Kelemantia Római Kori és Néprajzi Múzeum
2013. augusztus 21. 19:00

V. KRASZNICA MELITTA
„Régi vágyunk teljesült ezen a napon – mondta az ünnepségen Domin István (MKP) polgármester. – Külön köszönet jár elődeimnek, Tóth-Kurucz Máriának, aki évekkel ezelőtt felvetette a múzeumalapítás ötletét, és Sámson Ferencnek, akinek tevékenysége idején benyújtotta a község a szükséges pályázatokat. A szakmai segítségért pedig elsősorban Ján Rajtár régészt és Sipos Anna néprajzkutatót illeti köszönet.” Ján Rajtár, aki napjainkban az izsai ásatásokat vezeti, rámutatott: Szlovákiában csupán Oroszváron (Gerulata) és Izsán (Kelemantia, vagy ahogyan a helyiek elnevezték: Leányvár) találhatók római kori leletek. Ez utóbbi egyedisége abban rejlik, hogy a Duna bal partján helyezkedik el; az előretolt helyőrség a 2–3. században a Duna túlpartján levő Brigetio tábort védte. A most megnyílt kiállítás a szakember szavai szerint kiváló lehetőséget nyújt egyrészt a leányvári leletek, másrészt a helyőrség életének bemutatására. Az ünnepségen megemlékeztek az izsai születésű Tóth-Kurucz Jánosról, az ő nevéhez fűződik a leányvári ásatások kezdete a múlt század elején; a római kori tárlat az ő munkásságának egy szeletét is bemutatja, eredeti kéziratokkal, személyes tárgyakkal. Az épület falán elhelyezett márványtábla tanúsága szerint az intézményt az ő emlékének ajánlotta fel a község.
Sipos Anna, a múzeum néprajzi részlegének forgatókönyvírója köszönetet mondott a helybelieknek a tárgyak felajánlásáért, azért a bizalomért, amellyel féltett kincseiket a múzeumra bízták. A kiállítás összeállításában nagy segítséget nyújtott a Duna Menti Múzeum, számos tárgy annak gyűjteményéből származik, ahogyan a római kori kiállítás több darabja is. A néprajzi tárlat a használati és liturgikus tárgyak mellett a helyi hímzőipar történetét is bemutatja, amely a szomszédos Hetényből terjedt át Izsára a 19. század végén. A látogatók szemet gyönyörködtető, toledó hímzéssel és azsúrozással készült darabokat csodálhatnak meg. Három időszaki tárlat is látható az épületben: a tervező-építész, Litomericky Nándor munkáit bemutató panelkiállítás, Soós Csilla ólomüveg és tűzzománc tárgyai, valamint Fero Jablonovský karikaturista rajzai.
A Kelemantia Római Kori és Néprajzi Múzeum megépítéséhez szükséges anyagiakat a magyarországi Almásfüzítővel közös uniós pályázati forrásnak köszönhetően sikerült előteremtenie a községnek. Mindez azonban csak az első lépés, a jövőben – újabb pályázatok által – a múzeum szakmai részét is fejleszteni szeretnék, kutatóműhelyek kialakításával és a tárlat anyagának bővítésével.
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom