nem haladja meg a jogszabályban maximalizált értékeket, viszont a helyi viszonyokhoz képest a megterhelés túlzott mértékű, ami jelentősen korlátozza jogai gyakorlásában. Számolnia kell azonban egy költségigényes jogi folyamattal, amelyben a megfelelő bizonyítékok beterjesztésének feladata is rá hárul.

A tájékoztatás nem minősül

jogi tanácsnak

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?