Igények és elképzelések

Galánta/Dunaszerdahely |

<p>A Dunaszerdahelyi és a Galántai járás középiskoláiban a beiratkozások után egyértelmű, hogy a csekély érdeklődés miatt több szakot nem tudnak indítani szeptembertől.</p>

A diákokat nem mindig az a szakma vonzza, amely iránt kereslet van a munkaerőpiacon. A Dunaszerdahelyi és a Galántai járás középiskoláiban a beiratkozások után egyértelmű, hogy a csekély érdeklődés miatt több szakot nem tudnak indítani szeptembertől. Az is egyfajta trendnek látszik, hogy egyre kevesebben választják a hagyományos, hároméves szakmunkásképzést.

A diákok nem tekintik vágyaik netovábbjának az eladó szakmát, noha a bevásárlóközpontok, az áruházláncok folyamatosan keresik a szakmunkás végzettségű munkatársakat. Az ács és a bádogos szakma iránt sincs érdeklődés.

A Dunaszerdahelyi Építészeti Szakközépiskolában idén sem tudnak ács, padlóburkoló és bádogos szakot nyitni. „Ácsnak csak egy diák jelentkezett, őt átirányították asztalos szakra. Állandó kapcsolatban vagyunk a munkaügyi hivatallal, tudjuk, hogy hiányoznak a szakmunkások” – mondta el Homoly Éva, az iskola igazgatója. Szeptembertől kőműves, víz-, gáz-, központifűtés-szerelő, asztalos, festő és virágkötészet szakon kezdődik meg a szakképzés. Míg tavaly öt osztály nyílt, idén csak négy. „A létszámcsökkenés azzal magyarázható, hogy a gimnáziumba ma már felveszik a négyes tanulókat is. Pedig jobb lenne, ha a szülők nem kényszerítenék a gyengébb képességű gyereket arra, hogy leérettségizzen. Mi minden jelentkezőt felvettünk. A festő szakra jelentkeznek a legtöbben, talán azért is, mert egy szobafestő és mázoló már kis befektetéssel is indíthat egyéni vállalkozást” – vélekedik az igazgatónő.

A Galántai Műszaki Szakközépiskolában megnőtt az érdeklődés az autószerelő szak iránt, amióta a környéken fellendült az autóipar. „Régebben mezőgazdaságigép-javítók voltak többen, ma a magyar osztályba húszan autószerelőnek, ketten autóvillamossági szerelőnek jelentkeztek” – tájékoztatott Lovász Ágnes, az iskola pedagógusa.

A Dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Szakközépiskola vezetésének nincs oka panaszra. Az idén távozó 203 diák helyére 216-an jönnek szeptemberben. Molnár Ilona igazgató szerint egy szakközépiskolának a fennmaradás érdekében folyamatosan igazodnia kell a munkaerőpiac követelményeihez. „Állandó kapcsolatban vagyunk a munkaügyi központtal, figyeljük az igényeket, ez megköveteli a folyamatos újítást. Már jó pár hónapja elkezdtük az animátor – szabadidő-szervező szak előkészítését, amelyet jövő szeptemberben készülünk elindítani. Idén szeptemberben indul egy új, kétéves továbbképzésünk is közigazgatás szakon, amelyre több mint harmincan jelentkeztek” – avatott be a részletekbe Molnár Ilona. A tervezett nyolc szak közül csupán a vegyipari technikus szakon nem indul oktatás szeptemberben. A tervezettnél több diákot vettek fel a műszaki informatika, a fodrász, a kozmetikus és a villanyszerelő szakra.

A Jednota fogyasztási szövetkezet somorjai Magán Szakközépiskolájában elsősorban pincérnek, szakácsnak, cukrásznak tanulhatnak a diákok. Viszont az utóbbi években egyre többen jelentkeznek az iskola idegenforgalmi akadémia szakára is. Hargaš Olga, az iskola igazgatónője elmondta: bár folyamatosan hiány mutatkozik eladókból, és állandóan érdeklődnek az üzletláncok a diákok iránt, nincs elég jelentkező a szakra. „A szülők és a diákok is úgy érzik, hogy ezt a munkát nem kell elsajátítani, bármiféle előképzettség nélkül is dolgozhatnak üzletekben” – tette hozzá.

A somorjai Madách Imre Gimnáziumban negyvenöt diákkal nyitnak két osztályt szeptemberben. „A tavalyi és a tavalyelőtti jelentkezőkhöz képest létszámnövekedés tapasztalható. 1,5-ös átlagig felvételi nélkül vettük fel a diákokat, a többiek, megközelítőleg tízen, felvételiztek. Előfordul, hogy a jelentkezők bizonyítványában akad egy-egy hármas, de nem hármas tanulókról van szó” – tájékoztatott Trencsík János igazgató.

Szabó László, a Dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Sportgimnázium, valamint a Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatója arról számolt be, hogy a sportgimnáziumban a maximális huszonnyolc diákkal kezdik a tanévet szeptemberben. Itt a diákoknak felvételi vizsgát kellett tenniük, mivel több mint ötvenen jelentkeztek. „A diákok érdeklődése hullámzó, attól függ, mit olvasnak, milyen információkat kapnak. A dunaszerdahelyi cukorgyár leépítése utáni évben például a szakközépiskolában nem tudtunk élelmiszer-ipari szakot indítani. Viszont minden évben van érdeklődés a minőségellenőr és a mezőgazdasági menedzser szak iránt. Az utóbbi években a mezőgazdaság nem vonzó a diákok száma, ma az idegenforgalmi szolgáltatások szakra jelentkeznek a legtöbben. Ennek elődje az agroturisztika volt, viszont a diákoknak nem igazán tetszett a szak mezőgazdasági része. Ma már a hagyományos farmergazdálkodásra csak a mezőgazdasággal foglalkozó családokból jelentkeznek gyerekek” – tájékoztatott Szabó László.

Vladimír Príbelský, a Galántai Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal igazgatója elmondta, hogy a járásban az elektrotechnikusok számítanak igazán hiánycikknek, pedig a járásban működő vállalatok igényt tartanának rájuk. „Nem lehet egyértelműen kategorizálni, hogy melyik középiskola elvégzése után találnak nehezebben munkát a diákok. Viszonylag szerencsés helyzetben vagyunk, a főváros közelségének köszönhetően a végzősök a szélesebb piacon keresgélhetnek” – tette hozzá az igazgató.

Marianna Lelkesová, a Dunaszerdahelyi Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal munkatársa szerint több mint tíz éve folyamatosan tájékoztatják az alapiskolás diákokat arról, milyen szakmákra van igény a munkaerőpiacon. „Ezzel azt szeretnénk megelőzni, hogy egy-egy szakmából akut hiány jelentkezzen a munkaerőpiacon. Viszont nem mindig tudjuk befolyásolni a szülőket és a diákokat” – jegyezte meg Lelkesová.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?