Ment-e a könyvek által a világ elébb? – kérdezhetnénk a költővel, ha ünneprontók akarnánk lenni. De persze nem akarunk, már csak azért sem, mert az EU-csatlakozáson innen és a NATO-csatlakozáson túl egyre nagyobb lesz az értéke a naprakész, pontos információnak, és a könyvek még mindig tartják az iramot az internettel.
Itt van Amerika!
A könyvkészletet a nagykövetség külkapcsolatokért felelős osztályvezetője, Barbara Zigli állította öszsze az amerikai könyvpiacot jól ismerő szakemberek segítségével. „Abból indultunk ki, hogy a szlovákiai olvasók többsége rendelkezik bizonyos alapinformációkkal az USA-val kapcsolatban. Ezek a könyvek, lexikonok és képes kiadványok a mélyebb megismerést szolgálják, és persze jó angoltudást igényelnek. Az élet minden területéről válogattunk: vannak gazdasági, politikai, történelmi, vallási, művészeti témájú kötetek és a szépirodalomról sem feledkeztünk meg. Ez itt az alapkészlet, amelyet folyamatosan bővíteni kívánunk a helyi igényeknek megfelelően” – mondta Barbara Zigli.
Bizonyára sokan emlékeznek még a pozsonyi amerikai nagykövetség épületében néhány évig működő, majd hirtelen megszüntetett könyvtárra. A bezárásra annak idején Washingtonból érkezett a parancs, és mivel a könyvkölcsönzés egy váratlanul megszüntetett program részét képezte, Kelet-Európa összes országában egyszerre ebrudalták ki az olvasókat a nagykövetségekről. „Azok a könyvek a Pozsonyi Egyetemi Könyvtárban kaptak helyet, úgy tudom, ma is hozzáférhetőek. Nem tervezzük a készlet Kassára telepítését, inkább új köteteket vásárolunk. Jelenleg 900 ezer korona értékű állomány található a polcokon, és évi 150-200 ezer korona értékben szándékozzuk bővíteni a könyvek listáját, méghozzá aszerint, mi érdekli leginkább a szlovákiai olvasókat” – tudtuk meg az osztályvezetőtől.
Az ismerkedést nagy teljesítményű, nálunk még csak elvétve látható számítógépek segítik, az ingyenes internethasználat mellett amerikai CD-romok is rendelkezésre állnak. Egyébként valamennyi könyvtári szolgáltatás ingyenesen vehető igénybe, feltéve, ha az olvasó szerepel a tudományos könyvtár nyilvántartásában.
A kék-sárga szalagot az összes meghívott vendég közösen igyekezett elvágni, végül Ronald Weiser, Szlovákia amerikai nagykövete ragadta magához az ollót, a többiek (Kvarda József kulturális államtitkár, Zdenko Trebuľa kassai főpolgármester, Rudolf Baur megyeelnök és Ján Gašpar könyvtárigazgató) a mosolygó statisztériát képezték.
„Ha választhatnék egyet az itteni kötetek közül, valószínűleg Amerikába vándorolt szlovákokról szóló kiadványokat keresnék. Tudom, hogy számos ilyen könyv van, sok kifejező fotóval illusztrálva. Ezek az emberek a tudásukkal, szakértelmükkel és lelkesedésükkel ajándékozták meg Amerikát, és sokan közülük komoly érdemeket szereztek a gazdaság, az ipar vagy a kultúra területén” – mondta a nagykövet, akinek szülei szintén erről a vidékről, egy határ menti lengyel faluból indultak útnak a tengerentúlra.
Ronald Weiser szeretné, ha hozzá hasonlóan minél több amerikai fedezné fel magának hazánkat. A kassai InfoUSA nevű központ egyebek mellett ezt a célt is szolgálja majd. „A vállalkozók tájékozódhatnak a lehetőségekről, a civil szervezetek kapcsolatokra tehetnek szert a hasonló területen működő amerikai egyesületekkel, az angol nyelvtanárok pedig felkészülhetnek az óráikra, sőt akár a központban is tarthatnak angolórát” – ígéri Weiser. Ez egyébként a világ 46. ilyen intézménye, és ha beválik, más szlovákiai városok is szóba jöhetnek. Az első napok érdeklődése mindenesetre nagyon biztató. Good luck, InfoUSA!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.