Kassai állásbörze az egyenlő esélyek jegyében

A kreatív, tehetséges és lelkes fiatalok „levadászását” a nagy cégek nem bízzák a véletlenre, sem az iskolai pályaválasztási tanácsadókra. A legtöbb vállalat a szakirányú egyetemekkel együttműködve rendszeresen indít néhány hónapos gyakornoki képzéseket, és aki „élesben” beválik, később komoly eséllyel pályázhat a megüresedő állásokra.

A hazánkban letelepedő külföldi vállalatok újabban felfedezték maguknak Kelet-Szlovákiát. Érdeklődésüket mi sem bizonyítja jobban, mint az első kassai állásbörze, amelyet a munkanélküliség csökkentése és az egyenlő esélyek jegyében rendezett az Amerikai Üzleti Kamara (AmCham) a kassai Műszaki Egyetem aulájában.

Az uniós csatlakozás küszöbén azt gondolhatnánk, hogy a tengeren túli cégek érdeklődése országunk iránt megcsappant. A valóság azonban mást mutat, az AmCham szlovákiai elnöke, Jake Slegers legalábbis optimista ember benyomását kelti.

„A potenciális amerikai befektetők támogatják Szlovákia uniós csatlakozását, hiszen tudatosítják, hogy bázist építhetnek ki egy EU- tagállam területén. A letelepedéshez szükséges jogi és egyéb procedúra viszont sokakat elriaszt a régióból, emellett a belpolitikai helyzetet is árgus szemekkel figyelik. A piaci versenytől viszont nem félnek” – állítja a kamara elnöke, hozzátéve, hogy az uniós jogharmonizáció, illetve a szigorodó környezetvédelmi előírások miatt sem aggódnak.

Kevesen tudják, de a kassai régióban harminc-egynéhány kisebb-nagyobb amerikai többségi tulajdonú cég tevékenykedik, főleg az ipar és a szolgáltatások területén. Többségük az utóbbi öt évben jelent meg Kelet-Szlovákiában, vélhetően a U. S. Steel példáján felbuzdulva.

A nagyvállalat szorosan együttműködik az ország második legnagyobb felsőoktatási intézményeként számon tartott kassai Műszaki Egyetemmel, a kohászati kar például az amerikaiak támogatása nélkül már nem is tudna működni. Cserébe azt várják az egyetemtől, hogy a vállalat követelményeinek megfelelő tudású szakembereket képezzenek. „Nemcsak a diákok, hanem az oktatók is sokat tanulhatnak egy-egy ilyen állásbörzén. Fontos tudni, mit vár a majdani munkáltató az egyetemtől, mert az elméleti tudás nem elég az érvényesüléshez” – véli Juraj Sinay, a 13 600 diákot oktató intézmény rektora.

A legtehetségesebbek a U. S. Steelnél tölthetik szakmai gyakorlatukat. A kassai acélkonszern a diákok tudományos kutatásait is támogatja, amennyiben lát bennük fantáziát. Minden segítséget megadnak továbbá azoknak, akik „belőlük” írják diplomamunkájukat. Ján Bačától, a vállalat szóvivőjétől megtudtuk, hogy a U. S. Steelnél jelenleg egy olyan komplex támogatási rendszeren dolgoznak gőzerővel, amely lehetővé tenné a szociálisan hátrányos helyzetű családból származó tehetséges diákok számára a gondtalan továbbtanulást. A szóvivő ennél többet egyelőre nem akart elárulni, az azonban bizonyos, hogy még idén kipróbálják a gyakrolatban ezt a projektet.

A tavaly január óta külföldi többségi tulajdonban lévő Kelet-szlovákiai Energetikai Művek (VSE) vezérizgagatója számára a prezentációs lehetőség mellett azért volt fontos a kassai állásbörze, mert a nyolcvanas évek elején, másodéves egyetemistaként ő maga is egy hasonló akción kapott kedvet ehhez a szakirányhoz. Carl Ernst Giesting szerint nem elég a végzősökre koncentrálni, már a másod-harmadéveseket érdemes megismertetni a régióban működő vállalatok nyújtotta lehetőségekkel. Szerinte a felvételi beszélgetésen nemcsak a jó előmenetel számít, hanem a cég filozófiájához való pozitív hozzáállás, a belső szabályzatban foglaltakkal való azonosulás képessége is.

A Műszaki Egyetem aulájában felállított standok személyzete minden valószínűség szerint álruhás pszichológusokból állt. Öröm volt figyelni, hogy néhány ügyes kérdéssel milyen gyorsan képet lehet kapni az érdeklődő értékszemléletéről, lojalitásáról, vagy akár nyelvtudásáról. Néhány standnál az első kontaktust jelentő cím és telefonszám mellett önéletrajzot is leadhatott, aki akart. Majdnem minden cég képviseleténél ajándéktoll, kulcstartó vagy zsebnaptár járt a kitöltött adatlapért cserébe, és a fiatalokat rendszeres hírlevelekben kívánják tájékoztatni az év közben adódó álláslehetőségekről.

Idén a legtöbb alkalmazottat – mintegy 300 főt – a pozsonyi székhelyű DELL kíván felvenni. A német piacot számítástechnikai eszközökkel ellátó vállalatnál tavaly 500 fiatalt alkalmaztak, a legjobbak szolgálati lakást is kaptak Pozsonyban. Egy nap leforgása alatt 13 cég prezentációját meghallgatni persze lehetetlenség, a Műszaki Egyetem előadótermében azonban kitartónak bizonyult a közönség, már akik tudtak az eseményről. A propaganda ugyanis sokak szerint gyengének bizonyult, néhány plakáton kívül alig jelent meg róla tájékoztatás az intézmény területén. A szervezők azt mondják, minden kezdet nehéz, jövőre kétszer ennyien lesznek az állásbörzén. Az AmCham elnöke azt sem tartja lehetetlennek, hogy évente két alkalommal rendezzék meg a Műszaki Egyetemen ezt az akciót.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?