Képzőművészeti versenyt rendeztek Szepsiben

Szepsi. A Szepsi Csombor Márton Napok elmaradhatatlan színfoltja a képzőművészeti tehetségkutató verseny. Az idei, sorrendben a 13. verseny elsődleges célja nem is a megmérettetés, hanem a tehetségek felkarolása, segítése.

Szepsi. A Szepsi Csombor Márton Napok elmaradhatatlan színfoltja a képzőművészeti tehetségkutató verseny. Az idei, sorrendben a 13. verseny elsődleges célja nem is a megmérettetés, hanem a tehetségek felkarolása, segítése. Az, hogy megkülönböztetett figyelmet fordítson a tehetséges, kiemelkedő képességű gyerekek további fejlődésére.

A tehetségkutató versenyre meghívást kaptak az Encsi Váci Mihály Gimnázium, a Kassai Márai Sándor Gimnázium diákjai, a szepsi magyar gimnázium tanulói, valamint a rozsnyói és szepsi magyar alapiskola felső tagozatos tanulói. A főrendező, a Csemadok Szepsi Alapszervezete mellett társrendező volt a Rovás és a Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium, valamint a mellette működő Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének Alapszervezete. A diákok nagy része nem most találkozott először, hiszen a nyári Rovás alkotótáborok rendszeresen viszszatérő résztvevői, évek óta ismerik egymást. A pedagógusokat is a Rovás alkotótáborokból ismerik. Az encsi diákokkal érkező Kiss László tanár a tábor grafika szekciójának vezetője, a kassai diákokkal érkező Tóth József a festészeté. A versenyt Szabó Ottó képzőművész szervezte és koordinálta Leboczki Andreával, az iskola angol–rajz szakos tanárával közösen. Témakörét tekintve a megmérettetés a Mátyás-évre összpontosított, főleg a reneszánsz, az újjászületés, a megújhodás, a szabadság, a rabság volt a téma. A diákok alkotásait hattagú szakmai zsűri értékelte. Az első helyet Márton Ildikó, a szepsi gimnázium végzős diákja szerezte meg, a másodikat Dudás Bálint, a Kassai Márai Sándor Gimnázium diákja, a harmadik helyért ketten, azonos pontszámmal indultak, a helyi gimnázium végzőse, Albert Gábor és az encsi gimnázium diákja, Veres Anett. A verseny végül az utóbbi javára dőlt el. Az első helyezett a Rovás 4000 koronás utalványát kapta, amely ingyenes részvételt biztosít számára a rimakokavai alkotótáborra. A második helyezett a Csemadok Helyi Alapszervezetének 2000 koronás, a harmadik pedig a Rovás 1000 koronás utalványát kapta.

Hiánypótlás az iskolában

A szlovákiai oktatásügy nem szentel kellő figyelmet a képzőművészetnek és a rajztanításnak. Az iskolák tehetséges tanulóit nincs, aki felfedezze, mivel a képzőművészeti nevelésből, esztétikából másodrangú tantárgy lett. A tantárgyat általában képesítetlen tanerő tanítja. Heti egy órában figyelemre méltó eredményeket elérni lehetetlen. Negyvenöt perc alatt a tanárnak esélye sincs arra, hogy valamilyen festészeti technikát kipróbáljon. A Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium tehetségkutató programja és a Rovás tehetségfejlesztő projektje is ezt az űrt hivatott kitölteni. (kov)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?