Másfél évtized sem telt el a magánosítás megkezdése óta, ám Szlovákia nemzetgazdasága máris jelentős eredményeket tud felmutatni. Ügyes privatizőröknek például sikerült külföldre menekíteniük a nagysárosi, a somorjai, az újbarsi és a motešicei méneseket, velük együtt pedig a felbecsülhetetlen értékű génállományt, melynek létrehozása évszázadokba tellett.
Itthon marad a kistapolcsányi ménes?
Hasonló „nemzetébresztő” szándékkal a szlovák sajtó is megeresztett néhány írást – például a juhtúróról és más, echte szlovák termékekről, illetve azok világ-, de legalábbis Európa-megváltó szerepéről, küldetéséről. Figyelmüket közben elkerülte, hogy a Magas-Tátrában kitermelt fa nem elhanyagolható része nyersanyagként kerül külföldre, de a fent már említett ménesek eladása sem vert fel nagy port.
Csupán néhány száz lóról vagy ennél többről van szó?
Miért értékes?
Lényegesen többről – mondják a lóhoz értők, és ezen a véleményen van Michal Horný mérnök, az ország ma már egyetlen, állami tulajdonban lévő lótenyészetének igazgatója is.
A mintegy ötszázötven egyedet számláló lótenyészet Kistapolcsányban található, és a nemzeti jelzővel is büszkélkedik. Korábban csak állami volt, ám úgy tűnik, a lóállomány apadásával a lótenyésztés nemzeti üggyé vált. A kistapolcsányi sikertörténetről az igazgató tájékoztatott.
„Történetünk szálai az első világháborút követő évekbe nyúlnak vissza – tudtam meg. – A monarchia széthullását követően Csehszlovákia vezetése számára fontossá vált a kistapolcsányi tenyészet, hiszen innen próbálták biztosítani a világégés során jelentősen megcsappant lóállomány pótlását. A térség éghajlati feltételei kiválóan megfelelnek a melegvérű lovak tenyésztésének, így az 1920-as évek elején harminckét lipicai csikót hoztak ide. Ezt követően arabs telivérek, majd huculok, végezetül pedig nóniuszok érkeztek Kistapolcsányba. 1963-tól angol félvérekkel gazdagodott az állomány – ezek utódai viszont már szlovák félvérként váltak ismertté, miután 1993-ban hivatalosan is bejegyezték ezt a fajtát. A hetvenes években egy évtizeden át angol telivérek tenyésztésével is foglalkoztunk, majd áttértünk az arabs telivérek tartására.”
A tenyésztők hozzáértését igazolja az is, hogy a kistapolcsányi lótenyészet kiállta az idők próbáját – azaz talpon tudott maradni. Nem lehetett ez egyszerű, hiszen az államosítást és a szövetkezetesítést követő korszak nem igazán kedvezett a lótenyésztésnek, a hatvanas években például egész egyszerűen osztályellenségnek minősítették ezt a kedves jószágot, „burzsoá csökevénynek” nyilvánítva a lótenyésztést. Mindez az állomány számának alakulását is nagyban befolyásolta; míg az 1950-es években még több mint negyedmillió ló volt Szlovákiában, az ország önállósulásának évében, 1993-ban számuk alig érte el a tizenegyezret. Ma körülbelül nyolcezer igavonót, hátast és parádéslovat tudunk felmutatni, ezek csaknem hat százaléka Kistapolcsányban található.
„1993-ban még öt tenyészet működött az országban – mondja Horný mérnök –, valamennyi magas színvonalú volt. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a lótenyésztés, hanem a mellékágazatok, így a növénytermesztés volumene, illetve a versenypályák minősége európai viszonylatban is kielégítő volt. A szerencsétlen magánosítás következtében négy tenyészet magánkézbe került, az állomány felaprózódott, java része pedig külföldre került. Szlovákia ezáltal egy olyan génállományt veszített el, melynek létrehozása, kinemesítése évszázadokba tellett, és amely örökre a múlté. Felbecsülhetetlen kár érte az országot például az újbarsi nóniusz- vagy a somorjai angoltelivér-állomány eladásával, mivel mindkét tenyészet nagyon jó eredményeket tudott felmutatni. A somorjai versenylovak például kiválóan szerepeltek a Pardubicei Nagydíjon is.”
Hozzáértők szerint már önmagában véve csoda, ha egy kis országban ennyi kiváló fajtát meg tudnak honosítani; az pedig már tényleg hab a tortán, ha tulajdonságaik javítására is futja az erőből. A lótenyésztés ugyanis hoszszú távú vállalkozás, egy emberöltő folyamán alig lehet kézzelfogható eredményeket felmutatni. A csikó hároméves koráig él a legelőn, négyévesen kapja az első leckéket, és még három-négy esztendőbe telhet, míg kiderül, milyen tulajdonságokkal, képességekkel rendelkezik. A tenyésztő csak ekkor lehet biztos abban, hogy javított vagy rontott a vérvonalon, fajtán. Ha ez utóbbi következik is be, a kísérlet nem ismételhető, eredményei nem törölhetők. A tenyésztők számára a vérvonal megőrzése jelenti a legkomolyabb kihívást, s a kisebb tenyészeteket ez szinte megoldhatatlan gondokkal állítja szembe. Egyetlen hibás lépés egész generációk törekvéseit teheti tönkre.
A ló legértékesebb része az általánosan elterjedt nézettel szemben tehát mégsem a bőre – hanem a törzskönyve.
A lótenyészet nem autógyár!
A lótenyészet és az autógyár közötti alapvető különbségre is Kistapolcsányban kellett rádöbbennem.
A Nemzeti Lótenyészet épületei, birtokai egy majdnem negyven kilométer sugarú körben helyezkednek el, ami bölcs megfontolásra vall – ha ragályos betegség üti fel a fejét, nem feltétlenül támadja meg az állomány egészét. A birtok valamennyi része egy-egy fogaskerék az egészben, és egyelőre minden olajozottan működik. Maguk teremtik elő a takarmányt, mellékesen pedig szarvasmarhát tenyésztenek, hogy az értékesítéséből befolyó összeget a lótenyésztésre fordíthassák. Minden mindennel összefügg, az ágazatok egymást egészítik ki.
Hogy hol jön a képbe az autógyár? Miközben a kormány hatalmas erőfeszítéseket tesz arra, hogy Szlovákiában kiépítse Kelet Detroitját, azaz az autógyárakra alapozza az ország jövőjét, egyvalami mintha elkerülné a figyelmét. Az, hogy a gépipari objektumok bármikor leállíthatók, a gyártósorok szétszerelhetők és külföldre szállíthatók – például olyan országokba, ahol a szlovákiainál is olcsóbb a munkaerő. Az eladható, kiváló minőségű hazai termék – jelen esetben a ló – azonban más kategória; csak addig van értéke, míg e tájon „állítják elő”, és rendelkezik az évtizedek, sőt évszázadok alatt kialakított specifikumokkal. Mint például a kistapolcsányi lipicai, melynek előnyös tulajdonságaira a határokon, sőt a tengerentúlon is felfigyeltek.
„A kistapolcsányi tenyészetből származó lipicai abban különbözik a többitől – tudom meg –, hogy mi nem árulunk zsákbamacskát. Egyszerűen minden hozzánk kerülő ló törzskönyvét gondosan ellenőrizzük, és csak a legjobb vérvonalúakat soroljuk be a szaporító programba. ĺgy nem fordulhat elő, hogy defektusokkal, például csökkentett teljesítőképességgel rendelkező egyedek kerüljenek a tenyészetbe. Nagy hangsúlyt helyezünk a teljesítménytesztekre, illetve a ló jellemvonásainak formálására. Célunk továbbra is olyan lipicai lovak tenyésztése, melyek a lovassport bármely területén hasznosíthatók.”
A lipicai előnyei, fegyelme, könnyedsége főképp a fogatversenyeken mutatkozik meg. A kistapolcsányi fogat harmincadik lett a legutóbbi világbajnokságon, melyen hatvannyolc fogat indult. A magyarországi Lázár Vilmos és Zoltán – egyikük négyes-, a másik többszörös kettesfogathajtó világbajnok – a tavalyi bajnokság után öt lipicait vásárolt a kistapolcsányi tenyészetből. Azóta sem győzik hangoztatni, mennyire elégedettek ezekkel a lovakkal, és hogy soha jobbakkal nem dolgoztak.
A Tisztelt Ház tegnap döntött a kistapolcsányi lótenyészet sorsáról, ennek eredményei azonban lapzártánk idején még nem voltak ismertek. E sorok írójának tehát nincs más választása, mint bizakodni abban, hogy a józan ész érvei erősebbek voltak a lókupecek érdekeinél.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.