Ki jogosult táppénzre

A helyi postán dolgoztam az utóbbi időben mint nyugdíjas kézbesítő – az egyik alkalmazottat helyettesítettem betegsége alatt. Úgy vettek fel, hogy addig leszek, amíg ő betegállományban van. Közben sajnos én is megbetegedtem, és nem tudtam tovább dolgozni.

A helyi postán dolgoztam az utóbbi időben mint nyugdíjas kézbesítő – az egyik alkalmazottat helyettesítettem betegsége alatt. Úgy vettek fel, hogy addig leszek, amíg ő betegállományban van. Közben sajnos én is megbetegedtem, és nem tudtam tovább dolgozni. Kérdésem: a nyugdíjasnak nem jár betegállomány? Még el sem vitt a mentő, már azt telefonálták, hogy csak tíz napot fizet a posta, a többit a biztosító állja. De másnap már újból hívtak, hogy mikortól meddig írathatom ki magamat, mert a kolléganő visszajön a munkába. Tisztában vagyok azzal, hogy csak addig fizetnek, amíg dolgozom, de akkor minek csinálják a cirkuszt, hogy ennyi vagy annyi napra írassam ki magamat? Szeretném tudni, mire van jogom, nem csak azt, mi a kötelességem.

Jelige: V. V.

A fent leírtakból sajnos nem derült ki, hogy a posta a levélírót meghatározott időre szóló munkaviszonyban alkalmaz?ta-e, vagy csak munkavégzésről szóló szerződést kötött vele (szlovákul ún. dohoda o pracovnej činnosti). A betegszabadság és az ezzel összefüggő kérdések elbírálásánál ugyanis meghatározó a munkaáltató és munkavállaló közti jogviszony jellege.

Az a nyugdíjas munkavállaló, aki munkaviszonyban dolgozik, a társadalombiztosítás szempontjából ugyanabban a helyzetben van, mint a többi, nem nyugdíjjogosult munkavállaló. A munkáltatónak ugyanolyan módon és mértekben el kell vezetnie utána a társadalombiztosítási díjakat, kivéve a rokkantnyugdíjat és a munkanélküli-biztosításra vonatkozó díjat. A dolgozó nyug?díjas így rendelkezik nyugdíjbiztosítással és betegbiztosítással is. Ha a dolgozó nyugdíjas a munkaviszonya fennállása alatt munkaképtelenné válik, akkor ugyanúgy, ahogy minden más alkalmazott a betegszabadság tartama alatt, jogosult kétféle juttatás kifizetésére. Az első tíz napra a 426/2003. számú törvény értelmében a munkáltató köteles a bért helyettesítő pótlékot kifizetni a munkavállalónak. Ennek magasságát az előző naptári évben elért napi átlagbérből számítják ki: az első három napra ennek az összegnek a 25%-a további napokra pedig az 50%-a. Ha a betegszabadság tartama meghaladja a 10 napot, akkor a táppénzt a munkaképtelenség 11. napjától kezdődően a szociális biztosító folyósítja addig, amíg a munkaképtelenség tart, de legfeljebb a munkaképtelenség kezdetétől számított 52. hétig. A táppénz magassága megegyezik a bérpótlék magasságával, a napi átlagbér 50%-nak felel meg

A nyugdíjas munkavállaló táppénzre való jogosultsága a munkaviszony megszűnésével azonnal meg?szűnik. Esetükben ugyanis nincs védelmi időszak. Ha azonban a nyugdíjas munkavállaló nem munkaviszonyban, hanem a munka elvégzéséről szóló szerződés alapján dolgozik, akkor nincs sem nyugdíj-, sem betegbiztosítása, így ha munkaképtelen esetén egyáltalán nem jogosult bérpótlékra, sem táppénzre. Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?