Ki akar minket megölni, és mit tehetünk ellene?

Kassa. A MindenTudás Egyetemének hazai változata sikeres kezdeményezésnek bizonyult. A kassai teltház után a napokban Tornalján is háromszáz fős tömeget vonzott a modern és a klasszikus kerámiai anyagok közötti különbséget taglaló előadás, amelyet egy külföldön is elismert, gömöri származású anyagkutató, Dusza János prezentált.

Holnap az orvostudományról, illetve az egészségről lesz szó, az előadó a nemzetközi szaktekintélynek számító Rácz Olivér professzor. A fő szervező Rovás Polgári Társulás és a kassai egyetemistákat tömörítő Kikelet szervezet célja a tudomány és a művészetek népszerűsítése, a régióban tevékenykedő, ám a nagyközönség számára ismeretlen, magyar nemzetiségű tudósok bemutatása, valamint a Kelet-szlovákiai magyar értelmiségiek fórumának megteremtése. „Szeretnénk megmutatni, hogy a kisebbségi kultúra nemcsak az értékek őrzéséből áll, hanem azok teremtéséből és átadásából is” – mondta lapunknak Szabó Pál tudományos kutató, a Kassai MindenTudás Egyetemének ötletgazdája, aki meglehetős optimizmussal látott munkához, egyetlen fillér nélkül, csupán erkölcsi támogatás birtokában. A TeleDom konferenciaközpont tulajdonosa két alkalomra ingyen bocsátotta rendelkezésre a modern, jól felszerelt előadótermet, a felkért kutatók, tudósok pedig ingyen vállalták a magyar nyelvű előadásokat. Reklámra fordítható anyagiak hiányában a kezdeményezés híre szájról-szájra, házilag gyártott plakátok segítségével, illetve az interneten terjed www. rovart.com , ennek ellenére az első próbálkozás máris teltházas volt. A holnapi előadás izgalmas címet kapott: „Ki akar minket megölni, és mit tehetünk ellene?”

Rácz Olivér professzor este fél héttől azt a kérdést kívánja feszegetni, miért nem volt képes a huszadik század fejlett orvostudománya legyőzni a betegségeket az elektrokardiogram, a modern biokémia, az antibiotikumok és a rendszeres védőoltások segítségével sem.

„A huszadik században az orvostudomány hatalmas fejlődésen ment keresztül. A hetvenes évek vége felé joggal hihettük azt, hogy az új évezred hajnalára legyőzzük a legtöbb betegséget. Ez azonban nem következett be, pedig a tudomány és a technika újabb és újabb győzelmekkel bíztatott minket. Megismertük, majd feltérképeztük a gének titkát, olyan diagnosztikai műszerek jelentek meg, amelyek a belső szervek minden apró részletét elénk tárják. Csak éppen úgy tűnik, hogy az emberek nem egészségesebbek, mint néhány évtizeddel ezelőtt” – állítja Rácz Olivér, aki a probléma lehetséges megoldását is megkísérli majd felvázolni.

A szervezők egyébként lehetőséget biztosítanak arra, hogy a Kassai MindenTudás Egyetemének előadóit közelebbről is megismerhesse a közönség: a havi rendszerességgel tervezett előadások után egy-két héttel beszélgetésre invitálják az érdeklődőket a kassai Márai Stúdióba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?