Hulladékból művészi dísztárgy

Rimaszombat. A termékenység, a tökéletesség, az újjászületés szimbólumaként is számon tartott tojás egyfajta mágikus tárgy. Ha még hímes is, szépen mutat a húsvéti asztalon.

Él Rimaszombatban egy nyughatatlan, kísérletező kedvű vállalkozó, rengeteg ötlete van, mindemellett kiváló üzletember is. Szomolai Tibornak hívják, s immár negyedik éve egy különleges technológiával áttört tojásokat készít. Tizenhárom mintával dolgozik, s újabbak kialakításán gondolkodik, tervezget. Az alapanyag kétszikű lúdtojás, olyan, amelyet a szárnyasfarmokon nem használnak fel, egyszerűen a szemétbe kerülne, ha Szomolai Tibor ötletességének köszönhetően nem változna át csodálatos műalkotásokká. Elmondása szerint egy áttört, maratásos technológiával elkészített tojást négy munkaóra alatt képes megalkotni egy gyakorlottabb, jó kézügyességgel és a technológia pontos ismeretével rendelkező ember.

A technológia nyolc alapfázisból áll, emellett számtalan apró trükkre van szükség, hogy a lúdtojásból leheletfinoman áttört, különleges dísztárgy váljon. Szomolai Tibor nem akarja megtartani magának a titkot, most éppen könyvet ír az áttört tojások készítésének technológiájáról. A műhelyben több ügyes kezű asszony dolgozik, a raktárban pedig külön dobozokban ott várakoznak az értékesítésre szánt darabok. Érdeklődés volna ugyan, ám igazi kézimunkáról van szó, árát sokallja a vásárlóközönség. Pedig akárhogyan is számolja az ember, egy ilyen, műalkotásszámba menő tojásért nem sok a 15 euró körüli ár. Szomolai Tibor szerint ha itthon nem is, de Japánban, Amerikában és Nyugat-Európában van érdeklődés az ilyen kézműipari termékek iránt, csakhogy oda ki is kell jutni, be kell mutatni a terméket, ez pedig már nem kevés pénzbe kerül. Annyi biztos, ezek a tárgyak légiesen könnyűek, csodaszépek, szinte csipkeszerűek, nagyon igényesen kidolgozottak, szép és maradandó ajándékként szolgálnak. A termelés jelenleg a megrendelések alapján folyik, különleges kívánságoknak is eleget tudnak tenni, ha valaki felkeresi őket. A geometrikus, a növényi és a plasztikus minták mellett elkészítettek egy, a rimaszombati címert ábrázoló mintapéldányt is.

A kézműipart Szomolai Tibor szerint még mindig nem becsülik eléggé, mint elmondta, minden kiállításon megdicsérik a munkáit, ám amikor kiderül, mennyibe kerül egy ilyen darab, gyakran odébbáll a vásárló. A tojásvarázs azonban már hobbijává vált, egyszerűen képtelen abbahagyni. „Ha másra nem jó, akkor a saját szórakoztatásomra. De azért bízom abban, hogy felfedezik ezeket a különleges és ritka alkotásokat” – mondta Szomolai Tibor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?