Jogosult-e külön pótlékra?

Műszakvezető vagyok, fix fizetésem van, ezenkívül prémiumot is kapok. Ha túlórázok, a cég a túlórapénzt csak az alapfizetésemből számolja ki.

Műszakvezető vagyok, fix fizetésem van, ezenkívül prémiumot is kapok. Ha túlórázok, a cég a túlórapénzt csak az alapfizetésemből számolja ki. Nem kellene-e figyelembe venni a prémiumot is? További problémám, hogy amikor a szezonban műszakokra dolgozunk az éjszakákra, szombatokra és vasárnapokra nem kapok külön pótlékot, mert ez állítólag a vezető munkatársaknak nem jár. Szerintem én mint műszakvezető nem tartozom ebbe a kategóriába. Tehát jár-e nekem ez a pótlék vagy sem?

A munka törvénykönyvének 121. paragrafusa értelmében a túlórában végzett munkáért a munkavállaló jogosult a fizetésén kívül további juttatásra, amely az átlagos órabérének legalább 25%-a. A munkavállaló és a munkáltató a munkaszerződésben kifejezetten megegyezhet, hogy a 150 óra elrendelhető túlórára vonatkozó plusz juttatás a megegyezett fizetésben már benne foglaltatik. Felsővezető beosztású munkavállaló esetében a megegyezés szólhat úgy is, hogy az érintett a megegyezés alapján elrendelhető túlórák után sem jogosult további juttatásra. Az átlagos órabért az adott időszakot megelőző kalendáriumi negyedévben elért átlagos adózás előtti fizetésből kell kiszámolni. A bér részét képezi mindennemű juttatás, amelyet az érintett a munkavégzésért kap. Nem tartozik bele a bérpótlék, a lelépő, a végkielégítés, az útiköltség-térítés, jutalék és hasonló juttatások. A munkatörvénykönyv 123. paragrafusa értelmében az éjszaka végzett munka esetében a munkavállaló szintén jogosult plusz juttatásra, amely legalább a mindenkori minimális órabér 20%-ának felel meg. Vezető beosztású munkavállalóval ebben az esetben is külön megegyezhet a munkáltató, hogy nem jogosult külön juttatásra, mert az éjszaki munkavégzést a felek már figyelembe vették a fizetés összegének meghatározásakor. A szombaton és vasárnap végzett munka bérezésére vonatkozóan a munkatörvénykönyv nem tartalmaz speciális szabályozást. Ez azt jelenti, hogy ha az érvényes vonatkozó kollektív szerződés nem tartalmaz ilyen irányú rendelkezést, a hétvégén végzett munkáért ugyanolyan fizetés jár, mint a hétköznapokon. A levélben leírt esetben a túlórákért járó juttatást valószínűleg az alapfizetés és a prémium egyidejű figyelembevételével kellene kiszámolni. Ez abban az esetben érvényes, ha a szóban forgó prémiumra az érintett akkor jogosult, ha munkavégzése során teljesít bizonyos normát vagy feladatokat. Nem kell viszont tekintetbe venni akkor, ha a prémium valamilyen speciális alkalomból (pl. karácsony) adott juttatás. A műszakokban történő munkavégzéskor külön juttatás csak az éjszaki munkavégzés esetén jöhet szóba. Az, hogy valaki valamilyen szintű vezető beosztásban dolgozik, nem jelenti automatikusan, hogy nem jogosult erre a juttatásra. Ez az eset csak akkor áll fenn, ha a munkaszerződésében szerepel ez a speciális megállapodás.

Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?